– Polskie Stronnictwo Ludowe zlikwiduje bariery w rozwoju transportu drogowego – zapowiada Janusz Piechociński, kandydat na posła z listy PSL. – Brakuje u nas nowoczesnej sieci autostrad i dróg ekspresowych, powiązanych z siecią europejską. Te które są pozwalają na przejechanie w dopuszczalnym czasie pracy kierowców jedynie 400 km na terenie Polski. Dla porównania na sieci dróg europejskich jest to 800 km, co znacząco wpływa na koszty i zdolności konkurencyjne firm krajowych – uważa polityk.
Bariery rozwoju polskiego transportu drogowego:
1. Infrastruktura drogowa
? Zły stan polskich dróg,
? Dopuszczalne naciski osi na drogach,
? Możliwość dojazdu ciężkich pojazdów do miejsc za i rozładunku,
? Niedostosowanie sieci przejść granicznych do aktualnego i przewidywanego
natężenia ruchu,
? Niewystarczająca liczba bezpiecznych i dobrze wyposażonych parkingów,
? Brak obwodnic miast, utrudniający płynny przejazd pojazdów ciężarowych
oraz autokarów i autobusów,
? Okresowe ograniczenia ruchu,
? Zasady uzyskiwania zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych
niedostosowany do wymogów gospodarki.
Brak nowoczesnej sieci autostrad i dróg ekspresowych, powiązanych z siecią
europejską. pozwalają na przejechanie w tym czasie pracy kierowców jedynie
400 km na terenie Polski, w porownaniu z 800 km np na sieci europejskiej, co
znacząco wpływa na koszty i zdolności konkurencyjne firm krajowych.
2. Nadmierny fiskalizm w stosunku do branży.
Transport drogowy obciążony jest znacznie większą liczbą opłat i podatków niż inne dziedziny gospodarki i konkurencja zagraniczna
3. Ceny paliwa.
Gwałtowny wzrost cen paliwa w Polsce, odczuwalny szczególnie po wejściu Polski do Unii Europejskiej, w sposób bardzo istotny wpływa na wysokość kosztów przewozów. Wiele krajów stosuje zasadę zwrotu części lub całości podatku akcyzowego przewoźnikom wykonującym przewozy międzynarodowe, obniżając im w ten sposób koszt paliwa.
4. Możliwość uzyskania zezwoleń na przejazd do krajów spoza Unii Europejskiej.
W ostatnich 2-3 latach polscy przewoźnicy międzynarodowi zaczynają bardzo poważnie odczuwać brak zezwoleń na wykonywanie przewozów, szczególnie do Rosji i Białorusi, które to rynki są w znacznym stopniu obsługiwane przez polskich przewoźników drogowych. Zezwolenia takie są wymieniane na zasadzie wzajemności, niezbędna jest zatem bardzo przemyślana polityka współpracy z Ministerstwami Transportu tych krajów, celem uzyskania zadawalającej liczby takich zezwoleń dla polskich przewoźników
drogowych.
5. Gestia transportowa.
W okresie ostatnich kilkunastu lat obserwuje się oddawanie gestii transportowej zagranicznym firmom spedycyjnym i transportowym. Firmy te w konsekwencji i tak korzystają z polskich przewoźników do wykonania tych przewozów, ale oczywiście po potrąceniu należnej sobie prowizji od uzyskanej kwoty za zorganizowanie przewozu. Związane to jest między innymi z niekorzystnymi uregulowaniami w Polsce dotyczącymi stosowania podatku VAT.
6. Wysokość kursu polskiej waluty.
Wysokość kursu PLN w znacznym stopniu utrudnia działalność polskich firm przewozowych, bowiem usługi transportu międzynarodowego są eksportem usług i w zdecydowanej większości są wyceniane w Euro, natomiast znaczną część kosztów przewoźnicy ponoszą w PLN.
7. Braki kierowców, szkolenie kierowców.
Wejście Polski do UE spowodowało znaczne braki na rynku kierowców zawodowych, którzy są werbowani do pracy w różnych krajach unijnych również odczuwających braki kierowców, ale oferujących wyższe płace. Stan ten wymusza potrzebę zintensyfikowania szkolenia kierowców. Sytuacja zbiegła się z wprowadzeniem nowej Dyrektywy unijnej 2003/59 dotyczącej szkolenia kierowców, która niebawem wejdzie w życie a zakłada
wręcz rewolucyjne zmiany w sposobach szkolenia. Problemem stanie się finansowanie szkolenia.; uważamy, ze niezbędne będzie zaangażowanie się państwa w ten proces.
8. Interpretacja prawa.
Bardzo często spotykamy się z różną interpretacja tych samych przepisów prawa przez różne instytucje i różnych urzędników. Problemy z niejednolitą interpretacją występują z jednej strony w różnych regionach kraju, z drugiej w zakresie interpretacji tych samych przepisów przez różne instytucje.
9. Niewydolność przejść granicznych szczególnie na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej
10. Transportowe bariery wokół portów morskich i brak nowoczesnych terminali drogowo-kolejowych szczególnie na styku z kolejami szerokotorowymi
Janusz Piechociński Polskie Stronnictwo Ludowe