21 marca w godz. 16.00?18.00, w sali obrad Urzędu Miasta Marki, odbył się pierwszy wspólny dyżur: posła na Sejm RP ? prof. Dariusza Rosatiego oraz radnego Miasta Marki ? Arkadiusza Werelicha. Głównym celem dyżuru było omówienie problemów, z jakimi borykają się Marki.
Zakres dyskusji był rozległy, najważniejsze tematy, które poruszono tego dnia, to:
? funkcjonowanie placówek przedszkolnych i szkolnych na terenie miasta, w tym budowa nowej siedziby dla Zespołu Szkół nr 1 w Markach,
? pozyskiwanie funduszy unijnych przez miasto,
? kwestia zmiany naliczania tzw. ?janosikowego? w kontekście wsparcia budowy kolejnego Orlika w Markach przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
? budowa obwodnicy Marek.
W dyskusji, która była niewątpliwe merytoryczna i wyczerpująca, udział wzięli m.in. radni oraz burmistrz Marek, dyrektorki mareckich placówek oświatowych oraz mieszkańcy, w tym przedstawiciele kół Platformy Obywatelskiej z Marek oraz sąsiednich Ząbek.
Marki to obecnie jedno z tych miejsc w Polsce, gdzie notowany jest najwyższy współczynnik migracji. Oznacza to, że liczba mieszkańców uległa znacznemu zwiększeniu w ciągu krótkiego okresu, a to stawia przed miastem ogromne wyzwania inwestycyjne.
Zorganizowanie wspólnego dyżuru umożliwiło przybliżenie posłowi Dariuszowi Rosatiemu lokalnych problemów, z którymi borykają się Marki. Jednym z takich problemów jest ogromne zapotrzebowanie miasta, na nowe placówki szkolne oraz przedszkolne, na których budowę potrzebne są pokaźne środki finansowe. Przykładem może być budowa nowej siedziby Zespołu Szkół nr 1, której budowa pochłonie ok. 50 mln zł. Wielkość inwestycji (ponad 1000 uczniów) pokazuje, że Marki nie boją się wyzwań, co wywarło wrażenie również na pośle.
Podczas spotkania padła również ważna deklaracja ze strony posła Rosatiego, który zaoferował swoją pomoc miastu w sprawie m.in. budowy obwodnicy Marek oraz przedstawienia Ministerstwu Edukacji Narodowej mankamentów reformy oświaty modyfikującej pobieranie opłat za pobyt dziecka w placówkach przedszkolnych. Warto również wspomnieć, że poseł Dariusz Rosati jest przeciwnikiem dotychczasowego sposobu naliczania tzw. ?janosikowego?. Zdaniem posła jest to jeden z czynników, który zdecydowanie ogranicza rozwój stolicy i jej najbliższego sąsiedztwa. Sytuacja ta powoduje, że Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego dysponuje mniejszymi środkami, na np. wspieranie budowy kompleksów boisk ? Orlik, co dla Marek nie jest bez znaczenia.
Wydaję się sprawą oczywistą, że takich dyżurów powinno być więcej, ponieważ jest to najlepsza forma wymiany spostrzeżeń na sprawy istotne z punktu widzenia samorządów terytorialnych dla osób odpowiadających za polskie prawodawstwo w tym zakresie. Tym bardziej słowa uznania należą się mareckiej Platformie Obywatelskiej, która zorganizowała wspomniany dyżur.