O możliwościach i uwarunkowaniach związanych ze skorzystaniem z dofinansowania przez Powiatowy Urząd Pracy na założenie własnej firmy ze Sławomirem Ludwiniakiem, wicedyrektorem PUP W Wołominie rozmawia Marcin Pieńkowski
– Ile trwa szkolenie dla osób zakładających własną firmę? Gdzie można znaleźć dokładne informacje, dotyczące terminu tych spotkań? Czy można zapisać się na takie szkolenia w każdym momencie?
– Bezrobotny w każdej chwili może złożyć stosowną ankietę wyrażającą chęć założenia własnej firmy. Informacja ta jest nam niezbędna do wstępnej weryfikacji doświadczenia i innych umiejętności do planowanego profilu działalności. W toku weryfikacji czy dana firma odniesie potencjalny sukces, czy nie, bezrobotny jest kierowany na rozmowę z doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy. Kwalifikację na szkolenie dokonuje komisja powołana przez dyrektora. Po pozytywnej ocenie następnym krokiem jest skierowanie na szkolenie ?Krok po kroku do własnej firmy”. Szkolenie trwa około miesiąca. Informację na temat nowego szkolenia są przekazywane osobom, które wcześniej wyraziły chęć uczestniczenia w szkoleniu. Jeśli chodzi o termin szkolenia wszystko zależy od liczby chętnych i środków przeznaczonych na ten cel. Obecnie trwa kolejna edycja szkolenia. W tym roku zaplanowaliśmy szkolenia w okresie luty – wrzesień. Nie jest to oczywiście termin jednego szkolenia, a jedynie określony plan wszystkich edycji szkoleń ?Krok po kroku do własnej firmy”. Nasze działania mają na celu wyeliminowanie firm skazanych na szybki upadek, co może wiązać się ze zwrotem otrzymanych środków, co z naszej strony, jak i naszych klientów nie jest miłą sytuacją.
– Czy, żeby ubiegać się o jednorazowe środki na założenie działalności gospodarczej wystarczy zarejestrować się jako bezrobotny czy też mieć status bezrobotnego przez określony czas? Trzeba spełnić dodatkowe warunki?
– Podstawowym warunkiem otrzymania środków na własną firmę jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako bezrobotny. Kolejnym krokiem jest złożenie ankiety na szkolenie ?Krok po kroku do własnej firmy” i jego odbycie. Następnie złożenie wniosku o udzielenie dofinansowania wraz załącznikami. Na końcu odbywa się podpisanie umowy, przekazanie środków, zakup sprzętu i wyposażenia oraz rozliczenie się z zakupów. Po roku wracamy do sprawy sprawdzając wywiązanie się z warunków umowy naszego już wtedy byłego bezrobotnego. Doświadczenie zawodowe jest dodatkowym argumentem za, aby otrzymać dofinansowanie. Urząd pracy może także odmówić dofinansowania. Szczegóły udzielania dofinansowania są określone i umieszczone na stronie www.pup.wolomin.pl w zakładce usługi urzędu, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej lub w urzędzie.
– Ile trwa okres od złożenia wniosku do jego rozpatrzenia, oraz od pozytywnej decyzji do otrzymania środków?
– Na rozpatrzenie wniosku mamy 30 dni. W przypadku braku dokumentów, prosimy je o uzupełnienie w terminie 14. Zaznaczę, że nie każdy złożony kompletny wniosek oznacza otrzymanie środków na własną firmę. Oceną wniosków zajmuje się powołana przez dyrektora komisja.
– Czy poza środkami z urzędu pracy można ubiegać się o środki z Unii Europejskiej (6.2 PO KL), czym się różnią te dotacje?
– Powiatowy Urząd Pracy na ten rok przeznaczył 3 325 tys. zł na 190 dofinansowań na własną firmę, w tym 83 pochodzi ze środków EFS z programu ?Bądź aktywny – odniesiesz sukces” z działania 6.1.3 PO KL. W ubiegłym roku przyznaliśmy 194 dofinansowania na łączną kwotę 2,5 mln zł. Bezrobotny może się starać o środki ramach Priorytetu VI ?Rynek pracy otwarty dla wszystkich” Działanie 6.2 ?Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” PO KL. Jednak w tej sprawie odsyłam na stronę Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych www.mazowia.eu i do operatorów, którzy zajmują się podziałem tych środków.
– Jakie warunki musi spełnić siedziba firmy? Czy w przypadku jednoosobowej firmy może to być po prostu dom jej założyciela?
– Wszystko zależy od profilu działalności gospodarczej. W przypadku działalności np. murarskiej wymagane jest pomieszczenie gospodarcze na przechowywanie sprzętu, a w przypadku działalności fryzjerskiej, lokal w odpowiednim miejscu z dostępem do wody, itp. Warunek podstawowy to miejsce, w którym będzie wykonywana działalność gospodarcza lub/i miejsce przechowywania sprzętu. Siedzibą firmy może być dom. Ważne jest dla nas tytuł prawny. Jeśli bezrobotny nie jest właścicielem domu, który zamieszkuje, to wystarczy umowa użyczenia między właścicielem a bezrobotnym. Przed przyznaniem środków odbywa się wizyta monitorująca w przyszłym miejscu siedziby firmy.