Urząd Miasta w Wołominie i Harcerze podjęli współpracę z Fundacją Przeciwko Leukemii. Fundacja zajmuje się pozyskiwaniem potencjalnych dawców szpiku jako formy skutecznej pomocy dla chorych na białaczkę oraz inne choroby krwi. Bardzo często zdarza się, iż jest to jedyny sposób na ratowanie życia pacjentów.
Już niedługo bo 1 sierpnia br. odbędzie się pierwsza akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Początek o godzinie 10.00 na Placu 3-go Maja. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję ratowania życia chorym na białaczkę.
W Naszym społeczeństwie istnieje wiele błędnych stereotypów dotyczących szpiku jak i samego przeszczepu. Dlatego też, już niedługo będą organizowane spotkania informacyjne na, które serdecznie zapraszam. Jeżeli chciałbyś aby takie spotkanie zostało zorganizowane w twoim środowisku zgłoś się pod Aresem mailowym: przemysław.bartecki@wolomin.zhp.pl .
Fundacja Przeciw Leukemii istnieje od 2000 roku i od 2004 roku posiada status OPP. Jest organizacją pozarządową nie prowadzącą działalności gospodarczej. Powstała w 2000r. z pilnej potrzeby niesienia pomocy chorym. Jej celem jest ratowanie życia i zdrowia chorym na nowotwory krwi, propagowanie wiedzy na temat chorób hematologicznych i ich leczenia, wspieranie ośrodków medycznych przygotowujących i wykonujących zabiegi przeszczepiania szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej. Chorzy cierpiący na nowotwory krwi, dla których jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku kostnego, otrzymują w Fundacji Przeciwko Leukemii wszechstronną pomoc. Podczas pierwszego spotkania pacjenci i ich rodziny są dokładnie informowani o miejscach i sposobach leczenia białaczek. Jeśli zachodzi taka potrzeba, chory może założyć własne subkonto i z pomocą fundacji gromadzić pieniądze na poszukiwania niespokrewnionego dawcy do przeszczepu szpiku i inne koszty związane z leczeniem, np. zakup leków. Fundacją Przeciwko Leukemii kieruje trzyosobowy zarząd, natomiast organem kontrolującym działania organizacji jest Rada Fundacji, w której zasiadają m.in. wybitni specjaliści transplantologii z kraju i zagranicy, prawnicy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się działalnością na rzecz chorych z nowotworami krwi.
Fundacja Przeciwko Leukemii posiada rekomendacje następujących klinik transplantacyjnych, którym przekazuje nieodpłatnie szpik pozyskany od dawców z własnego rejestru niespokrewnionych dawców szpiku: ? Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiej AM ul. Reymonta 8 w Katowicach ? Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej AM, ul. Bujwida 44 we Wrocławiu ? Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej, ul Szpitalna 27/33 w Poznaniu ? Kliniki Hematologii Dorosłych AM, ul. Dębinki 7 w Gdańsku
Nadzór nad działalnością organizacji sprawuje społeczna Rada Fundacji, w skład której wchodzą wybitni krajowi i międzynarodowi specjaliści z zakresu transplantologii i prawa oraz reprezentanci organizacji pozarządowych zajmujących się podobną problematyką. W Radzie zasiadają również pacjenci po przeszczepieniu szpiku oraz dawcy, którzy oddali swój szpik chorym na białaczkę. Powołanie Rejestru Dawców Szpiku przy Fundacji Przeciwko Leukemii nastąpiło w grudniu 2000 r. Członkowie Fundacji w roku 1997 dobrali dawcę do pierwszego w Polsce przeszczepu od dawcy niespokrewnionego (pozdrawiamy Ciebie Ulu!), ustalili również zgodność tkankową pierwszego niespokrewnionego polskiego dawcy szpiku (1999 r.). Do tej pory dobrali dawców dla ponad 80% przeprowadzonych w kraju allogenicznych transplantacji szpiku. Wszyscy dawcy Rejestru Dawców Szpiku Fundacji (ALF-MDR) otrzymają karty z kodem paskowym określającym ich indywidualne antygeny zgodności tkankowej. Do dnia dzisiejszego 26 dawców z naszego rejestru oddało swój szpik chorym na białaczki. Jesteśmy bez wątpienia najefektywniejszym rejestrem krajowym. Wartym podkreślenia jest fakt, iż jako jedyna instytucja krajowa i z pewnością jedna z nielicznych w świecie, Fundacja nasza przekazywała szpik od dawców z rejestru Fundacji CAŁKOWICIE NIEODPŁATNIE.
Fajnie, to się nawet przejde tam