O wspólnej inwestycji samorządu i podmiotu gospodarczego, zaangażowaniu przedsiębiorców w działania edukacyjno-wychowawcze oraz o komunikacji z ?resztą świata? z Robertem Roguskim, burmistrzem Kobyłki rozmawia Teresa Urbanowska. ? Partnerstwo Publiczno-Prywatne, to temat o którym dużo się mówi, ale który na terenie powiatu wołomińskiego chyba jeszcze nikomu nie udało się zrealizować. Kobyłka będzie prekursorem w tym obszarze?
? To co się u nas dzieje to dopiero przymiarka do realizacji wspólnej inwestycji z partnerem zewnętrznym w oparciu o Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP). Jesteśmy po podpisaniu listu intencyjnego. Zaczynamy omawiać zakres przedsięwzięcia, analizować jego opłacalność i tworzyć koncepcję architektoniczną. Na tym etapie prac gmina nie ponosi żadnych kosztów.
? Jakiego obszaru dotyczy to przedsięwzięcie?
? Inwestycja będzie się mieściła w obszarze ulic: Ręczajska ? Nadarzyńska ? Fałata ? Leśna. Chcemy aby powstał tu kompleks mieszkalno-usługowy z wyznaczoną funkcją dla usług publicznych, np. biblioteki, filii ZOZ-u, a także powierzchni mieszkalnych oraz powierzchni do wynajęcia.
? O jak wielkiej przestrzeni mówimy?
? Teren który opisują wymienione ulice to powierzchnia powyżej 4,5 ha. Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Kobyłka, większa część tego obszaru, przeznaczona jest pod zieleń parkową, natomiast ponad 1,5 ha pod zabudowę mieszkaniową i usługi. W ramach projektowania powstanie koncepcja zagospodarowania całego terenu.
? Skoro ma to być partnerstwo to jednak część kosztów przedsięwzięcia poniesie gmina. Co będzie po stronie wydatków gminy?
? Wkład poszczególnych partnerów, jego forma i wysokość jest obecnie analizowana. Być może niezbędna będzie zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego tak, aby na tym obszarze mogły powstać budynki, które pozwolą spiąć finansowo inwestycję. Wstępne prace przygotowawcze trwają od 24 września ? czyli od podpisania listu intencyjnego z firmą MULTI BUD z Wojciechem Ciurzyńskim na czele.
? Jak zostały podzielone obowiązki i zyski w tym PPP?
? Wkładem miasta będzie grunt i przygotowanie partnerstwa od strony formalnej, natomiast firma inwestycyjna tworzy koncepcję, projektuje i buduje całość oraz zapewnia finansowanie. W wyniku tej inwestycji gmina zyska dla siebie wspomniane przed chwilą budynki użyteczności publicznej ale jest możliwe, że będzie również uczestniczyć w zyskach z tej inwestycji.
? Czy orientował się Pan ile podobnych partnerstw zostało zawartych i zafunkcjonowało na terenie Polski?
? Z tego co wiem jest ich na dzień dzisiejszy niewiele ? kilkadziesiąt. PPP to ciągle nie doceniana możliwość rozwoju, również gospodarczego, dla danego terenu. Chciałbym tu podkreślić, że inwestor deklarował zlecanie robót naszym lokalnym firmom.
? Czy, wchodząc w obszar współpracy z prywatnym podmiotem gospodarczym, nie obawia się Pan podejrzeń korupcyjnych?
? W przypadku PPP jednym z ważniejszych elementów jest transparentność całego procesu przygotowania i realizacji inwestycji. Dobrze i w otwarty sposób poprowadzony projekt w formule PPP ogranicza takie podejrzenia.
Natomiast bycie burmistrzem to konieczność podejmowania wielu trudnych decyzji. Chcąc wykorzystać możliwość rozwoju trzeba ponosić ryzyko, ale robić też wszystko, aby było ono minimalne.
Proszę zwrócić uwagę, że współpraca samorządów z przedsiębiorcami odbywa się już od wielu lat. Mam tu na myśli przedszkola niepubliczne, na których funkcjonowanie samorządy przekazują pieniądze w formie dotacji.
? Skoro już mowa o przedszkolach… W ostatnim czasie w Kobyłce ?ruszyło? duże przedszkole, czy w ocenie gminy dzięki tej inwestycji tzw. rynek jest już nasycony?
? Bardzo się cieszę, że powstała u nas nowoczesna placówka dla najmłodszych mieszkańców. Znajdzie się tam miejsce dla 250 dzieci. To kolejny dowód na to, że Kobyłka jest otwarta na różnego rodzaju współpracę z przedsiębiorcami. Jesteśmy dumni z tego, że w naszym mieście, dzięki zaangażowaniu podmiotu prywatnego, powstała placówka o standardzie europejskim.
? W poprzedniej kadencji dużo się mówiło o mającym powstać w Kobyłce dużym centrum handlowo -usługowym. Jakie szanse na realizację ma ta inwestycja?
? W tej chwili kończy się proces planistyczny dla dużego kompleksu handlowo-usługowego. Szacujemy, że po realizacji tej inwestycji rocznie do budżetu miasta trafi około miliona złotych w formie podatków.
? Mnie jednak, pamiętając o lokalizacji tej inwestycji, niepokoi komunikacja. Wyjazd z tego centrum przyczyni się do zwiększenia ruchu na i tak już zatłoczonej, drodze 634. Nie obawia się Pan paraliżu miasta?
? Odcinek drogi 634 na wysokości inwestycji będzie zmodernizowany przez inwestora w ramach porozumienia z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, zgodnie z opracowanym projektem przebudowy tej drogi. Jako władze samorządowe Kobyłki lobbujemy również mocno i liczymy, że do 2015 roku zostanie zrealizowana inwestycja dotycząca drogi S8 z węzłem w Kobyłce na końcu ulicy Przyjacielskiej (na granicy Gminy Radzymin z Gminą Kobyłka w miejscowości Nadma), która odciąży drogę 634.