W Szpitalu Powiatowym w Wołominie trwają przygotowania do przejścia na II stopień referencyjny oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Neonatologicznego (noworodkowego). Etap ten powinien zakończyć się na przełomie 2011 – 2012 roku.
Od lat Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Szpitalu Wołomińskim cieszy się dobrą renomą, szczególnie wśród rodzących kobiet. W Wołominie chętnie rodzą swoje dzieci panie z ościennych powiatów. Wiele pacjentek z Warszawy mając do wyboru kliniki w bliższym sąsiedztwie decyduje się właśnie na Wołomin. To powoduje, że w Wołominie rocznie przyjmowanych jest ponad 2000 porodów, kiedy przeciętny szpital powiatowy przyjmuje ich w ciągu roku od 500 do 800.
– W szpitalu stopnia powiatowego (I stopień referencyjny), jakim jest nasza jednostka, zgodnie ze stopniem referencyjnym, można przyjmować jedynie porody zwykłe tzw. fizjologiczne. Jednak z uwagi na ilość porodów jakie odbywają się na naszym oddziale położniczym, jesteśmy zmuszeni do udzielania pomocy matkom, które zgłosiły się z patologicznymi ciążami ? potrzebującymi natychmiastowej pomocy, których nie można już odesłać do szpitala z II-im stopniem referencji . Często jest to jednak niemożliwe, gdyż reakcja musi być natychmiastowa – choćby przy porodach przedwczesnych ? wyjaśnia Ryszard Olszanowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Wołominie.
Dobra opinia o oddziale, paradoksalnie, dla administracji szpitala oznacza problemy. Szpital wykonując procedury medyczne ? w tym przypadku przyjmując statystycznie większą ilość porodów niestandardowych niż inne placówki stopnia powiatowego ? ma trudności w otrzymaniu za nie zwrotu kosztów z NFZ-tu. Zmiana stopnia referencyjnego jest sposobem, aby rozliczać wykonane procedury medyczne automatycznie. – Tak więc przez liczbę porodów zmuszeni jesteśmy wejść w ten II stopień referencyjny. Co w przypadku porodów wiąże się z koniecznością przygotowania do przejścia dwóch oddziałów ? podkreśla Olszanowski.
Odział Ginekologiczno-Położniczy jest już w pełni przygotowany do takiej zmiany. Pracują w nim osoby z wymaganym wykształceniem i doświadczeniem, oddział jest też odpowiednio wyposażony. Spełnia, określone przepisami, wymagania dla II stopnia referencyjności. – Ponieważ jednak neonatologia nie ma jeszcze ?dwójki? więc położnictwo również nie może znaleźć się na liście oddziałów z ?dwójką? – mówi dr nauk medycznych Elżbieta Kołodziejczak, specjalista neonatologii, od niedawna ordynator Oddziału Neonatologii w Szpitalu Powiatowym w Wołominie.
Dyrektor Olszanowski zakłada, że przygotowania do wejścia oddziału na II stopień referencyjności potrwają do końca roku. – Wówczas negocjowalibyśmy kontrakt z NFZ na rok 2012 na innych już zasadach ? mówi.
Zakładany cel zostanie osiągnięty wówczas, gdy na oddziale będą pracować odpowiedni specjaliści (lekarze i personel pielęgniarski) i zostanie uzupełniony sprzęt medyczny, o wymagane dla II stopnia urządzenia, których koszt kształtuje się na poziomie 800 000 zł. Należy przy tym pamiętać, że pieniędzy z podpisanych z NFZ kontraktów nie można przeznaczać na inwestycje ani na zakup sprzętu.
Dyrektor Olszanowski ma nadzieję, że zatrudniona niedawno dr Elżbieta Kołodziejczak, zwiąże się na stałe z wołomińskim szpitalem. Wspólnie prowadzą negocjacje mające zapewnić pozyskanie funduszy niezbędnych na doposażenie oddziału w potrzebny sprzęt. – Myślę, że z takiej zmiany zadowoleni powinni być przyszli rodzice, gdyż wyższy stopień referencyjności to wyższy stopień bezpieczeństwa noworodków i wyeliminowanie konieczności transportowania trudniejszych przypadków do innych szpitali (II poziomu). Sprawowanie opieki również nad chorymi lub zawcześnie urodzonymi dziećmi wymusi niejako na oddziale utworzenie, w kolejnym etapie, specjalistycznej Poradni Patologii Noworodka, gdzie matki uzyskają specjalistyczną pomoc w opiece nad swoimi dziećmi i nie trzeba będzie ze wszystkim jeździć do Warszawy ? mówi dr Kołodziejczak.
W minioną sobotę, z inicjatywy Mazowieckiego Forum Biznesu, Nauki i Kultury, podczas wieczoru inauguracyjnego działalność oddziału BGŻ w Wołominie, rozpoczęto akcję pozyskiwania pieniędzy na sprzęt dla Oddziału Neonatologii. Odbyła się licytacja, z której dochód przeznaczony zostanie na zakup kardiomonitora. Tak więc pierwszy krok został już wykonany. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Ma my nadzieję, że podobnych akcji uda się zorganizować więcej i zakładany cel zostanie osiągnięty.
Teresa Urbanowska
Szanowna Pani Tereso!!!
Kto pani naopowiadał ponad 2000 porodów, wołomińska porodówka jeszcze w żadnym roku tyle porodów nie przyjęła.
…”Dyrektor Olszanowski ma nadzieję, że zatrudniona niedawno dr Elżbieta Kołodziejczak, zwiąże się na stałe z wołomińskim szpitalem.”…- o zgrozo zwiążę się na stałe -tragedia zapewniam , że właśnie przez kompetencje tej pani i jej poniżający stosunek do matek, traktowanie jak „COŚ” gorszego , głupszego – mądra może być tylko pani doktor.
A co do zebranej kwoty z licytacji wielkie BRAWOOOOOO czy uważacie że zebrana kwota pozwoli na wszystkie potrzeby pani ordynator