Z nadejściem wiosny nasze oczy narażone są nie tylko na łzawienie ale i na wysychanie. Reakcje te pojawiają się na skutek silnego promieniowania słonecznego, pylenia roślin, używania kosmetyków do opalania.
Nie należy się leczyć samemu tylko z łzawiącymi, ropiejącymi, czerwonymi, swędzącymi oczami udać się do lekarza okulisty. Suchość oka to jedna z najczęstszych dolegliwości. Wiatr, słońce, klimatyzacja w samochodzie i pomieszczeniach powoduje szybsze wysychanie oka. Mamy wrażenie piasku w oczach, bądź ciała obcego. Ulgę może przynieść zastosowanie tzw. sztucznych łez w postaci żelu lub kropli. Problem ten nasila się u użytkowników soczewek kontaktowych.
Jeśli oczy pieką, są czerwone, występuje światłowstręt, prawdopodobnie nabawiliśmy się zapalenia spojówek i wtedy konieczna będzie wizyta u okulisty.
Tylko okulista rozpozna typ zapalenia spojówek i dobierze odpowiednie leki. Schorzenie to zaczyna się zazwyczaj nagle. Mogą je spowodować zarówno wirusy i bakterie, jak również ostre słońce, wiatr, kurz, piasek, pył.
Problemów z oczami można uniknąć chroniąc je przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne w salonie optycznym, gdyż takie szkła będą nas chroniły przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Na rynku są soczewki kontaktowe z filtrami UV. Promienie słoneczne są korzystne dla naszego zdrowia, jednak nadmiar może być przyczyną wielu schorzeń od uczuleń po zmiany onkologiczne. Szkodliwe działanie promieni słonecznych nie dotyczy tylko naszej skóry, ale również oczu.
Na rynku jest bardzo duży wybór soczewek okularowych, również korekcyjnych.Soczewki polaryzacyjne, które chronią przed promieniowaniem i olśnieniem słonecznym, odblaskami od powierzchni poziomych, zalecane są zwłaszcza osobom za kierownicą, spędzającym dużo czasu nad wodą. Soczewki te podnoszą kontrast, dzięki czemu można uzyskać komfortowe widzenie.
Soczewki fotochromowe zmieniają swoje zabarwienie w zależności od promieniowania UV automatycznie. Zalecane są przy zapaleniu spojówek, jak również po operacji zaćmy. Ostatnio pojawiły się DRIVE WEAR – soczewki fotochromowe z polaryzacją, reagujące na zmienne warunki świetlne również za szybą samochodu. Soczewki te stworzono z myślą o kierowcach w ciągu dnia.
Chronią w 100% przed promieniowaniem UVA i UVB, barwią się powłoką AR w temp. 23 stopni C minimalnie 51%, maksymalnie 85%. Wygaszają niekorzystne dla oka odblaski od powierzchni poziomych (jezdnia, woda, śnieg, piasek).
Krystyna Grzymała
Salon Optyczny – Krystyna Grzymała, Edward Kamiński
Zielonka, ul. Kolejowa 61, tel. 022 771 99 34