27 maja nowa sala gimnastyczna przy zespole szkół w Poświętnem oficjalnie została oddana do użytku. Po kilku latach zmagań projekt został zakończony z sukcesem. Od tego momentu, zdolna młodzież z gminy ma szansę trenować w bardzo dobrych warunkach.
Uroczystość rozpoczęła się przecięciem wstęgi, przez wójta gminy, dyrekcję zespołu szkół, starostę oraz osoby duchowne.
Nowy obiekt sportowy ma 811 m2 powierzchni użytkowej, całkowita powierzchnia budynku liczy zaś 860 m2. Arena o wymiarach 360 m2 posiada kurtynę umożliwiającą podział sali na dwa niezależne boiska. Sala przystosowana jest do rozgrywania meczów siatkówki, koszykówki, tenisa, gier zespołowych oraz organizacji imprez szkolnych. Jest to nowoczesny obiekt spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa. Do dyspozycji uczniów jest przestronny łącznik, na który składa się duży hol, szatnie, dwa natryski z umywalniami, pomieszczenia magazynowe na sprzęt sportowy oraz pokoje trenerów. Sala jest pozbawiona barier, wszystkie pomieszczenia zarówno natryski jak i szatnie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu mogą korzystać z obiektu bez żadnych przeszkód, korzystać niepełnosprawni.
– Jak na możliwości gminy jest to duża inwestycja, jej całkowity koszt to ponad 4 mln złotych. Cieszymy się z faktu, że mimo wielu trudności pojawiających się w trakcie realizacji, w końcu została ukończona. Informacja ta jest szczególnie kierowana do sceptyków, którzy od początku nie wierzyli w powodzenie tego przedsięwzięcia. – mówił wójt gminy Poświętne, Jan Cymerman. – Od początku zakładaliśmy, że sala ma spełniać podstawowe funkcje – zapewnić możliwości do realizacji programowej zajęć dla gimnazjum i szkoły podstawowej. Patrząc z perspektywy tych lat na zmagania i codzienną walkę z opozycją, które towarzyszyły budowie tej sali stwierdzam, że to wszystko miało sens. Prawdziwą wartość mają te działania, które wymagają trudu, poświęcenia, zaangażowania, cierpliwości i wytrwałości. Przeciwności, które napotkaliśmy zmuszały nas do szukania nowych, lepszych rozwiązań. Dzięki determinacji, ogromnemu zaangażowaniu i życzliwości wielu ludzi i instytucji mieszkańcy gminy Poświętne doczekali się sali gimnastycznej. Śmiało mogę powiedzieć, że dzisiejszy dzień jest dniem sukcesu Nas wszystkich. Ja zaś czuję ogromną satysfakcję, radość i smak zwycięstwa. – podsumował Jan Cymerman.
Rzeczywiście droga do zakończenia budowy sali była ciężka. Początkowo brak dofinansowania, a później ciągła walka z opozycją. Mimo wszystko udało się – dzieci z gminy Poświętne mają szansę rozwijać swoje sportowe pasje.
Po oficjalnych wystąpieniach i podziękowaniach, władz oraz dyrekcji szkoły, młodzież z gimnazjum oraz dzieci ze szkoły podstawowej z Poświętnego, zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne i sportowe. Tym samym podziękowały za nowy obiekt, który pozwoli im doskonalić swoje umiejętności i sięgać po najwyższe tytuły. Kto wie być może gmina Poświętne wychowa przyszłych mistrzów.
Emilia Chąchira
Gratuluję Wójtowi Janowi Cymermanowi oraz całej społeczności Gminy Poświętne, w tym potrzebnej opozycji. W celu rozwijania zainteresowań sportowych, należy doskonalić zarządzanie Gminą.
1) Sala powinna być dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Dobrze byłoby, gdyby jeszcze chciały z niej korzystać osoby wyedukowane bez sali.
2) Nie należy oczekiwać zbyt wysokich wyników sportowych. Inne gminy i dzielnice dysponują zapleczem od wielu dekad. Pojedyncze placówki oświatowe posiadają jednocześnie hale złożone z około trzech boisk oraz mniejsze sale. Gmina Poświętne z ogromnym opóźnieniem osiągnęła minimalne zaplecze sportowe. Powinno się tylko zachęcać mieszkańców do uczestniczenia w kulturze fizycznej.
3) Należy zakazać przydzielania nadgodzin nauczycielom. W Gminie Poświętne stanowiska wuefistów sa opanowane przez wąską grupę. Oferty innych kandydatów nie są brane pod uwagę. W różnych placówkach oświatowych są zatrudnione te same osoby. Gdy doszły do stanowisk, pominięto – wskazywane innym wuefistom – „przyczyny organizacyjne”, uniemożliwiające zawarcie umów o pracę na czas nieokreślony, przydzielono pensje według wyższych stopni awansu zawodowego. Wybór zajeć zaliczających trzecią i czwartą godzinę wychowania fizycznego jest niewielki. Zwiększeniu stopnia oparcia kształcenia na hobby powinna służyć możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez wielu nauczycieli.