Adam Łossan – burmistrz Zielonki
6 listopada br. odbyła się w Zielonce niecodzienna uroczystość odsłonięcia i poświęcenia ufundowanego przez miejscową społeczność pomnika papieża Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Zielonki. Bardzo rzadko się zdarza, aby w jednej miejscowości udało się naraz gościć dwóch aż tak znamienitych kościelnych hierarchów, jacy zjawili się w obchodzącej akurat tego dnia 65-lecie parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Ten wielki honor uczynili nam arcybiskupi: Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski w Polsce oraz ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej Sławoj Leszek Głódź. W przepięknej oprawie odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana przez obu arcybiskupów w asyście kilkunastu księży w obecności licznych pocztów sztandarowych i wielu znakomitych gości: senatorów i posłów, starosty, burmistrzów i wójtów okolicznych gmin, radnych powiatowych i miejskich, oficerów WP, Policji i Państwowej Straży Pożarnej, kombatantów, strażaków, harcerzy, młodzieży szkolnej i przede wszystkim bardzo licznie zgromadzonych wiernych z obu zielonkowskich parafii. Głównym celebransem był Nuncjusz Apostolski, a ksiądz Biskup Ordynariusz wygłosił okolicznościowe kazanie. Po mszy jej uczestnicy przeszli na położony po sąsiedzku główny plac Zielonki noszący również imię Jana Pawła II, gdzie obaj arcybiskupi w towarzystwie przewodniczącego Rady Miasta, burmistrza i miejscowego proboszcza dokonali odsłonięcia usytuowanego tam pomnika i poświęcili go. Uroczystość tę mającą niesamowicie zaskakującą i atrakcyjną oprawę zakończył piękny pokaz fajerwerków.
Sam pomnik, projektu zamieszkałego w Zagościńcu koło Wołomina architekta Andrzeja Kalety, jest przepiękny. Na planie w kształcie rozety papieskiej, otoczonej ręcznie kutym delikatnym metalowym ogrodzeniem, ustawione jest na wyniosłej kolumnie popiersie Papieża, który spogląda stąd na nasze miasto,. Wokół skalna zieleń, stylowe lampy i ławki. Wszystko jest wykonane w tatrzańskim granicie. Prace przy pomniku wykonywały wyłącznie miejscowe firmy. Sfinansowano je w części przez sprzedaż tzw. cegiełek przez obie nasze parafie i otrzymane darowizny, a w przeważającej mierze – przez samorząd.
Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. Zielonka zyskała wspaniały obiekt, doskonale wkomponowany w przestrzeń publiczną.
Pomnik ten jest zarazem wyrazem hołdu naszej społeczności dla osoby Jana Pawła II – Honorowego Obywatela naszego miasta jak i swego rodzaju wotum dziękczynnym za jego 26 – letnią papieską posługę, która tak diametralnie odmieniła współczesną historię Polski, doprowadzając naszą Ojczyznę w sensie politycznym do prawdziwej wolności, a nasz Naród w sensie duchowym do zauważalnej odnowy moralnej.