Z Piotrem Orzechowskim, wójtem Strachówki rozmawiamy o tym co najważniejsze jest w najbliższym czasie dla Gminy Strachówka.
– Wójtem Strachówki jest Pan od kilku tygodni. Czy zdążył się Pan już zorientować i zdiagnozować co jest w tej chwili najpilniejsze do zrobienia w tej gminie? Co jest największym problemem?
– Faktycznie wójtem zostałem po wyborach w dniu 5 grudnia. Proszę jednak nie zapominać, że przez ostatnie 4 lata byłem radnym i przewodniczącym Rady Gminy więc problemy gminy nie są mi obce. Obecnie głównym problemem gminy jest dokończenie budowy sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Strachówce spowodowane czynnikami niezależnymi od gminy. Jednym z takich czynników są warunki atmosferyczne. Podobnie jak w innych gminach tak i w Strachówce dużo trzeba było wydać na odśnieżanie. Teraz pogoda sprzyja podtopieniom co pokazuje na konieczność zajęcia się sprawą melioracji. Podtopienia dotyczą każdego z naszych 22 sołectw.
– Podtopienia to w ostatnim czasie problem, z którym borykają się mieszkańcy w wielu miejscach. Czy widzi Pan jakieś rozwiązanie dla tej sytuacji?
– Chciałbym, w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy stworzyć brygadę do robót publicznych. Poprzez roboty melioracyjne w ramach robót publicznych chciałbym zaktywizować zawodowo część osób bezrobotnych z naszej gminy.
– Jak wygląda tegoroczny budżet?
– Nadal jest skromny, choć zakres zadań, które nas czekają jest ogromny. Strachówka nie ma wodociągów, nie ma też kanalizacji. Będę chciał dokonać przesunięć w tegorocznym budżecie, aby mieć środki na wykonanie dokumentacji na budowę wodociągów. Na wiosnę jest kolejny nabór wniosków, prawdopodobnie już ostatni, ale są to jeszcze niepotwierdzone informacje. W każdym razie nasza gmina nie ma przygotowanej żadnej dokumentacji i trzeba się za to zabrać im szybciej tym lepiej. Przygotowanie takiej dokumentacji to minimum pół roku. Jeśli ten nabór faktycznie będzie na wiosnę to możemy nie zdążyć. Będę wówczas szukał innego finansowania.
– Gmina Strachówka nie ma na swoim koncie sukcesów jeśli chodzi o pozyskiwanie pieniędzy zewnętrznych. Czy jest szansa, że to się zmieni?
– Chcemy zacząć korzystać z programów tzw. miękkich w ramach projektów z POKL, aby pobudzić do aktywności naszych mieszkańców. Dzięki programowi ?łatania białych plam? przez Telekomunikację Polską zostaliśmy objęci, jako gmina, tym programem i na terenie Gminy Strachówka kładzione są właśnie światłowody. Chciałbym też skorzystać z programów przeciw wykluczeniu informacyjnemu i wyposażyć szkoły, urząd i podległe mu jednostki w sprzęt oraz unowocześnić i usprawnić pracę urzędu, tak, aby więcej dokumentów było w obiegu elektronicznym. Chciałbym, aby stało się to mocną stroną naszej gminy i samego urzędu.
– Zauważyłam ulotki ostrzegające przed podpaleniami. Co się dzieje?
– W ciągu ostatnich 2 miesięcy mieliśmy cztery podpalenia i jeden nieszczęśliwy wypadek. Dwa z tych podpaleń były przy jednej ulicy. Wszystko wskazuje na to, że są to działania celowe. Zwracam się więc do mieszkańców z prośbą o ostrożność i czujność. Przypominam też o obowiązkowym ubezpieczeniu swojego majątku.
Rozmawiała
Teresa Urbanowska