Z Rafałem Rozparą, prezesem Lokalnej Grupy Działania ?Równiny Wołomińskiej? rozmawiamy o roli takich grup w społeczeństwie.
– Lokalna Grupa Działania (LGD) ?Równiny Wołomińskiej? działa już od jakiegoś czasu. Kogo zrzeszacie i jaki jest wasz główny cel?
– LGD ?Równiny Wołomińskiej? działa już od 2 lat. Grupa zawiązywała się dłuższy czas. Powstała z inicjatywy Gminy Wołomin, która wspólnie z Gminą Tłuszcz stworzyła silny trzon wokół którego skupiło się do dnia dzisiejszego siedem gmin z czego sześć są to gminy z terenu Powiatu Wołomińskiego zaś jedna z Powiatu Wyszkowskiego.
– Jakie gminy zrzeszacie?
– Nasze LGD tworzą, tak jak już wcześniej wspomniałem gminy z Powiatu Wołomińskiego Wołomin i Tłuszcz oraz Jadów, Klembów, Poświętne i Strachówka. Od niedawna dołączyła do nas Gmina Zabrodzie z Powiatu Wyszkowskiego. Zabrodzie to najnowszy podmiot w naszej LGD. Przyłączyło się do nas we wrześniu ubiegłego roku. LGD jakie tworzyło się w Wyszkowie nie udało się zawiązać. W związku z tym zwróciliśmy się do Zabrodzia z propozycją przystąpienia, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem. Zresztą Zabrodzie kiedyś było w Powiecie Wołomińskim i to ciążenie ku naszemu powiatowi Zabrodzia jest jak najbardziej naturalne.
– Z tej listy wynika, że nie zrzeszacie wszystkich gmin z terenu Powiatu Wołomińskiego…
– Trzeba pamiętać, że LGD zrzeszają tylko gminy wiejskie bądź takie, które mają na swoim terenie obszar wiejski. Bardzo żałujemy, że w naszej grupie nie ma Radzymina i Dąbrówki, które należą do LGD Zalewu Zegrzyńskiego w Legionowie.
– Zakończył się nabór wniosków na ?Małe Projekty?. Był to pierwszy nabór wniosków jaki rozpatrywaliście. Obawiał się Pan, że może ich wpłynąć niewiele. Czy Pańskie obawy się potwierdziły?
– Nie ukrywam, że liczyłem na większą ilość małych wniosków. Tymczasem wpłynęło 29 wniosków. Uważam, że jest to mało. Ale większość wniosków była napisana bardzo ambitnie ? na maksymalną wysokość (25.000,00 zł.). Rada część odrzuciła ale z każdej gminy, oprócz Klembowa (nie wpłynął żaden wniosek z tej gminy) jakiś wniosek przeszedł. Mam nadzieję, że w kolejnych naborach Klembowa nie zabraknie.
– Jak Pan ocenia te wnioski, które zostały złożone?
– Na pewno najlepiej przygotowane były te z gmin czy organizacji, które mają już doświadczenie w pozyskiwaniu środków. To jednak nie oznacza, że te słabiej przygotowane nie były ciekawe. Wręcz przeciwnie. Myślę, że dopracujemy się sposobu na przygotowanie wniosku we właściwy sposób również z tymi, którzy nie wiedzą jak to zrobić. Od tego, między innymi, jest nasze biuro LGD ?Równiny Wołomińskiej?, które mieści się w Tłuszczu przy ulicy Warszawskiej 4 (tel 29 649 18 31). Zawsze służymy pomocą przy wypełnianiu wniosków we właściwym terminie. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że gdy wniosek jest już złożony to później można coś zmieniać. Tak nie jest. Na właściwe przygotowanie dokumentów jest wyznaczony czas i tego należy się trzymać.
– Do tej pory było tak, że ubieganie się o dofinansowanie działań odbywało się w wyższych instancjach…Teraz można złożyć wniosek w Tłuszczu. Dlaczego tak się dzieje?
– Wybór wniosków dokonywany jest na miejscu przez LGD, które są partnerstwami oddolnymi. LGD są jedyną drogą na pozyskanie środków przez oddolny wybór projektów. Celem LGD jest to, aby środki finansowe były dzielone na miejscu. Wnioski oceniane są przez Radę składającą się ze społeczników i osób, które są z tego terenu, które tu żyją i tu pracują . Przedstawiciele z gmin wchodzących w skład LGD najlepiej wiedzą co jest w ich gminie potrzebne. Dalsza część oceny wniosków odbywa się w Urzędzie Marszałkowskim i nie jest wykluczone, że w stosunku do wnioskodawców pojawią się pytania na przykład na temat cen zawartych w przedłożonych kosztorysach.
– Na przełom lutego i marca ogłoszony został kolejny nabór jaki będzie prowadziła LGD ?Równiny Wołomińskiej?. Czego dotyczy ten nabór?
– Zarząd Województwa Mazowieckiego na naszą prośbę ogłosił nabór wniosków na ?Odnowę i rozwój Wsi? (czytaj ogłoszenie str. 5). Jest to konkurs skierowany głównie do gmin, ale mogą w nim uczestniczyć również organizacje wyznaniowe i organizacje pożytku publicznego. Do podziału jest tu 3,5 miliona złotych. Średnio na każdą gminę wchodząca w skład naszej LGD przypada 500 000 zł. Mamy nadzieję, że gminy złożą te wnioski. Wiemy, że są różne problemy z pozwoleniami na budowę mimo to zachęcamy do składania wniosków nawet jeśli dokumentacja nie jest jeszcze kompletna gdyż czasu do chwili realizacji będzie sporo (trzy miesiące ma Urząd Marszałkowski na analizę wniosków). Drugi nabór na ?Odnowę Wsi? planujemy na jesieni. Dodam może jeszcze, że na temat prac LGD Równiny Wołomińskiej na bieżąco można uzyskać informacje na stronie internetowej: www.lgdrowninywolominskiej.pl.
Rozmawiała Teresa Urbanowska