Jak walczyć domowymi metodami z trądzikiem? Jakie kosmetyki stosować aby złagodzić jego objawy? Przedstawię państwu informacje na ten temat, które przekazała nam Wioletta Mikołajczuk, kosmetyczka i właścicielka salonu urody Prestige w Ząbkach przy ul. Kopernika 45.Przyczyn powstawania trądziku jest wiele. Dolegliwość ta wywoływana jest m.in przez zaburzenia hormonalne. Jeżeli w rodzinie istnieje skłonność do powstawania trądziku, może być on wywołany genetycznie. Kolejną przyczyną powstawania trądziku są bakterie. Cera tłusta ma podwyższoną ilość bakterii na skutek zmiany odczynu skóry z kwaśnego na zasadowy.
Występuje kilka odmian trądziku pospolitego. Główne z nich to: -Trądzik zaskórnikowy charakteryzuje się dużą ilością zamkniętych i otwartych zaskórników zwłaszcza na twarzy (linia T) oraz na plecach i na dekoldzie.
– Trądzik grudkowy – na ciele przeważają czerwone grudki i zaskórniki. Ta odmiana nie pozostawia śladów.
– Trądzik krostkowy zmiany przy tej odmianie mają charakter wypełnionych ropą krostek. Po ustąpieniu na twarzy mogą pozostać drobne blizny. Często trądzik krostkowaty nazywany jest trądzikiem grudkowo ? krostkowym.
Oprócz trądziku pospolitego istnieją jeszcze inne odmiany kliniczne m.in.: trądzik młodzieńczy, ropowiczy, skupiony, bliznowy, zawodowy, polekowy, kosmetyczny, niemowlęcy, przedmiesiączkowy i androgenowy trądzik kobiecy. Przyczyny jego powstawania, a także metody leczenia są różne.
W pielęgnacji tego rodzaju cery należy położyć szczególny nacisk na zmniejszenie grubości warstwy rogowej i regulację wydzielania gruczołów łojowych. Trzeba jednak wiedzieć, że pewna ilość łoju jest niezbędna, aby właściwie chronić powierzchnię skóry przed utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które mają wpływ na naszą cerę.
Oto kilka wskazówek jak dbać o cerę trądzikową w domu. Podczas pielęgnacji tego typu skóry należy unikać środków pielęgnacyjnych działających bardzo agresywnie, które są zdolne do naruszenia naturalnej flory bakteryjnej i zmiany odczynu kwaśnego na zasadowy. Bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na mydło jakie stosujemy do codziennej pielęgnacji. Przy problemie z trądzikiem nie należy stosować mydeł przetłuszczonych i kremowych. Środki do higieny powinny mieć odczyn kwaśny lub naturalny.
Bardzo dobrze przy tego typu dolegliwościach sprawdzają się mydła syntetyczne czyli syndety lub specyfiki zawierające mtrominę i cysteinę. Mogą one zawierać składniki ściągające i zmniejszające łojotok np. tymianek, szałwię, cytrynę.
Przy trądziku do mycia twarzy nie należy używać toników i płynów zawierających dużą ilość alkoholu. Nie wskazane też jest stosowanie wody kolońskiej i spirytusu salicylowego.
Kosmetyki używane do pielęgnacji i upiększania cery, które zawierają oleje mineralne, wazelinę wosk i oleje roślinne powinny być unikane gdyż składniki te przyczyniają się do powstawania zaskórników.
Wydaje się, że przy tego rodzaju cerze nie można stosować żadnych kosmetyków bądź toników. Otóż nie, przy doborze środków pielęgnacyjnych do skóry twarzy powinniśmy skupić się na produktach, które zawierają kwasy owocowe.m.in kwasy mlekowe i takie, które nie zawierają alkoholu. Toniki do cery łojotokowej zawierają często składniki bakteriobójcze np. Triclosan czy preparaty siarki.
Coraz częściej specjaliści w tej dziedzinie zwracają uwagę na naszą dietę. Ma ona ogromny wpływ na cerę. Często mówi się, że czekolada i tłuszcze zwierzęce są produktem spożywczym, który odgrywa znaczącą rolę w zaostrzeniu zmian trądzikowych. Amerykańscy naukowcy poddali wolontariuszy cierpiących na trądzik diecie czekoladowej. Nie stwierdzili aby czekolada pogorszyła stan ich skóry. Do każdego pacjenta kosmetyczka czy dermatolog powinni podchodzi indywidualnie, zdarza się, że ostre przyprawy, marynaty a nawet wszelkiego rodzaju używki wpływają niekorzystnie na cerę trądzikową u niektórych pacjentów.
Oto kilka prostych recept na zwalczanie trądziku domowymi metodami. Bardzo prostą metodą jest kuracja drożdżowa działająca oczyszczająco na cerę. Jej wykonanie jest bardzo proste. 15 dkg drożdży należy zmieszać z dwiema łyżeczkami cukru, odstawić na kilka minut. Następnie dolać mleka lub wody i wypić. Kurację należy stosować przez sześć miesięcy.
Prostym sposobem na walkę z trądzikiem są okłady ze świeżych liści kapusty. Należy dokładnie umyć i wysuszyć liście kapusty, wyciąć ich nerw główny a następnie rozwałkować do momentu kiedy liść puści soki. Liść położyć na miejsce chorobowo zmienione. Sok z kapusty działa przeciw zapalnie i przeciw bakteryjnie. Okłady powinno się wykonywać trzy razy w tygodniu.
By zapobiec tej dolegliwości najlepiej udać się do kosmetyczki, która rozpozna rodzaj trądziku oraz zastosuje najlepszą i najefektywniejszą kurację.
Na konsultacje oraz zabiegi do salonu Prestige w Ząbkach, przy ul. Kopernika 45 zaprasza Wioletta Mikołajczuk.
Emilia Chąchira
Nie zauważyłam tego artykułu wcześniej… a jest w nim wiele cennych spostrzeżeń… poza jednym.
Osoby jadające zgodnie ze swoją grupą krwi… niebywale rzadko mają trądzikowe kłopoty… i inne kłopoty zdrowotne też. Radzę sprawdzić… bo poprawę najczęściej zauważa się już po kilku dniach próby. Jeśli jest się młodym człowiekiem… warto zapoznać się również z drugą nowszą i bardziej zaawansowaną propozycją Dr Petera J.D’Adamo opisaną w poradniku DIETA GENOTYPOWA… Pomoc można uzyskać czytując wpisy (bez logowania) na żyj zdrowo forum lub (po angielsku)na dadamo.com… które można sobie „wyguglać”. Tam z zakładce support można bez trudu znaleźć wykaz produktów wraz z ich właściwościami dostrzeżonymi przez w/w badacza w stosunku do poszczególnych grup krwi. W opisach właściwości produktów względem grup krwi są też dodatkowe informacje (aktualizowane) gdy np. został zauważony indywidualny pozytywny wpływ na zdrowie właścicieli danej grupy krwi w przypadkach wspomagania leczenia cukrzycy (diabetic) i raka (cancer). Jest info o wskazaniach dla niemowląt. Dodam jeszcze… że zgodnie z uzyskaną… też ostatnio publicznie (na spotkaniu w MDK w ramach „dni walki z cukrzycą”) informacją, nasze służby medyczne nie traktują tej skutecznej metody z należytym szacunkiem. Dietę uważa się za prywatną sprawę chorego. Aby zmniejszyć swoje indywidualne (i nie tylko indywidualne) koszty leczenia… trzeba więc samemu zadbać w tym względzie o siebie. Pozdrawiam