To nie były zwykłe Dni Miasta ? w tym roku wspólnym mianownikiem atrakcji organizowanych przez miasto był okres międzywojenny, a przede wszystkim muzyka z tego okresu. Stało się tak za sprawą Festiwalu Piosenki Międzywojennej „Orchidea” im. Wiery Gran.
Artystka spędziła w Wołominie lata swoje młodości i choć źródła podają, że nazywała się Weronika Grynberg to dzienniki szkolne odnotowują ją jako Dwojrę Grinberg. Mieszkała na ulicy Warszawskiej pod numerem 13, co 7 czerwca upamiętniono odsłonięciem tablicy na ścianie kamienicy pod tym adresem. W małej uroczystości, oprócz przedstawicieli władz miasta i garstki mieszkańców, wzięli udział: Wojciech Dąbrowski, dyrektor krakowskiego Festiwalu Piosenki Retro oraz Michał Fogg ? prawnuk znanego wokalisty. Tego samego dnia wołomińska BibliotekaPubliczna przygotowała interaktywne lekcje historii dwudziestolecia międzywojennego.
Organizatorzy festiwalu postawili na wysoki poziom, czego wyznacznikiem było jury festiwalowe: przewodniczącym został znakomity reżyser ? Jan Szurmiej, a obok zasiadły takie postacie jak piosenkarka i pedagog Adrianna Godlewska, aktorka i pedagog Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz, Leszek Świdziński – światowej sławy tenor, solista Opery Narodowej, Andrzej Żarnecki – wybitny aktor, reżyser, muzykolog, i pedagog, Janusz Kowalski ? rektor WSWMiR im. Zygmunta Glogera, Wacław Panek ? wołominiak i muzykolog oraz reżyser i aktor Marek Wysocki ? również dyrektor artystyczny festiwalu. Uroczyste otwarcie uświetniło show w wykonaniu Ewy Kuklińskiej oraz towarzyszących jej tancerek.
Już o dziewiątej rano w sobotę rozpoczęło się rozśpiewanie i przygotowania dwudziestki laureatów II etapu do przesłuchań konkursowych, które rozpoczęły się przed południem. Jury spośród wykonawców wybrało siódemkę najlepszych, których nagrodzono podczas koncertu galowego na Placu 3 Maja.
Centrum miasta zmieniło się w festiwalowe miasteczko w stylu międzywojnia: na ulice miasta wyjechał tramwaj konny, w którym Czysty Wołomin zorganizował konkursy i bajki ekologiczne. Na Placu 3 Maja powstało atelier fotograficzne w stylu lat 20., można było wykonać zdjęcie na czarnych blaszkach grawerskich, wypić kawę w kawiarence w stylu retro oraz zapoznać się z historią straży pożarnej, oglądając wystawę zorganizowaną przez OSP Wołomin, można się było nauczyć podstawowych kroków charlestona, obejrzeć taneczno-teatralne show „Ada to nie wypada” wystawione przez uczniów Zespołu Szkół nr. 5 w Wołominie. oraz „Show Warszawski czyli blisko Wołomina” przygotowany przez teatr „Piąty Wymiar” oraz Wołomińską Kapelę Podwórkową, w którym podwórkowe melodie przeplatały się ze skeczami w klimacie międzywojennym.
Po koncercie Dariusza Kordka widzowie poznali wreszcie werdykt festiwalowego jury: wyróżnienie za niebanalną interpretację piosenki międzywojennej otrzymała Agata Rożankowska z Torunia, wyróżnienie ZASP za dojrzałą interpretację piosenki – Anna Maria Grabińska, za największą indywidualność festiwalu uznano warszawskiego aktora Kamila Dominiaka. Trzecie miejsce zajęła pochodząca z podkarpacia Ewelina Babiarz, drugie – Monika Chrząstowska ? wołominianka, aktorka teatru żydowskiego zaś pierwsze ? Agnieszka Różańska, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. Grad Prix przyznano pochodzącej z Olsztyna Agacie Grześkiewicz.
Festiwal zakończyło widowisko „Retromania” w wykonaniu aktorów Teatru „Iwia” oraz występ Nataszy Urbańskiej, która raz jeszcze przypomniała najpiękniejsze utwory okresu międzywojnia. Filmową i fotograficzną dokumentację festiwalowych wydarzeń obejrzeć można na stronie www.wieragran.pl oraz na www.zyciepw.pl.
oprac. Łukasz Rygało