Nauka jako przyjemność i sposób na życie

1 i 2 grudnia w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce, odbyły się X Dni Nauki. Z dyrektor szkoły, panią Anną Nowińską?Mróz, o organizacji i przebiegu uroczystości rozmawia Aleksandra Jankowska.

– Jaka jest idea Dni Nauki?

– Naszym zamierzeniem było zaszczepienie bakcyla nauki w uczniach. Chcieliśmy im pokazać, że można łączyć edukacje i zabawę. Specjalnie sprowadziliśmy wykładowców, którzy mają w sobie pasję, są pozytywnie zakręceni, dla których zdobywanie wiedzy to nie przymus, a przyjemność i sposób na życie. Podczas obchodów Dni Nauki oddajemy również cześć naszemu patronowi ? Ignacemu Mościckiemu, który był nie tylko prezydentem II RP, ale również wybitnym naukowcem. Chcemy przedstawić uczniom jego postać jako człowieka nauki.

– Czy X Dni Nauki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu wołomińskiego?

– Tak, zainteresowanie było bardzo duże. Co roku wysyłamy zaproszenia dla zaprzyjaźnionych szkół. Przyjeżdżają do nas uczniowie z podstawówek w Zielonce, którzy mają już ulubionych wykładowców, zapraszanych specjalnie dla nich. W tym roku pojawiła się również młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie, uczniowie z gimnazjów z Kobyłki i Zielonki. W sumie przybyło około 250 gości. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład profesora Marka Grada pt. ?Trzęsienie Ziemi?, na który przybyli również rodzice oraz osoby z zewnątrz.

– Czy jest Pani zadowolona z organizacji tegorocznej uroczystości?

– Oczywiście. Dostałam wiele maili z gratulacjami, za świetnie przygotowanej oprawy. Uczniowie z klas o profilu technik-hotelarz zajęli się cateringiem. Chciałabym również podziękować rodzicom, którzy pomogli nam przygotować poczęstunek dla gości. Organizacja przebiegła bez żadnych problemów, co mnie niezmiernie cieszy.

– Dni Nauki obchodzone były po raz dziesiąty. Czy tegoroczna uroczystość różniła się od pozostałych?

– Tak, w tym roku nastąpiła mała zmiana. Dla urozmaicenia postanowiliśmy wprowadzić konkurs na najciekawszy wykład przygotowany przez uczniów. Zgłosiło się osiem zespołów, z których jury wybrało trzy najlepsze. Pierwsze miejsce zajął wykład o barierze optoelektronicznej. Kolejne wyróżnienie zostało przyznane za wykład o savoir-vivre, który przygotowali nasi hotelarze. Trzecie miejsce zostało przyznane uczniowi, który przygotował pokaz pierwszej pomocy.