O powołaniu Instytucji Kultury w Ossowie z Maksymem Gołosiem p.o. Naczelnika Wydziału Organizacji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Wołominie rozmawia Teresa Urbanowska.
? Przypadła Panu misja uruchomienia instytucji kultury w Ossowie. Podczas komisji gospodarki radni mieli wiele pytań o wizję funkcjonowania tego miejsca. Ale pytali również o to, czy celem tego działania nie jest tylko stworzenie nowych etatów?
? Moim zdaniem spór dotyczy tego jak to wszystko będzie funkcjonowało. To nowa instytucja i nie należy się dziwić, że radni chcą wiedzieć ile te działania będą kosztowały i na ile będą one efektywne przy określonym nakładzie finansowym. Oczywiście, powołanie każdej nowej instytucji wiąże się z zatrudnieniem. Jeśli chcemy, żeby ta instytucja dobrze działała i spełniła oczekiwania co do funkcjonowania to muszą być wskazane osoby, które zajmą się zorganizowaniem wszystkiego.
? Przygotował Pan statut mającej powstać instytucji. Czy jest to już ostateczna wersja tego dokumentu?
? Jest to dokument wyjściowy, nad którym mamy wszyscy pracować i na tym etapie wszelkie dyskusje na komisjach czy na sesji są i będą jak najbardziej wskazane. Chciałbym tu jeszcze raz podkreślić, że nie tworzymy tej instytucji po to, aby narobić etatów. Nieuniknione jest jednak to, że jeśli powstaje nowa instytucja, to muszą w niej pracować ludzie, którzy będą mieli konkretną robotę do wykonania.
? Jak się mają obecne założenia do projektu ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej?, nad którym pracowano przez wiele lat?
? Obecne działania wynikają z tego co się działo wcześniej. Projekt ?Ossów (…)? jest na tyle szeroki, że nie można zaczynać od ?zera?. Wcześniejsze dokumenty mają charakter bazy z której wychodzimy do dalszych działań. To jest projekt na lata. Został kilka lat temu zainicjowany i jeszcze przez kilka kolejnych lat będzie tworzony.
? Radni pytali dlaczego konieczne jest powołanie nowej instytucji. Część z nich uważa, że wystarczyłoby powierzenie prowadzenia komuś tego zadania ? na przykład którejś z istniejących już instytucji ? MDK-owi bądź Muzeum Nałkowskich?
? Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć. Jeśli to ma być projekt na miarę regionu to musi być stworzona podmiotowość tej jednostki, niezależne konto, logotyp, wskazana osoba do reprezentacji na zewnątrz ? to wszystko pozwala na budowanie marki i pozyskiwanie środków finansowych z zewnątrz. Zaczynamy od zrębu organizacji ? instytucji, bo tylko to pozwoli na prowadzenie rozmów o jej przyszłości.
? Załóżmy, że rada nie podejmie decyzji o utworzeniu tej instytucji kultury na najbliższej sesji ? co wówczas?
? Wówczas będziemy wnioskować o powołanie tej instytucji na sesji listopadowej. Wykorzystamy ten czas na to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości radnych. Ale wolelibyśmy i bardzo prosimy radnych, by uchwałę podjęli już 29 października, byśmy mieli pewność, że coś w Ossowie ruszy. Uchwała powołuje instytucję z dniem 1 stycznia 2013 roku i dałoby nam to ten minimalny czas 2 miesięcy na przygotowanie jej zaplecza i co najważniejsze, konkretnej rozmowy o jej budżecie, który zgodnie z ustawą będzie oparty o dotację z budżetu organizatora, czyli gminy. Budżet gminy natomiast należy wysłać do zaopiniowania Regionalnej Izbie Obrachunkowej do 15 listopada.
? Czy jest szansa, że się jednak ?dogadacie? przed najbliższą sesją?
? Ja mam nadzieję, że tak. Budująca jest tu wypowiedź radnego Żelezika z której wynika jak bardzo poważnie Pan radny i jego Klub – SKW traktują ten projekt. Budująca jest postawa Pani Sołtys Ossowa, radnych PiS jak też radnych Wspólnoty Samorządowej i merytoryczne podejście do tematu przewodniczącego Komisji Gospodarki Dominika Kozaczki. Natomiast trudno mi na tym etapie sprawy dyskutować o harmonogramie finansowym przedsięwzięcia. W tej chwili możemy mówić jedynie o oczekiwaniach czy planach. Musimy poczekać na decyzję rady. W dalszym etapie o tym jak będzie wyglądał plan finansowy, zadecyduje powołany dyrektor.
? Ile osób na początek będzie pracowało w nowej instytucji?
? Minimalny stan zatrudnienia to 3,5 etatu: dyrektor, pracownik do obsługi merytorycznej odpowiedzialny za stworzenie dokumentacji, za promocję na zewnątrz, za współpracę z Radą Programową i Komitetem Honorowym, trzeci pracownik do obsługi turystycznej oraz osoba do obsługi księgowej i kadrowo-płacowej ale tu wystarczy po ? etatu na tego rodzaju zadania.
? Kim powinien być dyrektor takiej instytucji ? historykiem, ekonomistą, managerem?
? Myślę, że kimś z pogranicza wymienionych tu specjalności. Musi to być osoba sprawna, która będzie traktować to zadanie jak misję.
? Czy gminę stać na takiego pracownika?
? To już zależy od tego jak burmistrz porozumie się z osobą, która będzie dyrektorem nowej instytucji
? A jak będzie z miejscem ? gdzie ma się mieścić ta nowa instytucja?
? Na początek planujemy umieścić ją w jednym z pomieszczeń w parterze szkoły w Ossowie. W dalszym etapie zastanawiamy się co da się zrobić w budynku istniejącego pawilonu. Jest to ciągle kwestia otwarta, gdyż trzeba wykonać analizę stanu technicznego tego budynku, która określi jakiego rodzaju roboty modernizacyjne trzeba w tym budynku wykonać i określi czy obiekt nadaje się do pełnienia innych funkcji. W jeszcze dalszych planach jest budowa nowego obiektu na terenie po starej szkole.