Pamięci Bohdana Wodiczki

Europejskie Dni Dziedzictwa są projektem społecznym i edukacyjnym. Od ich ustanowienia minęło 20 lat, a święto europejskich zabytków kultury nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Po raz kolejny wziął w nim udział także Wołomin.

Tegoroczne EDD w Polsce odbyły się pod hasłem ?Kamienie milowe?. Temat miał zwrócić uwagę na rolę naszego kraju w kształtowaniu europejskiej kultury. Niewątpliwie w historii Wołomina kamieniem milowym jest twórczość Bohdana Wodiczki, dlatego też obchodzone w naszym mieście Europejskie Dni Dziedzictwa były hołdem oddanym dyrygentowi w 100. rocznicę jego urodzin.

17 września wołomińskie obchody EDD rozpoczęły się otwarciem izby muzealnej poświęconej rodzinie Wodiczków. Dom, w którym kiedyś mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, został zburzony ze względu na to, że nie nadawał się do użytku. Powstanie miejsca pamięci w nowym budynku zawdzięczamy właścicielce posesji przy al. Armii Krajowej 43 w Wołominie, Danucie Michalik. To właśnie ona zainteresowana losem pamiątek, które odnajdywała podczas rozbiórki domu, robiła wszystko, by mogło powstać miejsce upamiętniające wybitną rodzinę Wodiczków. W nowo otwartej izbie muzealnej można zobaczyć m.in. liczne dokumenty, odznaczenia, nuty, książki i fotografie ukazujące życie rodziny Franciszka Wodiczki (ojca Bohdana Wodiczki, człowieka zasłużonego dla Wołomina, sekretarza zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej, kapelmistrza orkiestry strażackiej).

? Dzisiaj spełniło się moje marzenie ? mówiła Danuta Michalik podczas swojego przemówienia. W otwarciu izby muzealnej wzięli udział m.in. mieszkańcy Wołomina, radni na czele z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Wytrykusem, przyjaciele rodziny Michalików, muzycy i najważniejszy gość ? Halina Wodiczko, żona dyrygenta.

? Jestem bardzo wzruszona, bo choć mój mąż nie mieszkał w Wołominie długo, zaledwie kilka lat, to mieszkali tu jego rodzice, więc zawsze był tu jego dom ? mówiła.

Otwarcie tego niezwykłego miejsca uświetnił występ dwóch zdolnych i znanych na całym świecie artystek: śpiewaczki Sylwii Knap oraz grającej na fortepianie, pochodzącej z Wołomina Marty Kluczyńskiej.

Tego samego wieczoru w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego ?Wodiczko? w reżyserii Janusza Sijki.

Europejskie Dni Dziedzictwa zakończył koncert symfoniczny orkiestry Concerto Avenna ?Wodiczko pro memoria? pod batutą uczniów Bohdana Wodiczki ? Andrzeja Knapa i Bohdana Olędzkiego. Gościnnie podczas koncertu wystąpił również jeden z najwybitniejszych saksofonistów młodego pokolenia ? Paweł Gusnar.

Bohdan Wodiczko przyczynił się do rozwoju muzyki w Islandii, w związku z tym wołomińskie EDD zostały objęte patronatem Konsula Generalnego Islandii, którego list skierowany do uczestników przeczytał dyrektor Miejskiego Domu Kultury Mirosław Rzońca.

? Niech żałują ci, których tu nie było ? tymi słowami Krzysztof Wytrykus zakończył sobotnie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Urszula Wysocka