Z Henrykiem Stępniem, rektorem Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej w Wołominie rozmawiamy o podsumowaniu pierwszego półrocza funkcjonowania placówki w Wołominie oraz o planach na najbliższą przyszłość.
– Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej w Wołominie ma za sobą pierwszy semestr. Jak podsumowałby Pan wyniki tego okresu?
– Jeśli spojrzymy na I semestr od strony dydaktycznej to podsumowanie wypada bardzo dobrze. Mieliśmy tylko kilka przypadków, kiedy studenci musieli zdawać egzaminy poprawkowe. Przy tej okazji dokonaliśmy weryfikacji listy studentów. Okazało się, że około 30 osób z tej całej grupy były to tak zwane ?martwe dusze”. Taki układ zmienia w znaczny sposób sytuację finansową uczelni w II półroczu.
– Z jakimi przedmiotami studenci radzili sobie lepiej a z jakimi gorzej?
– Najwięcej problemów studentom ekonomii przysporzyła geografia ekonomiczna. Bardzo dobrze natomiast poradzili sobie z podstawami zarządzania, socjologią i wiedzą o państwie.
– A co z filologią?
– Jeśli chodzi o filologię, to muszę przyznać, że mamy bardzo dobrych studentów. Wyniki egzaminów były zdecydowanie wyższe. Ponad połowa osiągnęła średni wynik za egzaminy 4,5. To bardzo wysoka średnia.
– Jakie są plany na przyszły rok akademicki? Planujecie pozostać w tym miejscu, czy może brana jest pod uwagę inna lokalizacja?
– Liczymy, że dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół w Wołominie pomieścimy się jeszcze przez rok przy ul. Legionów 85. będziemy zadowoleni, jeśli nabór na I rok studiów osiągnie poziom ubiegłego roku.
– Czy planujecie poszerzenie oferty – rozszerzenie ilości kierunków?
– Oczywiście są takie plany. Przygotowujemy II stopień czyli magisterium dla filologii angielskiej oraz dwa nowe kierunki licencjackie, w tym jeden magisterski. Aktualnie prowadzone są rozmowy w sprawie pozyskania kadry z różnych ośrodków akademickich w kraju i za granicą. Liczymy, że tę ofertę sfinalizujemy w roku akademickim 2010 – 2011. Wtedy też w grę wchodziła by nowa lokalizacja dla naszej uczelni lub jej części.
– Planujecie zmianę siedziby?
– Zarówno mnie jak i prorektora, w trakcie ostatniej rozmowy, starosta zapewnił, że znajdziemy bez problemu nowe lokalizacje w sąsiedztwie obecnej uczelni.
– O jakich nowych kierunkach myślicie Państwo?
– Wolałbym jeszcze nie podawać konkretnych nazw nowych kierunków, do czasu akceptacji przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na pewno nasze propozycje będą atrakcyjne dla kandydatów na studia.
– Podczas jednej z rozmów wspomniał Pan o tym, że planujecie organizować różnego rodzaju szkolenia. Na jakim etapie są przygotowania do tej formy Waszej działalności?
– Przygotowaliśmy ofertę szkoleniową dla pracowników samorządowych w zakresie prawa finansowego a także dla kadry pracującej w przemyśle z zakresu przedsiębiorczości, zarządzania, podstaw rachunkowości oraz biznesowej wersji języka angielskiego. Są to działania, które mają wspomóc finanse uczelni celem pozyskania coraz to lepszej kadry.
Jak chcecie przekonać kandydatów na studia by skorzystali z waszej oferty?
Mówimy do nich – szkoda czasu i pieniędzy na studia w Warszawie czy innych miastach. Nasza propozycja nie odbiega jakościowo od innych, a jest tańsza. Zapraszamy więc na studia do Wołomina.
Rozmawiała Teresa Urbanowska