Właśnie trwa ? zorganizowany przez Starostę Wołomińskiego, Przewodniczącego Rady oraz Powiatowego Rzecznika Konsumentów ? konkurs, na przedsiębiorcę przyjaznego konsumentom. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy powiatu mogą wyróżnić, ich zdaniem rzetelnego, godnego zaufania i polecenia przedsiębiorcę działającego zarówno w handlu jak i usługach.
Inicjatywa ta, poza rozpowszechnianiem postaw prokonsumenckich wśród przedsiębiorców, ma również na celu zwrócenie uwagi Firm na aspekt społeczny w prowadzonej przez nich działalności. Dlatego też o Społecznej Odpowiedzialności Biznesu z doktorem nauk ekonomicznych, Starostą Wołomińskim, Maciejem Urmanowskim rozmawia Iwona Truszkowska.
– Panie Starosto proszę nam przybliżyć, skąd się wzięła i czym jest Social Corporate Responsibility (CSR) – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu?
– Społeczna Odpowiedzialność Biznesu na świecie zrodziła się na początku XX wieku, a jej upowszechnienie miało miejsce w połowie XX wieku. W Polsce CSR zaczęła rozwijać się w latach 90 XX wieku. Kluczowym momentem w rozwoju tej koncepcji było odkrycie przez filozofów egzystencji, związku, pomiędzy wolnością i odpowiedzialnością. Przenosząc te założenia na realia świata gospodarczego można powiedzieć, że o ile Firmy korzystają w przestrzeni gospodarczej ze swobody wyboru, o tyle musimy uznać ich odpowiedzialność za konsekwencję podjętych przez ich przedstawicieli decyzji. Istotnym elementem koncepcji CSR, choć znacznie słabiej uświadamianym, ponieważ mniej rzucającym się w oczy, jest również idea dialogu.
Z inicjatywy społeczeństwa, które oskarżało przedsiębiorstwa o powodowanie problemów społecznych, zaczęto zwracać uwagę w jaki sposób Firmy traktują swoich pracowników, dostawców, środowisko naturalne. Przedsiębiorstwa widząc zagrożenia związane z utratą reputacji, zaczęły wprowadzać samoregulacje. Tak powstał fundament CSR, pierwszy krok na drodze do realizacji CSR, a mianowicie ETYKA BIZNESU.
Niewątpliwie ważną rolę w tworzeniu CRS odegrała demokracja ? gwarantując każdemu człowiekowi szacunek, wolność i równość. W obliczu tej sytuacji gospodarka musiała się zmienić, by możliwe było stosowanie zasad demokracji również na tym polu.
– Czy wdrażanie zasad CRS przynosi mieszkańcom powiatu wołomińskiego korzyści?
– Trudno jest określić bezpośrednie korzyści odbierane przez indywidualną osobę, gdyż każdy z nas ma inne wartości, inne przekonania. Jednakże, z całą pewnością mogę stwierdzić, że jako społeczeństwo zyskaliśmy już wiele. Jako pracownicy ? możemy liczyć m.in. na pracę w bezpiecznych warunkach, godziwe wynagrodzenie, świadczenia socjalne, humanizację pracy. Jako konsumenci ? na zaspokojenie naszych rzeczywistych potrzeb, wysoką jakość dóbr i usług. Oczywiście tych korzyści jest wiele więcej, ale tak jak mówiłem jest to subiektywne postrzeganie każdego z nas.
– Czy firmy działające na terenie powiatu wołomińskiego rozumieją właściwe znaczenie CRS?
– Sądzę, że rozumieją. Przedsiębiorcy chcą się stopniowo doskonalić, spełniać oczekiwania, jakie są im stawiane przez społeczeństwo i normy prawne. Jestem przekonany, że mają świadomość powiązań gospodarczych. Wierzę, że zdają sobie sprawę z wyzwań im stawianych. Ale należy pamiętać, że to, co jest szansą, jest też i obowiązkiem. Obowiązkiem, któremu należy sprostać. W mojej ocenie Firmy traktują wdrażanie zasad CRS jako inwestycję. A zagłębiając się w społeczną odpowiedzialność dochodzimy do wniosku, że mają rację. Dbanie o pracowników, o środowisko naturalne, działania zgodnie z etyką, z moralnością, mogą prowadzić nie tylko do polepszenia stosunków międzyludzkich, ale także do zdrowej konkurencji, która niesie ze sobą kolejne korzyści. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu zawsze będzie dawać owoce. Nam jako społeczeństwu i każdemu z osobna jako jednostce.
– Czy Społeczna Odpowiedzialność Biznesu jest tylko kolejną modą, która przeminie?
– To nie jest tylko moda. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu jest istotnym elementem najnowszej historii gospodarowania i jednym z elementów kształcenia przyszłych menadżerów. Zbyt wiele firm zaangażowało się bezpośrednio we wdrażanie zasad CRS. Odpowiedzialność biznesu jest szeroko rozumianym pojęciem ? należy o tym pamiętać. Ona powoduje działania, które wywołują realne, namacalne skutki, których wszyscy jesteśmy świadkami.
– Najważniejsze jest zwiększenie świadomości. Świadomy obywatel i świadomy konsument ? stworzą właściwą presję, która zmotywuje przedsiębiorców do postępowania społecznie odpowiedzialnego. Oczywiście instytucje państwowe powinny ponosić główny ciężar, by skutecznie realizować zasady CRS – przede wszystkim walczyć z bezrobociem, zmieniać normy prawne dostosowując je do dzisiejszej gospodarki. A najważniejsze, to prowadzić edukację: konsumencką, ekonomiczną, ekologiczną i społeczną. Jako powiat staramy się to wszystko uczynić, mając na celu dobro mieszkańców.