W najbliższa sobotę, 7 maja w Domu Dziecka w Równem odbędzie się II Mazowiecki Konkurs Plastyczny ?Tęczowy Świat Krzysia ? Anioły?. Impreza plenerowa jest organizowana ku czci zmarłego Krzysia Karolkowskiego, wychowanka Domu Dziecka w Równem, który był bardzo utalentowany plastycznie.
Urodził się 12 maja 1989 r. w Wyszkowie. Zmarł tragicznie tuż przed swoimi 20 urodzinami 20 kwietnia 2009 r. W wieku 7 lat, wraz z rodzeństwem trafił do Domu Dziecka w Równem. Szybko zaskarbił sobie serca wszystkich pracowników i kolegów – swoją radością, uśmiechem, chęcią niesienia pomocy.
Największym talentem Krzysia były jego uzdolnienia plastyczne. Chociaż nie potrafił czytać i pisać, miał niesamowicie bujną wyobraźnię i niewiarygodny zmysł łączenia ze sobą kontrastowych barw.
Sam wymyślił dla siebie pseudonim artystyczny: ?Karolpikaso?. Zapominając o realnym świecie budował swój tęczowy świat. Swoją przygodę w krainie barw zaczął w Ośrodku Szkolno ? Wychowawczym w Mińsku Mazowieckim pod okiem wychowawczyni Danuty Karpińskiej. To ona pierwsza podsunęła mu kredki pastelowe i wprowadziła w kolorowy świat barw. Krzyś swoje uzdolnienia chętnie wykorzystywał i doskonalił pod okiem innych instruktorów m.in. Urszuli Przesmyckiej ? w pracowni plastycznej Domu Dziecka w Równem, Iwony Pleskot w Mińskim Domu Kultury. Malował całe cykle tematyczne: papugi, motyle, anioły, konie, żaby, sowy, koty, ryby i drzewa.
Prace ?Kokanego? (tak nazywano Krzysia) cieszyły się popularnością. Z prawdziwą radością sprzedawał swoje obrazy nawet za przysłowiową ?złotówkę?. Cykl jego prac zakupiła znana warszawska restauratorka Marta Gessler, a także Michał Malinowski ? dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie Jeziornej.
Krzyś zawsze bardzo chętnie brał udział w konkursach plastycznych. Prace, które przygotowywał na konkursy, dzięki swym tęczowym barwom i charakterystycznemu dla Krzysia łączeniu kolorów, nie tylko zwracały na siebie uwagę, ale też zdobywały liczne wyróżnienia i nagrody główne, jak choćby I nagroda na ilustracje do bajek w organizowanym przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie konkursie, przy okazji projektu ?Bajki znad Wisły, Bugu i Narwi. Baśnie, podania i legendy z Mazowsza?.