Historia używania tytoniu przez człowieka liczy wiele setek lat,
ale dopiero powszechna konsumpcja w postaci papierosów doprowadziła
w XX wieku do katastrofy zdrowotnej.
Dym papierosowy – to mieszanina ponad 4000 związków chemicznych, z czego 40-50 czynników ma udowodnione działanie rakotwórcze. W trakcie zaciągania się papierosem powstaje tzw. główny strumień dymu – inhalowany głęboko do płuc, oraz boczny strumień dymu z wielokrotnie wyższym stężeniem substancji rakotwórczych.
Przed wojną w Polsce zwyczaj palenia tytoniu nie był powszechny, następnie jednak spożycie papierosów gwałtownie wzrosło. W latach 70-tych ubiegłego wieku, Polska należała do krajów o najwyższej konsumpcji tytoniu w świecie (paliło 15 mln Polaków ).
Obecnie szacuje się , że w Polsce pali 40% mężczyzn i 25% kobiet , co daje 9 – 10 mln palaczy.
Z tego powodu obserwuje się narastanie epidemii schorzeń związanych z używaniem papierosów, głównie: nowotworów złośliwych, chorób serca i naczyń, przewlekłych chorób płuc i oskrzeli, których występowanie w naszym kraju nadal należy do najwyższych na świecie.
O tym, że palenie tytoniu jest sprawcą raka płuc, wie większość z nas, ale warto dodać, że inne nowotwory złośliwe również częściej występują u palaczy, a to rak: jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerki i prawdopodobnie szyjki macicy i żołądka.
Palenie tytoniu jest również jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia, tj. choroby niedokrwiennej serca, zawałów, udarów, miażdżycy tętnic już u młodych ludzi.
Choroby układu oddechowego mają ścisły związek z używaniem papierosów. Przewlekły nieżyt oskrzeli i rozedma płuc to schorzenia, które długo nie dają typowych objawów. Po wielu latach pojawia się kaszel, narastająca duszność, które znacznie upośledzają jakość życia wielu milionów Polaków.
Wyjątkowo niebezpiecznym zjawiskiem jest palenie przez kobiety ciężarne. Noworodki matek palących rodzą się z mniejszą urodzeniową masą ciała, a ryzyko zgonu w trakcie porodu takiego noworodka jest o 40% większe niż w przypadku matek niepalących.
Jak wynika z przytoczonych danych , pomimo ,że w ostatnich 10 latach spożycie tytoniu w Polsce spadło o 10%, choroby wynikające z inhalacji dymu papierosowego są wciąż jednym z najważniejszych problemów zdrowia publicznego.
W roku 2008 Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował dla osób palących papierosy ?Program profilaktyki chorób odtytoniowych”, dotyczący układu oddechowego, na który można się zgłosić do przychodni MAK-MED (po wcześniejszym umówieniu).
Lek. Med. Małgorzata Kozłowska
NZOZ ?MAK-MED.”
Al. A. Krajowej 64/13,Wołomin
0-22-787-80-10