W czwartek ? 21 listopada w Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach odbyło się uroczyste otwarcie jedynej w powiecie i jednej z nielicznych w kraju AUDIOTEKI, powstałej w oparciu o zbiory płyt wydanych przez samorządy i instytucje powiatu wołomińskiego.
W uroczystym otwarciu audioteki w Ząbkach uczestniczyło wielu znakomitych gości z burmistrzem Miasta Ząbki Robertem Perkowskim na czele. Gości przywitał Marek Wysocki ? aktor i reżyser, pomysłodawca akcji pod nazwą ?Ocalić perły tej ziemi? fragmentem poematu Juliana Tuwima ?Kwiaty Polskie?, nawiązując tym samym do obchodzonego roku tuwimowskiego. Artysta przywitał zgromadzoną publiczność, po czym nawiązał w swym wystąpieniu do źródeł i początków powstawania zbiorów, na które złożyły się zgromadzone w audiotece pozycje. Powiedział m.in.: ? Jako pierwszy wyzwanie związane z tworzeniem audioteki podjął Robert Perkowski, burmistrz Miasta Ząbki włączając się w produkcję płyt poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Jako ciekawostkę powiem, że egzemplarz tej płyty znajduje się obecnie w Muzeum Karola Wojtyły w Wadowicach. Następnie uhonorowany został ks. Jerzy Popiełuszko, którego pierwsza praca duszpasterska ? tuż po święceniach kapłańskich ? była w ząbkowskiej parafii, dzięki burmistrzowi Ząbek powstała także płyta o prezydencie Warszawy Stefanie Starzyńskim i ks. Janie Twardowskim. Potem realizacja dalszych płyt zaczęła przebiegać lawinowo ? wspominał Wysocki.
Głos zabrał również dyrektor Publicznego Gimnazjum ? Karol Małolepszy, który poprowadził dalszą część uroczystości. Po części oficjalnej młodzież Publicznego Gimnazjum Nr 1 pod kierunkiem Agnieszki Pracz dała popis niezwykłego talentu, prezentując przygotowany z tej okazji montaż słowno-muzyczny, poświęcony życiu i twórczości Juliana Tuwima.
Oklaskom nie było końca. Na zakończenie dyrektor Karol Małolepszy poinformował zebranych, że trwają prace nad skatalogowaniem dzieł, które będzie można zamówić w internecie, a w niedalekiej przyszłości również ściągnąć z sieci na własne komputery. Ukoronowaniem wieczoru był ?słodki poczęstunek? przygotowany przez środowisko gimnazjum. Życzymy ząbkowskiej audiotece coraz więcej wartościowych dzieł zatrzymujących w czasie echa naszej historii, służące przyszłym pokoleniom i utrwalających polskie dziedzictwo kulturowe. Od początku akcji patronat nad wydarzeniem objęło ?Życie Powiatu na Mazowszu?.
W czwartkowej uroczystości, oprócz wymienionych wcześniej osób, udział wzięli również: Jego Magnificencja Rektor Grudziądzkiej Szkoły Wyższej, senator Senatu Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie dr Jan Bil, dyrektor ząbkowskiego oddziału SK bank ? Barbara Maksimczuk, prezes zarządu Agro- Technika S.A ? Piotr Wyszecki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury- Sławomir Skotnicki, prezes Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki ? Ryszard Walczak, nauczyciele ząbkowskich gimnazjów, rodzice oraz licznie przybyła młodzież.
Joanna Wysocka