O prowadzonych I planowanych działaniach w zakresie gospodarki śmieciowej w Tłuszczu z wiceburmistrzem Tomaszem Czarnogórskim, rozmawia Teresa Urbanowska
– Dwa lata temu pisaliśmy o problemach, jakie miała Gmina Tłuszcz z gospodarką odpadami. Co się w tym temacie zmieniło w ostatnim czasie?
– Udało nam się zainteresować odbiorem odpadów 3 firmy, które podpisały blisko 4 000 umów, co stanowi ok.75-80% gospodarstw domowych, objętych odbiorem odpadów ?u źródła?. Efekty przynoszą też systematyczne kontrole powadzone przez pracowników naszego Urzędu Miejskiego, zaś firmy ? MPK Ostrołęka i Krzysztof Grzybowski w swojej ofercie proponują również odbiór odpadów posegregowanych .
Jesienią organizowaliśmy nieodpłatną zbiórkę liści, a po Świętach Bożego Narodzenia ? choinek. Wiosną i jesienią odbieramy od rolników folię po siano-kiszonkach oraz nawozach sztucznych. Akcję tę prowadzimy przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Wołominie. Jednym z ważnych elementów obchodów Dni Tłuszcza jest akcja ?roślinka za makulaturę?.
W Wólce Kozłowskiej w pobliżu wysypiska otworzyliśmy punkt zbiórki elektro-złomu oraz wielkogabarytów, które można tam oddać nieodpłatnie w każdą ostatnią sobotę miesiąca.
Cyklicznie ? wspólnie z Nadleśnictwem Drewnica, myśliwymi, harcerzami oraz mieszkańcami, przy wsparciu Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej organizujemy akcje sprzątania lasów i likwidacji ?dzikich wysypisk?.
– Gmina Tłuszcz znalazła się na liście projektów, które otrzymały dofinansowanie na działania związane z gospodarką odpadami. Jaką kwotę i na co otrzymaliście?
– Nasza Gmina znalazła się na liście rankingowej Działania 4.2 RPO Województwa Mazowieckiego z projektem ?Czas na selekcję odpadów?. Wniosek opiewa na 1.919.006,40 z czego dofinansowanie to 1.631.155,44 zł. Założeniem projektu jest zniwelowanie problemu rosnącej ilości odpadów z gospodarstw domowych.
Zaplanowaliśmy zakup małej sortowni surowców wtórnych zebranych selektywnie ? wraz z wyposażeniem towarzyszącym, budowę kompostowni odpadów biodegradowalnych wraz z towarzyszącym wyposażeniem, zakup pojemników do segregacji surowców wtórnych dla 3700 gospodarstw.
– Jakie korzyści z tych działań będą mieli mieszkańcy?
– Chcemy ograniczyć strumień odpadów, które z naszej Gminy trafiają bezpośrednio na wysypiska śmieci. Dla mieszkańców to mogą być mniejsze koszty opłat za śmieci, gdyż surowce posegregowane będziemy odbierać nieodpłatnie. Odbiorem obejmiemy również trawę, liście czy gałęzie do wykorzystania w naszej kompostowni. Kompost w pierwszej kolejności posłuży do jednego z etapów rekultywacji, zamkniętego wysypiska śmieci.
– W Tłuszczu toczy się dyskusja na temat ?podatku śmieciowego?. Jakie jest stanowisko gminy w tym temacie? Czy Gmina podjęła działania,które tę dyskusję wywołały?
– Sami ją wywołaliśmy kolportując ankiety wśród mieszkańców dotyczące ich odczuć odnośnie ?podatku śmieciowego? i związanego z tym ewentualnego lokalnego referendum. Mamy tego świadomość, iż zdecydowanie lepszym wyjściem jest rozwiązanie systemowe, którym powinny zająć się odpowiednie ministerstwa, ale my podobnie jak wiele samorządów w Polsce, nie mogąc się doczekać takiego rozwiązania, próbujemy poradzić sobie sami z tym problemem. Próbujemy również zainteresować naszym projektem inne samorządy z terenu powiatu wołomińskiego, gdyż problem śmieci to nie tylko nasz problem. Wspólnie można go skuteczniej zniwelować. Ostatnio odbyła się nawet debata z burmistrzem w ramach akcji ?Masz głos masz wybór?. Jej przebieg i głosy uczestniczących mieszkańców tylko utwierdziły nas w przekonaniu o trafnej decyzji i zaplanowanych działaniach.
– Co w chwili obecnej jest najpilniejsze do realizacji w Gminie Tłuszcz w zakresie polityki gospodarki odpadami?
– Zwiększenie liczby umów na odbiór odpadów komunalnych, ograniczenie ilości śmieci ? głównie po budowach, które lądują w naszych lasach i trasach przelotowych przez naszą Gminę. Najważniejsze jednak jest pomyślne doprowadzenie do realizacji projektu, o którym tu mówiłem, gdyż czeka nas jeszcze II etap oceny w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.