Agata Mijewska
Zawroty głowy, omdlenia, duszności, trudny do opisania lęk, niepokój, bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, żołądka, wielokrotnie powtarzane czynności, nawracające niechciane myśli, strach przed określonymi sytuacjami, czy przedmiotami, zaburzenia snu – to tylko nieliczne z objawów nerwicy, która może przyjmować bardzo różne postaci. Obecnie w klasyfikacjach zaburzeń psychicznych nie używa się już terminu „nerwica” – został on zastąpiony przez inne nazwy poszczególnych rodzajów tej choroby.
Zapewne większość z nas zetknęła się niejednokrotnie z tym pojęciem, jednak tak naprawdę często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo uciążliwe mogą być tego typu zaburzenia. Często również nie wiemy, co się z nami dzieje i szukamy pomocy u wszystkich możliwych lekarzy. Rzadko przychodzi nam do głowy, że może warto byłoby w tej sytuacji zasięgnąć porady psychologa lub psychiatry.
Skąd się biorą nerwice? Otóż przyczyny tych zaburzeń, podobnie zresztą jak i objawy, mogą być bardzo różne. Mogą być one reakcją na przewlekły stres, trudną sytuację rodzinną, odrzucenie, konflikt – również wewnętrzny, czy też urazowe wydarzenie w naszym życiu. Niestety nerwica charakteryzuje się tym, iż tworzy błędne koło – lęk powoduje nieprzyjemne objawy somatyczne (n.p. omdlenia, duszności), które z kolei ponownie wywołują lęk. Neurotyk zaczyna panicznie obawiać się tego, że przykre objawy ponownie wystąpią.
Taka sytuacja często trwa wiele lat, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy, że nerwicę można leczyć. Zasięgnijmy zatem porady specjalisty – na pewno pomoże on nam zdefiniować problem i zaproponuje odpowiednią terapię.