W wyniku podwyższenia stanu wody na rzece Bug – powyżej 400 cm na wodowskazie w Wyszkowie 7 grudnia 2010 roku Wójt Gminy Dąbrówka – Szef Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Dąbrówce wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego dla sołectw: Dręszew, Marianów Ślężany, Czarnów, Stasiopole i Kuligów. Stan ten trwa nadal.
W Dąbróce zarządzono całodobowe dyżury, które pełnią do dnia dzisiejszego pracownicy Urzędu Gminy i jednostek nadzorowanych przez Wójta Gminy. Osoby dyżurujące monitorowały stan wody w miejscowościach nadbużańskich.W związku z tym, że stan wody wzrastał, na dzień 14 stycznia 2011 Wójt Gminy zwołał posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym zostały omówione zadania dla poszczególnych jednostek OSP i podzespołów w czasie prowadzenia akcji przeciwpowodziowej. W dniu 15 stycznia 2011 roku stan wody na rzece wynosił już 489 cm na wodowskazie w Wyszkowie, co spowodowało podwyższenie stanu wody w naszych miejscowościach. Skutkiem powyższego było przeprowadzenie pierwszej ewakuacji: 1 osoby w Dręszewie z ul. Jeziornej 1 oraz 1 osoby w Czarnowie z ul. Jasnej 17. W dniu 17 stycznia zwołano następne posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na którym omówiono plan wykonania niezbędnych prac zabezpieczających przed powodzią. Pierwsze prace zabezpieczające wykonano w Ślężanach na tzw. Sekundówce. OSP Ślężany wykonała umocnienie skarpy workami z piaskiem i w Kuligowie jednostki OSP z terenu gminy wykonywały zabezpieczenie wykonanego wału od strony Stasiopola. Z uwagi na to, że woda cały czas przybierała w dniu 17-18 stycznia 2011 roku w I etapie zagrożenia powodziowego do 22 rodzin doręczono decyzje w sprawie ewakuacji. – Cały czas z tymi rodzinami był utrzymywany kontakt telefoniczny i w każdej chwili gotowi byliśmy do ewakuacji rodzin z miejsc zagrożonych – podkreśla Tadeusz Bulik, wójt Dąbrówki. Najwyższy poziom wody odnotowano w dniach 18, 19 i 20 stycznia. W dniu 20 stycznia doręczono kolejne decyzje w sprawie ewakuacji do 12 rodzin objętych ewakuacją w II etapie zagrożenia. Do akcji przeciwpowodziowej zaangażowano jednostki OSP, które wykonywały zabezpieczenia dróg, zabudowań w miejscowościach nadbużańskich oraz dostarczały żywność dla mieszkańców, którzy nie mogli wydostać się ze swoich miejsc zamieszkania. W akcji przeciwpowodziowej w dniach 14 ? 31 stycznia 2011r. brała udział PSP Wołomin, Policja, 8 jednostek OSP z terenu gminy Dąbrówka oraz jednostki OSP z sąsiednich gmin. Zużyto 9500 worków, 600 ton piasku oraz wydano 45 par butów woderów. Nadal monitorowana jest rzeka Bug i prowadzone dyżury.
– Aktualna sytuacją powodziowa na terenie Powiatu Wołomińskiego poprawia się. Stan wody na Bugu w Wyszkowie powoli opada. Od kilku dni odnotowuje się wahania poziomu wody z tendencją spadkową od 2 do 6 cm. Stan na dzisiaj według wodowskazu na Bugu to 473 cm.
Tereny najbardziej dotknięte powodzią i lokalnymi podtopieniami to Gmina Dąbrówka i Gmina Radzymin. Od 14 Grudnia 2010 utrzymywany jest alarm przeciwpowodziowy w Gminie Dąbrówka. Od 18 stycznia stan wody ma tendencje spadkowe. W tej chwili sytuacja z każdym dniem stabilizuje się.
Podjęte zostały działania i służby gminne monitorują sytuację zagrożonych miejscowości. Na potrzeby monitoringu ustawiono w miejscowości Kuligów, Czarnów i Arciechów, tymczasowe wodowskazy i dwa razy na dobę przekazywane są informację do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego – podkreśla Jarosław Bieniek z Centrum Kryzysowego. tb/tur