Martwimy się o przyszłość naszych dzieci, zastanawiamy się nad przyszłymi latami na emeryturze, a perspektywy nie zawsze wyglądają optymistycznie. Warto więc już teraz zadbać o nasz byt za 10, 15 czy 30 lat. Podobno pieniądze szczęścia nie dają, ale jednak często zapewniają bezpieczeństwo i pozwalają realizować marzenia. Z Dorotą Redo, menedżerem banku, rozmawia Janina Stasiszyn.
? Czy Polacy oszczędzają?
? Niestety większość Polaków nie oszczędza. Wszyscy wiemy, że przyszłość kiedyś przyjdzie, zastanawiamy się, jak będzie wyglądało nasze życie na emeryturze, często wątpimy w to, że w wieku 55, 60 czy 67 lat będziemy mieli wystarczające środki na życie, jednak rzadko decydujemy się na oszczędzanie. Często wynika to z obawy, że posiadamy zbyt mało środków, by pozwolić sobie na oszczędzanie. Jeśli obawiamy się, że wypracowane przez lata składki emerytalne nie wystarczą na nasze potrzeby, warto jednak pomyśleć o samodzielnym uzbieraniu pieniędzy i zapewnieniu sobie środków na późniejsze lata. Wbrew pozorom jest to i realne, i całkiem łatwe, a dodatkowo nie wymaga wyrzeczeń. Możemy zacząć dbać o naszą przyszłość już teraz ? nie warto tak ważnej sprawy odkładać na później. Można oczywiście odkładać pieniądze do przysłowiowej skarpety, jednak po kilku latach uzbierana kwota nie będzie miała początkowej wartości. Dlatego zachęcam wszystkich do korzystania z programów oszczędnościowych ? są one prowadzone przez wiele banków, mają tę zaletę, że są oprocentowane, nie tracimy na inflacji pieniądza, dodatkowo zyskujemy, a ? co jest największą zaletą tego rodzaju oszczędzania ? program oszczędnościowy zaplanowany jest na 10 lub15 lat z zastrzeżeniami, które zniechęcają do wcześniejszego wybrania pieniędzy. I działa to na korzyść oszczędzającego!
? Jak oszczędzać, by nie wiązało się to z wyrzeczeniami?
? Ważne jest, by odkładać nawet małą kwotę, ale regularnie. Może to być 50 zł, może to być 100 zł ? na tym polega idea oszczędzania ? by odkładać nie więcej niż 10 procent naszych zarobków ? wtedy nie odczuwamy oszczędzania jako wyrzeczenia i comiesięczna składka nie jest dla nas w ogóle odczuwalna ? nawet jeśli zdarzają nam się niespodziewane wydatki, wyjazdy czy zakupy. Najlepiej jest zlecić bankowi dokonywanie stałego zlecenia po otrzymaniu wynagrodzenia, z którego określona kwota od razu przelewana jest na rachunek oszczędnościowy. Oszczędzamy, w ogóle tego nie odczuwając ? a jednocześnie realnie dbamy o swoją przyszłość. Po zakończeniu okresu oszczędnościowego możemy go przedłużyć albo wykorzystać uzbieraną kwotę powiększoną o zysk procentowy.
W ten sposób oszczędzać możemy nie tylko na własną przyszłość na emeryturze, ale również możemy założyć konta oszczędnościowe naszym dzieciom, by uzbierać im pieniądze na dorosły start, możemy także zgromadzić środki na wcześniejsze spłacenie kredytu. Program oszczędnościowy jest po to, by zmobilizować nas do regularnego i skutecznego zadbania o naszą przyszłość.
? Jak wyglądają programy oszczędnościowe?
? Oszczędności nie tworzą się w rok. 10 czy 15 lat zaś pozwala bezboleśnie zgromadzić pieniądze. Ktoś mógłby, patrząc w przyszłość, powiedzieć, że to bardzo długi czas, jednak wystarczy spojrzeć w przeszłość, by się przekonać, że 10 lat potrafi minąć w mgnieniu oka. Więc warto zastanowić się, że tak jak teraz przydałyby się nam oszczędzone wcześniej pieniądze, tak za 10 lat na pewno będziemy sobie wdzięczni za zaplanowane dzisiaj oszczędności. Jeśli spłacamy kredyt, na przykład rozłożony na 30 lat kredyt hipoteczny ? tym bardziej powinniśmy oszczędzać ? ale właśnie nie większą kwotę niż wspomniane wyżej 10 procent. Da nam to nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale i realne finansowe zabezpieczenie. Banki oferują różne sposoby oszczędzania. Ważne jest, aby podjąć decyzję o oszczędzaniu, a nie odkładać ją na przyszłość.