Osiem medali z Mistrzostw Polski

Na zakończonych w niedzielę XXI Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn oraz Juniorek i Juniorów do lat 23 w Wyciskaniu Sztangi Leżąc zawodnicy MKS Wicher zdobyli osiem medali i ustanowili pięć rekordów Polski juniorów. W mistrzostwach startowało 210 zawodniczek i zawodników z 37 klubów.

W kilku kategoriach wagowych rywalizacja i walka o medale była na najwyższym poziomie i zmuszała zawodników do bicia własnych i krajowych rekordów, których ustanowiono ponad 30. Do tej rywalizacji włączali się zawodnicy Wichru. Już w pierwszej kategorii wagowej 59 kg juniorów do lat 18 o złoty medal rywalizowali ze sobą mistrz świata z 2010 r. Patryk Rode z klubu Rybak Władysławowo i Patryk Krzyszczak z Wichru Kobyłka. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszedł Rode, który w każdym podejściu ustanawiał rekord Polski. Nasz zawodnik też przez kilka minut był rekordzistą Polski z wynikiem 127,5 kg. Natomiast Rode, by wygrać, poprosił na sztangę 128 kg i ten ciężar wycisnął, zostając zwycięzcą i rekordzistą Polski. Patryk Krzyszczak poprawił swój rekord życiowy aż o 22,5 kg, tym samym zasłużył na najwyższe słowa uznania. Trener kadry narodowej powoła Krzyszczaka na majowe mistrzostwa świata.

W tej samej kategorii wagowej startował drugi nasz zawodnik Cezary Nagraba, lecz w juniorach do 23 lat i seniorach. On również ustanowił rekord Polski i zdobył złoty medal w juniorach oraz brązowy wśród seniorów. W kategorii 66 kg juniorów do 23 lat pasjonującą walkę o medal stoczył Rafał Białek z aktualnym rekordzistą Polski Marcinem Kosowskim z Nasielska, efektem tej rywalizacji były cztery rekordy Polski ? obaj zawodnicy ustanowili po dwa. Jednak zwycięstwo przypadło zawodnikowi z Nasielska, który został rekordzistą i mistrzem Polski juniorów do lat 23.

Nasz zawodnik zdobył również brązowy medal wśród seniorów.

W tej kategorii wagowej juniorów do 18 lat startował też Artur Białek, który w swojej kolekcji ma już 11 medali mistrzostw Polski, ale tym razem nie zaliczył ani jednego podejścia do ciężaru 115 kg i nie został sklasyfikowany. Gdyby wycisnął zgłoszony ciężar, wygrałby swoją kategorię wagową. Kolejni nasi zawodnicy Bartłomiej Kubuj i Cezary Rzempołuch startowali w wadze 74 kg juniorów do 18 lat.

Rewelacyjnie spisał się Kubuj, który zaliczył wszystkie trzy podejścia i wynikiem 155 kg ustanowił rekord Polski i zdobył złoty medal. Cezary Rzempołuch miał dwie nieudane próby na ciężarze 145 kg, ale w trzecim podejściu bardzo zmotywowany zaliczył jednogłośnym werdyktem sędziów i zdobył srebrny medal.

W kategorii 83 kg startował Rafał Lipiński ? jedyny nasz zawodnik nieużywający koszuli specjalistycznej, wycisnął 132,5 kg i zajął piąte miejsce. Ostatni z naszych zawodników Artur Sasin startował w wadze 83 kg w juniorach do 18 lat. Zaliczył wszystkie trzy podejścia i zdobył brązowy medal.

W punktacji klubowej wśród juniorów do lat 18 MKS Wicher z ilością 44 pkt zajął drugie miejsce. Start naszych zawodników w tych mistrzostwach, które były jednocześnie eliminacją do mistrzostw świata, należy ocenić wysoko.

Mankamentem tych mistrzostw była za mała sala do organizacji tego typu zawodów. Zawodnicy mieli za mało miejsca do rozgrzewki przed startem. Nasi zawodnicy w większości poprawili rekordy życiowe i Polski. W dniach 31 marca?1 kwietna trzech zawodników MKS Wicher wystartuje w Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym w Kielcach. Liczymy na kolejne medale.