W Szpitalu Powiatowym w Wołominie rozmawiano na temat udziału w ogólnopolskim projekcie ?Partnerstwo dla transplantacji? i rozwiązaniach ułatwiających transplantację w szpitalach. Dyskusje prowadził prof. Paweł Nyckowski, mazowiecki koordynator tego programu oraz Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.
W ramach Programu Partnerstwo dla transplantacji 15 lutego 2013 r. (piątek) w Szpitalu Powiatowym w Wołominie odbyło spotkanie na temat rozwiązań ułatwiających transplantację w szpitalach z udziałem Dariusza Piątka, wicewojewody mazowieckiego, Elżbiety Nawrockiej, zastępcy dyrektora Wydziału Zdrowia MUW, prof. Pawła Nyckowskiego, mazowieckiego koordynatora programu ?Partnerstwo dla transplantacji? oraz Piotra Uścińskiego, starosty wołomińskiego. Szpitala reprezentował dyrektor Robert Mazur oraz ordynatorzy oddziałów. Obecny był także kapelan szpitala ks. Piotr Krasuski.
Do programu Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej ?Partnerstwo dla transplantacji? województwo mazowieckie przystąpiło w 2010 roku. Celem akcji jest uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów pobieranych od osób zmarłych ale również dla dawców rodzinnych, a także zwiększenie liczby przeszczepów poprzez utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach. W ramach programu prowadzone są działania edukacyjne. Poza szeroko rozumianym społeczeństwem, kluczowymi grupami w jego realizacji są: środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali), przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej ? zwłaszcza organy założycielskie szpitali, nauczyciele, młodzież szkolna oraz Kościół.
Spotkanie w Szpitalu Powiatowym w Wołominie poświęcono problemom związanym z procesem identyfikacji i pozyskiwania potencjalnych dawców oraz wypracowaniu skutecznych rozwiązań mających zwiększyć liczbę przeszczepianych narządów. Oceniano stan wdrażania programu ?Partnerstwo dla transplantacji?.
? Pod względem liczby pobranych do przeszczepów narządów w naszym województwie jest wiele do zrobienia. Sytuację może poprawić zwiększenie liczby koordynatorów transplantacyjnych ? uważa prof. Paweł Nyckowski.
Koordynator zajmuje się identyfikacją potencjalnych dawców, dba o komisyjne stwierdzenie śmierci mózgu i pobranie narządów. Procedura ta odbywa się w szpitalu, do którego trafił pacjent. Przeszczep nie jest wykonywany bez zgody rodziny, która często konsultuje swoją decyzję ze szpitalnym kapelanem. Prof. Nyckowski zaznaczył, że Kościół katolicki popiera przeszczepy.
Konsultacje organizowane są w mazowieckich szpitalach o niewykorzystanym potencjale dawstwa. Na Mazowszu liczba dawców wzrasta z 49 w 2010 roku do 79 w 2012 roku. Zwiększyła się także liczba koordynatorów transplantacyjnych(z 16 do 38). W krajach, w których stanowiska koordynatorów są powszechnie rozwijane, liczba pobieranych i wykorzystywanych narządów jest wysoka. W Hiszpanii pracuje ok. 6 koordynatorów na 1 mln mieszkańców, w Polsce poniżej 0,5.
Na świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc się doczekać przeszczepów, podczas gdy co czternaście minut kolejna osoba jest kwalifikowana do zabiegu. Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności: nerki, serce, wątroby, płuc, trzustki czy jelita. W Polsce w skali roku leczenie to umożliwia powrót do zdrowia około 1-1,5 tys. osób. Wykorzystywane w transplantologii narządy pochodzą głównie od dawców zmarłych.
Piotr Kaczorek,
Rzecznik Prasowy
Starostwa wołomińskiego