17 maja Regionalna Komisja Orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych uniewinniła wójta Gminy Poświętne od postawionych zarzutów. Opozycja zarzuciła wójtowi nieprawidłowe wydatkowanie pieniędzy gminnych. Wyrok jest prawomocny.
Jesienią ubiegłego roku radni opozycyjni zarzucili Janowi Cymermanowi, wójtowi Gminy Poświętne, nieprawidłowe wydatkowanie pieniędzy na budowę sali gimnastycznej. Złożone zostało doniesienie o naruszenie dyscypliny budżetowej.
? W głównym wydaniu ?Mazowieckiego Kuriera Regionalnego? padły słowa: ?z kasy Gminy Poświętne zniknęło 178 856,49 złotych?. Pod moim adresem padło wiele bezzasadnych oszczerstw i pomówień. Nie dano mi nawet szansy na wytłumaczenie zaistniałego stanu ? mówi wójt Cymerman.
28 listopada 2011 r. przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Poświętne powiadomił Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych o podejrzeniach, żądając podjęcia działań kontrolnych i nadzorczych.
W konsekwencji tego powiadomienia Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych wystąpił do przewodniczącego Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych z wnioskiem o ukaranie wójta Poświętnego.
Po wielu miesiącach 17 maja Komisja Orzekająca uniewinniła wójta Poświętnego od stawianych zarzutów.
Janowi Cymermanowi zarzucono naruszenie dyscypliny finansów publicznych, polegające na dokonaniu 28 października 2011 r. wydatkowania ze środków publicznych kwoty 193 294,17 zł z tytułu zapłaty faktury VAT wystawionej przez firmę PPU Zambet S.A. z Pułtuska za budowę sali sportowej wraz z łącznikiem w Cygowie z przekroczeniem zakresu upoważnienia wynikającego z uchwały Rady Gminy Poświętne z 20 lutego 2011 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Poświętne na rok 2011 o kwotę 187 856,49 zł.
Ewa Zaręba Sycik, obrońca wójta Cymermana, wyjaśnia, że nie można stawiać zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych, gdy dokonywane płatności są realizacją roszczeń wynikających z tytułów wykonawczych, wyroków sądowych lub ugód. ? Płatność dokonana przez Gminę Poświętne na rzecz wspomnianej firmy była właśnie realizacją postanowień zawartej wcześniej ugody sądowej. W takim stanie faktycznym wydatki nieprzewidziane, a wynikające z wyżej wskazanych tytułów mogą być dokonane bez względu na poziom środków finansowych zaplanowanych na ten cel. Z tą argumentacją zgodziła się Regionalna Komisja Orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, podkreślając w sentencji wyroku, że wójt Gminy Poświętne swoim działaniem nie popełnił czynu zabronionego, bowiem jego działanie było ze wszech miar zgodne z prawem ? podkreśla Ewa Zaręba Sycik, reprezentująca wójta przed komisją.
Jan Cymerman wielokrotnie podejmował inicjatywy uchwałodawcze w zakresie zmian w budżecie. ? Ze strony radnych opozycji brak jednak było dobrej woli do przesunięcia środków wcześniej już zaplanowanych i istniejących. Wszelkie próby mające na celu podjęcie stosownych uchwał były bezskuteczne ? wyjaśnia Cymerman. ? Miałem świadomość wszystkich okoliczności składających się na charakterystykę czynu polegającego na zaciągnięciu zobowiązania bez upoważnienia, jednakże nie mogłem się zachować inaczej, chcąc utrzymać prawidłowe funkcjonowanie gminy ? podkreśla wójt Poświętnego.
Jaki cel mają radni z Poświętnego, nie godząc się na zgodne z prawem przesunięcia w budżecie wynikające z realizacji zaplanowanych działań, najlepiej wiedzą oni sami. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że są to pobudki szlachetne.
Teresa Urbanowska