22 sierpnia Fundacja Dziedzictwo Nadbużańskie uroczyście otworzyła tegoroczny plener malarsko-rzeźbiarski. Tego samego dnia na terenie Skansenu miał miejsce ?Festiwal Kultury Nadbużańskiej?.
Praca Wojciecha Urmanowskiego nad kuligowskim Skansenem nie poszła na marne. Wielu artystów znajduje tu swe natchnienie, o czym może świadczyć już kolejny plener malarsko ? rzeźbiarski. Owoce pracy twórców będziemy mogli poznać już 30 sierpnia. To sielskie miejsce przyciąga także coraz większą liczbę turystów oraz osób zaangażowanych w usprawnianie działalności placówki. W obecnych czasach, gdy życie szybko gna do przodu, każdy potrzebuje odrobiny wytchnienia, powrotu do korzeni. Nie ma na to lepszego miejsca jak nadbużański Skansen. Na ?Festiwal Kultury Nadbużańskiej? ściągnęły rzesze ludzi. A i atrakcji było sporo.
Imprezę rozpoczął występ Koła Gospodyń Wiejskich z Chajęt. Później podziwialiśmy Dziecięcy Zespół Ludowy ?Przepióreczka?. Zespół Ludowy ?Dąbrowianki? w krótkim czasie rozśpiewał całą publiczność. Po prezentacji rodzimego folkloru przyszedł czas na gości zagranicznych. Do Kuligowa zjechały dwa zespoły: ?Pastourelles de Campan? z Francji i ?Kelmikula? z Estonii. ?Pastourelles de Campan? pochodzi z francuskiego regionu Bigorre. Został utworzony w 1918 roku. Zespół tańczył w najważniejszych miastach Francji, m.in. w Marsylii, Vichy, Tuluzie, Dijon. Występował dla samej Królowej Elżbiety II. W Polsce uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Za występ na zakopiańskim festiwalu zespół otrzymał Srebrną Ciupagę. Zespół zaprezentował nam codzienne zwyczaje rolników żyjących u schyłku XIX wiekui przedstawili ceremonie nawiązujące do czterech pór roku.
Dzięki naszym estońskim gościom mogliśmy poznać tamtejsze tradycyjne pieśni, ale też ludowe stroje, obyczaje oraz życie codzienne. Była to wspaniała ?lekcja? rozrywkowo ? edukacyjna.
Trzeba przy tym zaznaczyć, że nastrojową oprawę dla występów stanowiła sama zabudowa Skansenu, która z miesiąca na miesiąc prezentuje się lepiej. O zmiany i działalność na terenie Skansenu spytałam Wojciecha Urmanowskiego. – Całość wygląda coraz lepiej. Cały czas pracujemy nad tym, by wszystko wyglądało sympatycznie. Na dzień dzisiejszy przyjmujemy tu nawet młode pary, by na tle sielskiego krajobrazu robili sobie pamiątkowe zdjęcia – mówi pan Wojciech ? Przyjąłem zasadę, że aby coś osiągnąć trzeba współpracować. Mamy szczęście, że niezwykle przychylny jest nam Wójt Gminy Dąbrówka ? Tadeusz Bulik. Mamy u niego pełne zrozumienie. – zaznacza Urmanowski. – Widać, że Wójt jest oddany sprawie. Czuje to. Dlatego udają nam się takie imprezy jak dzisiejsza. ?Festiwal Kultury Nadbużańskiej? powinien jednoczyć ludzi i sądzę, że udało nam się ten cel osiągnąć.
Sylwia Kowalska