Twórca Najwartościowszego Wydarzenia Roku to tytuł od lat przyznawany przez Towarzystwo Przyjaciół Wołomina. Konkurs ma wieloletnią tradycję. Do tej pory laureatami tej nagrody byli między innymi: ks. Jan Sikora, ks. Sylwester Sienkiewicz, Konrad Rytel, Paweł Rozbicki, Wojciech Kamiński, Hospicjum Opatrzności Bożej i wiele innych osób i instytucji.
W tym roku zgodnie z ogłoszeniem Towarzystwa Przyjaciół Wołomina i Burmistrza Wołomina zamieszczonym w mediach, dotyczącym wyboru ?Twórcy Najwartościowszego Wydarzenia Roku 2009? w dniu 19 lutego br. w Miejskim Domu Kultury odbyło się zebranie członków Towarzystwa na którym dokonano nominacji do tytułu Twórca Najwartościowszego Wydarzenia Roku 2009.
Na zebraniu w tajnym głosowaniu dokonano nominacji trzech przedstawicieli do ?Najwartościowszego Wydarzenia Roku 2009? w dwóch kategoriach ? w kategorii ?Osoba fizyczna? zgłoszona zostałz kandydatura Prezesa SKOK Mariusza Gazdy oraz działacza społecznego Dariusza Szymanowskiego. W kategorii ?Instytucja – osoba prawna? nominowana została kandydatura Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie.
Dwa tygodnie później, tradycyjnie w przeddzień obchodów Dni Wołomina w dniu 3 marca odbyło się posiedzenie Kapituły, która przyznała nominowanym nagrody. W tym roku w składzie Kapituły nie znaleźli się przedstawiciele władz Wołomina.
Pismo w którym czytamy między innymi: ?Mając na uwadze powagę sprawy jak i wieloletnią współpracę Urzędu Burmistrza Wołomina, Rady Miasta Wołomina i Towarzystwa Przyjaciół Wołomina cytując Regulamin Nagrody Dla Twórcy Najwartościowszego Wydarzenia Roku ? MY CZŁONKOWIE TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ WOŁOMINA ? ożywieni troską o rozwój duchowy i materialny naszego Miasta – ustanawiamy specjalną doroczną nagrodę, przyznawaną osobie i instytucji za pozytywistyczne działanie, godne uznania i zaprezentowania go szerokiemu ogółowi naszej społeczności ? zwracamy się z ponowną prośbą o wyznaczenie przedstawiciela Rady Miasta do Kapituły Wyróżnienia i wspólnego uczestnictwa Pana Burmistrza w jej posiedzeniu w dniu 3 marca o godz. 18.00 w MDK?, spotkało się z odmowną odpowiedzią ze strony burmistrza Wołomina Jerzego Mikulskiego. Tak więc w składzie Kapituły zabrakło w tym roku przedstawicieli Burmistrza, Rady Miejskiej oraz Wołomińskiego Klubu Biznesu.
Pomimo to Kapituła 3 marca obradowała, jednak wręczenie statuetek nie miało miejsca podczas obchodów Dni Wołomina. Zostały one wręczone w dniu 3 maja podczas specjalnie w tym celu zorganizowanej uroczystości w restauracji Falcon.
Brak porozumienia pomiędzy władzami Wołomina a Towarzystwem Przyjaciół Wołomina zaowocował nową formułą statuetki wykonanej na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Wołomina według projektu artysty rzeźbiarza Tadeusza Tchórzewskiego.
Teresa Urbanowska
Mariusz Gazda
Prezes SKOK Wołomin
Mariusz Gazda to człowiek od kilkudziesięciu lat związany z Wołominem, jest współzałożycielem SKOK w Wołominie, pomysłodawcą i redaktorem naczelnym dwutygodnika ?Dobry Znak?, Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Pomoc Bliźniego.
W 2009 r. rozpoczął pracę nad nową polską superprodukcją firmową ? ?Bitwa Warszawska 1920 r.?. Pomysł narodził się w czerwcu 2009 r. podczas spotkania Mariusza Gazdy z Jerzym Hoffmanem na mazurskich plenerach malarskich. Prace ruszyły jesienią 2009 r. Obecnie Mariusz Gazda zajmuje stanowisko Prezesa Zarządu Zodiak Jerzy Hoffman Film Production sp. z o. o. Zdjęcia do filmu rozpoczną się w czerwcu br. zaś uroczysta premiera zaplanowana jest na jesień 2011 r.
Celem pomysłodawcy i producentów jest upamiętnienie wielkiego sukcesu narodu i oręża polskiego. Bitwa Warszawska jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, na dodatek zwieńczonym niepodważalnym sukcesem. Żadne inne wydarzenie nie zintegrowało tak narodu polskiego, który w obliczu śmiertelnego zagrożenia, powstał z kolan obronił swoja stolicę, a tym samym zasłużył na niepodległość. Rocznice Bitwy Warszawskiej są uroczyście obchodzone na terenie Powiatu Wołomińskiego. To w okolicach Ossowa i Radzymina toczyły się walki. Zaangażowanie Pana Mariusza Gazdy w promocję tych wydarzeń jest godne podziwu.
Zgłaszający – Pracownicy SKOK Wołomin
Edward Olszowy
Prezes ZEC w Wołominie
Jako grupa mieszkańców zgłaszamy do Wyróżnienia ?Dla Twórcy Najwartościowszego Wydarzenia Roku 2009? w kategorii instytucja prawna- Zakład Energetyki Cieplnej w Wołominie Sp.zoo.
W roku 2009 ZEC w Wołominie otrzymał prestiżowe wyróżnienie ? tytuł GAZELI BIZNESU 2009. Otrzymanie tego zaszczytnego tytułu jest ukoronowaniem wieloletniej zasłużonej jednostki przemysłowej znajdującej się na terenie naszego miasta.
Jak podkreślił prezes firmy przyznającej tytuł ?Wołomiński ZEC pod prezesurą Pana Edwarda Olszowego jest świadectwem uzyskania doskonałych wyników oraz osiągnięć stabilnej pozycji rynkowej”.
Pan prezes prezentując ZEC podczas wręczania tej nagrody dodał, że „Obrana przez firmę droga rozwoju, oraz stosowane strategie i rozwiązania przynoszą znakomite efekty i sprawdzają się w trudnych warunkach ekonomicznych”.
Jako wnioskodawcy pragiemy podkreślić, że ZEC od kilkudziesięciu lat jest głównym dostawcą energii cieplnej dla naszych mieszkańców, prężnie się rozwija dokonując kolejnych przyłączy sieci, przez co realizuje swoje plany i zamierzenia. Serdecznie życzymy dalszych sukcesów Załodze Zakładu Energii Cieplnej w Wołominie i kolejnych zasłużonych wyróżnień.
Zgłaszający – Grupa Mieszkanców Wołomina
Dariusz Szymanowski
Prezes stowarzyszenia ?Wizna 1939?
Dariusz Szymanowski ? kategoria osoba fizyczna Twórca Najwartościowszego Wydarzenia roku 2009
Pan Dariusz Szymanowski podjął współpracę ze szwedzkim zespołem Sabation, który zasłynął w Polsce tym, że na swojej płycie umieścił utwór ?40:1? opowiadający o męstwie polskich żołnierzy, którzy bronili Wizny. Piosenka cieszy się duża popularnością wśród młodych słuchaczy. Prezes stowarzyszenia ?Wizna 1939? jest producentem teledysku do utworu zespołu Sabation. Przyczyniło się to do popularyzacji śpiewanej w języku angielskim, emocjonalnej, pełnej patosu piosenki. Premiera teledysku odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Utwór wykonywany jest podczas koncertów grupy na całym świecie propagując historię obrony Polski we wrześniu 1939 roku.
Zgłoszenie Dariusza Szymanowskiego jako ?Twórcy Najwartościowszego Wydarzenia roku 2009?, podyktowane zostało tym, że bezinteresownie umożliwił udział w uroczystościach a w szczególności w wielkiej rekonstrukcji historycznej odbywającej się 6 września 2009 roku na Strękowej Górze kilkunastu młodym mieszkańcom Wołomina i powiatu wołomińskiego. Zabiegał także, aby świadkami wydarzenia mogli być uczniowie wołomińskich szkół.
Zgłaszający – Rafał Pazio w imieniu grupy młodzieży biorącej udział w uroczystościach w Wiźnie i rekonstrukcji historycznej na Górze Strękowej