Kilkunastu artystów malarzy spędziło pracowity tydzień w skansenie Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie w Kuligowie. Impreza organizowana po raz pierwszy, na pewno nie będzie ostatnią tego typu. Powstałe prace można oglądać na terenie skansenu.
Inicjatywa zorganizowania wernisażu wyszła od pana Wojciecha Urmanowskiego, właściciela skansenu w Kuligowie. – Ludowa kultura żyła we mnie od lat dziecięcych. Po stworzeniu skansenu bardzo chciałem, by to miejsce nie stało puste, ale by odbywały się tu najróżniejsze imprezy promujące kulturę ludową.
Zorganizowanie wernisażu jest właśnie sposobem na ukazanie i utrwalenie kawałka dawnej kultury – opowiada pan Urmanowski. Stworzenie skansenu w Kuligowie odtworzyło zapomnianą część dziedzictwa ziemiańskiej kultury, która przez lata była naturalnym sposobem życia.
Właśnie krajobrazy dawnej wsi stały się źródłem inspiracji dla artystów malarzy, którzy na zaproszenie pana Wojciecha Urmanowskiego oraz Polskiej Akademii Sztuk Pięknych przybyli do Kuligowa. – To idealne miejsce na malowanie pejzaży. Malownicze widoki w skansenie pozwalają uruchomić wyobraźnię i poczuć się jak za dawnych lat. To wspaniałe miejsce do tworzenia.
Niezwykle cieszymy się, że mogliśmy tu przybyć na ten tydzień i zostawić swoje prace – mówiła jedna z uczestniczek wernisażu. Rysunki stworzone w trakcie tygodnia na nadbużańskiej ziemi można teraz podziwiać w skansenie. Obrazy wiejskie, stare przedmioty codziennego użytku, czy zabytkowe wozy, można zobaczyć na pracach artystów z Polskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Na pewno część wystawy zostanie w skansenie. Organizatorzy marzą, żeby również w zimie spróbować zebrać artystów na wspólne malowanie. Zakończenie wernisażu uświetnił swoim występem zespół muzyki ludowej ?Dąbrowianki”.
Adam Kudełka
Pomimo ze nie byla to akcja otwarta dla szerszej rzeszy spoleczenstwa, uwazam te akcje za bardzo pomyslowa i mam nadzieje ze podobnych bedzie wiecej w przyszlosci a tematow nie moze zabraknac dla organizatorow.Zycze im powodzenia- szczegolnie ze miejsce jest bajeczne i interesujace ,dajace mozliwosci do reflakcji i pobudzania tworczego wyobrazni ludzkiej.Brawo dla tworcy tego obiektu historyczno -kulturalno-obyczajowego.