Jeszcze nie ucichły echa dyskusji na temat budowy popiersia tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a już pojawiły się nowe pomysły. Na rondzie Solidarności wyrosła kolumna zwieńczona statuetką Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej, a radny powiatowy Ryszard Walczak proponuje budowę pomnika Dmowskiego.Podczas sesji Rady Miejskiej w Wołominie, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, radni wrócili do tematów związanych z inicjatywami budowy pomników na terenie Wołomina. Wątków dyskusji jest wiele. Postanowiliśmy się tu dziś skupić na aspektach prawnych związanych z budową pomników na terenie gminy. Podczas wspomnianej sesji rady miejskiej jej przewodniczący Marcin Dutkiewicz przekazał radnym informację o opiniach prawnych, jakie otrzymał w sprawie budowy na terenach gminnych pomników. Z opinii tych jednoznacznie wynika, że: ?Niezależnie od tego, kto jest zarządcą drogi, w skład której wchodzi przedmiotowe rondo, postawienie pomnika na terenie danej gminy zawsze będzie wymagało zgody jej organu stanowiącego ? rady. Nie ma na to także wpływu fakt, że teren, na którym inwestycja ma być zrealizowana, stanowi własność powiatu, a nie gminy. Kompetencje gminy wyrażone w art 18 u.s.g. stanowią bowiem dopuszczalne prawem ograniczenia m.in. prawa własności? ? czytamy w opinii prawnej przygotowanej na zlecenie przewodniczącego wołomińskiej rady?.
W oparciu o tak sformułowane opinie Marcin Dutkiewicz skierował, zgodnie z wolą rady, pismo do Starosty, w którym w imieniu Rady Miejskiej, jak również mieszkańców Wołomina wzywa do usunięcia powstałego naruszenia prawa.
?Działając w imieniu całej Rady Miejskiej, a tym samym w imieniu mieszkańców naszego miasta, jestem zobligowany do przedstawienia Panu stanowiska Radnych oraz wyrażenia oburzenia na brak poszanowania i respektowania praw tak ważnej instytucji w mieście (jakim jest Rada Miejska ? przyp. red.).
(?) jako miejski organ uchwałodawczy, oczekujemy respektowania przypisanych nam, jako Radzie Miejskiej praw. Prawem takim jest właśnie rozstrzyganie i stanowienie dotyczące nadawania nazw ulicom, parkom, skwerom, umieszczania obelisków, tablic i pomników położonych na terenie danej gminy. Ta wyłączna kompetencja Rady ma zastosowanie w każdym przypadku, jeśli sprawa dotyczy przestrzeni publicznej, niezależnie od tego, kto jest właścicielem lub zarządcą nieruchomości, na której ów obiekt, ulica jest położony. Powyższe jest zgodne z Ustawą o Samorządzie Gminnym, art. 18, pkt. 13. (?) wzywamy Pana (Starostę ? przyp. Red.) do usunięcia powstałego naruszenia prawa (Ustawa o Samorządzie Gminnym,Ustawa o Drogach Publicznych, Prawo Budowlane) wraz z poniesieniem wynikających zeń konsekwencji?.
Jeszcze dalej poszedł radny PO Igor Sulich, który poinformował, że wspólnie z radnym powiatowym Jerzym Mikulskim złożyli pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w którym domagają się rozebrania wybudowanego, ich zdaniem niezgodnie z prawem, pomnika. ? Jeśli coś zostało wybudowane niezgodnie z prawem, powinno zostać rozebrane ? podkreśla radny Sulich.
Na 10 grudnia zaplanowane jest odsłonięcie i poświęcenie wybudowanej na rondzie Solidarności kolumny zwieńczonej figurą Anioła. Można z tego wnioskować, że kapituła zapraszająca na uroczystość nie przejmuje się aspektami prawnymi związanymi z wybudowanym obiektem.
Dla tejże Kapituły bez większego znaczenia jest chyba również fakt, że miejsce, na którym umieszczona została sporna budowla, nosi, zgodnie z przyjętą przez Radę Miejską uchwałą, nazwę rondo Solidarności. W rozesłanych między innymi do mediów zaproszeniach prezes Kapituły Jan Tokarski zaprasza na uroczystość na ?Rondzie NSZZ Solidarność?. Nasuwa się tu pytanie, czy to tylko pomyłka, czy też działanie celowe, które ma wymusić zmianę nazwy?
Teresa Urbanowska