Wyrażamy zaniepokojenie sposobem przygotowania materiałów na sesję Rady Miejskiej w Wołominie, które kolejny raz były dostarczane niekompletnie i w kilku częściach.
Do dzisiejszego dnia nie znamy pełnego planowanego porządku obrad, który różni się od pierwotnej przekazanej nam wersji.
Przewodniczący Rady Miejskiej i burmistrz Wołomina nie zadbali o to, aby uchwały dotyczące sprawozdania finansowego i udzielenia absolutorium były omawiane na komisjach branżowych (gospodarki gminnej i finansowej).
Realizacja budżetu (przygotowanego w znacznej części przez władze samorządowe poprzedniej kadencji) była wykonywana w większości pozycji w sposób zadowalający, lecz nie ustrzeżono się przed niedociągnięciami, na przykład:
Nie wykonano zadań z zakresu informatyzacji gminy, na które to zadanie były przewidziane w budżecie gminy środki na sumę 500 tysięcy złotych.
Nie w pełni zrealizowane przyjęte do wykonania zadania inwestycyjne.
Brak aktywności po stronie burmistrza Ryszarda Madziara w przygotowywaniu materiałów urbanistycznych niezbędnych do rozwoju gminy.
Pan burmistrz Ryszard Madziar opóźnił prace nad restrukturyzacją zakładu MZO. Zakład budżetowy MZO był w całości gotowy do przekształceń na koniec 2010 r. Burmistrz Ryszard Madziar zamiast nadawać bieg koniecznej restrukturyzacji od początku 2011 r., dokonywał ?czystek? personalnych w Urzędzie Miejskim i podległych mu jednostkach budżetowych. Wprowadzona przez pana burmistrza własna, trudna do zrozumienia polityka kadrowa nie była nigdy wyjaśniona w sposób racjonalny grupie radnych.
W konsekwencji podjętych działań nastąpiła między innymi zmiana wieloletniego doświadczonego dyrektora MZO, który prowadził zakład w sposób przejrzysty i przynoszący korzyści w wymiarze ekonomicznym i społecznym na nową ekipę, która po rocznych rządach doprowadziła zakład do znacznego zadłużenia. Wydaje się, że burmistrz Ryszard Madziar dostrzegł, niestety z opóźnieniem, destrukcyjny sposób funkcjonowania MZO i kolejny raz wymienił kadrę zarządzającą.
W chwili obecnej mamy sytuację, w której radni Rady Miejskiej zmuszeni są do podejmowania decyzji, z których żadna nie zapewnia pełnego i oczekiwanego rozwoju dla nowo powstałej jednostki budżetowej, jak również te działania opóźniły rozwój przygotowywanej nowej spółki prawa handlowego.
W dziale 700 ?Gospodarka mieszkaniowa? w dochodach zrealizowano plan jedynie w 27,73%, co zmniejszyło dochody gminy o około 7 milionów złotych.
O wielu innych niedociągnięciach, które miały nieco mniej szkodliwy skutek dla budżetu gminy, nie będziemy w tym miejscu wspominać, stojąc na stanowisku, że o tych problemach powinno dyskutować się w trakcie obrad komisji branżowych, a nie w trakcie sesji Rady Miejskiej.
W naszej ocenie takie prowadzenie gospodarki Gminy Wołomin nie stwarza warunków do jej zrównoważonego rozwoju i poprawy warunków życia jej mieszkańców. Negujemy stosowanie licznych działań marketingowych i promocyjnych dotyczących wyłącznie osób, a nie spraw związanych z rozwojem naszej gminy.
Biorąc pod uwagę wymienione fakty, nie jesteśmy w stanie zdecydowanie poprzeć uchwały dotyczącej udzielenia absolutorium dla burmistrza.
Prosimy o załączenie niniejszego dokumentu do protokołu z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołominie w dniu 27 czerwca 2012 r.
Radni Rady Miejskiej w Wołominie
zgromadzeni w klubie SKW