Płynność finansowa była i jest

O prowizorium budżetowym, płynności finansowej, poziomie zadłużenia i nowych inwestycjach z Piotrem Grubkiem, wiceburmistrzem Kobyłki, rozmawia Teresa Urbanowska.? Wszyscy narzekamy ostatnio na kryzys i braki finansowe. Dotyka to również samorządy. Kobyłka zakończyła budowę kanalizacji, potężną inwestycję, której ciężar daje się gminie odczuć. Jak w związku z tym wygląda prowizorium budżetowe na nadchodzący rok?

? W zasadzie to czas mamy do 15 listopada ale już dziś o niektórych tematach można powiedzieć. Wiemy, że będziemy musieli pozyskać około 4 milionów złotych ze sprzedaży majątku gminnego. Dochód ten chcemy przeznaczyć na inwestycje.

? Czy można już dziś powiedzieć, co zostanie z tych pieniędzy zrobione?

? Oczywiście, że tak. Ale może po kolei. Obecnie kończymy aktualizację Strategii Miasta Kobyłka, określonej w perspektywie do 2024 r. Przy tworzeniu budżetu na rok 2012 i Wieloletniej Prognozy Finansowej korzystamy z założeń tej powstającej strategii.

? Te 4 miliony do budżetu ze sprzedaży majątku to dużo czy mało? Na jakim poziomie sprzedaż była w bieżącym roku?

? Sprzedaż majątku to nie jest cel sam w sobie. Ale w tej chwili, biorąc pod uwagę możliwości pozyskania dodatkowych pieniędzy z programów rządowych i środków unijnych oraz niezaciągania kredytów, jeśli chcemy cokolwiek w mieście zrobić, jest to jedyna możliwość. Porównując do roku bieżącego, byłoby to kilkanaście procent więcej.

? Co gmina chciałaby zbyć?

? Do sprzedaży chcemy przeznaczyć między innymi działkę o powierzchni ponad 0,5 ha przy ulicy Leśnej. Plan zagospodarowania na tym terenie przewiduje jako przeznaczenie podstawowe zabudowę mieszkaniową wielorodzinną (maks. 3 kondygnacje i wysokość do 12 m) oraz uzupełniająco usługi nieuciążliwe.

? Jakie są więc priorytety inwestycyjne na przyszły rok? Na co miałyby pójść pieniądze z tej sprzedaży?

? Strategia określa na najbliższe lata cztery priorytety: odwodnienie miasta, budowę i remonty dróg, kanalizację sanitarną i wodociągi. Jak widać inwestycje dotyczą przede wszystkim podstawowej infrastruktury miejskiej, dzięki której możliwy jest dynamiczny rozwój miasta. Warto zauważyć, że liczba mieszkańców Kobyłki w ostatnich sześciu latach wzrosła o ponad 2000 i niedługo przekroczymy próg 20 tys.

? Czy możemy już podać jakieś konkrety?

? Projekt planu inwestycji wraz z harmonogramem na rok 2012 będzie gotowy w ciągu dwóch tygodni. Pracujemy też nad szerszym programem gospodarczym, który obejmie kolejne trzy lata. Chciałbym, aby mieszkańcy wiedzieli, na co w perspektywie czteroletniej mogą liczyć, oraz żeby mogli, dzięki temu, łatwiej planować swoje prywatne przedsięwzięcia.

? Na jakim etapie jesteście obecnie z rozliczeniem projektu z Funduszu Spójności, w ramach którego budowana była między innymi kanalizacja w Kobyłce?

? Złożyliśmy raport końcowy, który został już zaakceptowany przez instytucje krajowe i przekazany do Komisji Europejskiej. Czekamy na jego akceptację i przekazanie tzw. płatności końcowej.

? Jak realizacja tego projektu rzutuje na budżet miasta?

? Zdecydowanie rzutuje i to nie tylko na ten najbliższy budżet, ale również, choć już w dużo mniejszym stopniu, na budżety do 2024 r. Dlatego też w takiej perspektywie czasowej projektujemy zarówno strategię, jak też wieloletnią prognozę finansową. Powiem może tak ? gdyby nie Fundusz Spójności, to poziom zadłużenia miasta wynosiłby tylko 0,14%!

? A jaki jest obecnie?

? Jeszcze w zeszłorocznej Wieloletniej Prognozie Finansowej zadłużenie na rok 2012 szacowane było na poziomie 55%. Dzięki ograniczeniom wydatków i zwiększeniu dochodów bieżących projektowane na rok 2012 zadłużenie wyniesie ok. 49%. Chciałbym podkreślić, że nie mieliśmy i nie mamy problemów z płynnością finansową.

? A co z inwestycjami kubaturowymi?

? Strategia zakłada realizację również takich obiektów, chociażby w dziedzinie sportu czy edukacji, ale obwarowuje rozpoczęcie tych inwestycji pozyskaniem środków zewnętrznych. Rok 2012 chcielibyśmy przeznaczyć na przygotowania do budowy Centrum Sportu na stadionie miejskim w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) ? poszukiwanie inwestora zewnętrznego i montaż finansowy tego przedsięwzięcia. Mamy wykonany również projekt hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 3 i uzyskane pozwolenie na budowę. Rok 2012 w przypadku tej inwestycji również będzie przeznaczony na poszukiwania możliwości jej sfinansowania.

Na szczegółową rozmowę o projekcie budżetu zapraszam za kilkanaście dni, a o ostatecznym jego kształcie ? po uchwaleniu przez Radę Miejską.

2 przemyślenia nt. „Płynność finansowa była i jest

  1. To wszystko p. Piotrze mrzonki, puste słowa, otoczyliście ,,paniami,, , które doją budżet na swoje wizje przy tym przyznając sobie niezłe wynagrodzenia.Dlaczego na BIP -e nie ma danych o wysokości wynagrodzeń np. p. sekretarz K. Jażwińskiej. To z naszych podatków płacimy jej za picie kawy przez 8 godzin.

  2. Jak mi przykro,że na stronie UM brak jest zdjęcia p.sekretarz,która jest bardzo lubiana i podziwiana przez pracowników UM i innych placówek samorządowych o mieszkańcach nie wspomnę.Prośba o naprawienie tego karygodnego zaniedbania.Natomiast nasza Kobyłka tkwi dalej w marazmie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.