O inwestycjach drogowych na terenie Wołomina oraz o pomyśle na rozwiązanie problemów dotyczących mieszkańców Ossowa z Ryszardem Madziarem, burmistrzem Wołomina rozmawia Teresa Urbanowska.
? Tegoroczny budżet był burzliwie dyskutowany, pomimo ostrej krytyki opozycji został jednak zatwierdzony w pierwszym podejściu. Na co kładzie Pan główny nacisk w ostatnim roku kadencji?
? Dużą część tego, ponad 27 milionowego budżetu, zajmuje poprawa układu komunikacyjnego w mieście i gminie. W tegorocznych planach znalazło się kilkanaście ulic do realizacji oraz duża dokumentacja dotycząca ulicy Torfowej i Annopol ? gdzie chcemy zastosować kompleksowe rozwiązania ? łącznie z deszczówką, która powinna rozwiązać problemy z zalewaniem i podtapianiem posesji. W tym roku zechcemy także skupić się na głównych ciągach komunikacyjnych. Wcześniejsze inwestycje drogowe dotyczyły nawierzchni dróg i chodników wewnątrz osiedli. Priorytetową ulicą będzie Kościelna ? jedna z główniejszych ulic naszego miasta. Chcemy nadać jej charakter reprezentacyjny. Codziennie tą ulicą przemieszcza się wiele osób.
? Co chce Pan zmienić w wyglądzie tej ulicy?
? Chcemy, aby była to ulica przyjazna zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Zaplanowana przebudowa obejmie odcinek pomiędzy al. Niepodległości a ul. Daszyńskiego. Zostanie wykonana nowa nawierzchnia z kostki, powstaną strefy zieleni, zamontujemy nowe latarnie. Skrzyżowania z Sikorskiego, Asnyka i Hutniczą zostaną ?wyniesione?. Samochody będę musiały zwalniać w tych miejscach przez co poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców (rozwiązanie podobne do zastosowanego na skrzyżowaniu ulicy Lipińskiej i Reja). Obecnie dochodzi tu często do kolizji i wypadków drogowych. Proponowane rozwiązania estetyką będą nawiązywały do sąsiedztwa.
? Które miejsca konkretnie ma Pan na myśli ? do czego będzie to nawiązanie stosowane?
? Mam tu na myśli nawiązanie do wyremontowanego już kilka lat temu fragmentu Kościelnej, a także placu 3 Maja i pasażu na Osiedlu Niepodległości.
? Często mieszkańcy, szczególnie starsi i rodzice z dziećmi, narzekają na małą ilość ławek ? miejsc, gdzie podczas dłuższego spaceru, mogliby na chwilę odpocząć. Czy pomyślano o nich?
? Tak ? w tym ciągu komunikacyjnym planujemy ustawienie ławeczek. Już w zeszłym roku Miejski Zakład Dróg i Zieleni zadbał, by na terenie gminy pojawiły się nowe ławki, w miejscach sugerowanych przez mieszkańców.
? Wspomniał Pan o kilkunastu ulicach, co nas więc jeszcze czeka poza Kościelną?
? Budżet, który powstał na podstawie wniosków mieszkańców, objął inwestycje drogowe zarówno w mieście, jak i w sołectwach. W samym centrum Wołomina warto wspomnieć o ul. Moniuszki i osiedlu Asnyka, na którym chcemy kompleksowo podejść do układu komunikacyjnego. Przymierzamy się również do ulicy Partyzantów i Gdyńskiej. Partyzantów ? całkowita rozbudowa, nowa nakładka, chodniki i przebudowa infrastruktury podziemnej. Gdyńska ? ważna ulica prowadząca do Szpitala Powiatowego. Remont będzie dotyczył odcinka Piłsudskiego ? Okopowa, gdzie zostanie położona nowa nakładka. Zmiany czekają też mieszkańców Duczek, gdzie wybudujemy ul. Długą, i Nowych Lipin, na terenie których będą prowadzone prace w okolicy ul. Rolnej, Pogodnej i Szerokiej.
? Pomimo wielu inwestycji związanych z drogami i chodnikami ciągle jest wiele potrzeb w tym zakresie. Latem głośnym echem odbiły się protesty mieszkańców Ossowa. Minęło od tego czasu kilka miesięcy, czy gmina wypracowała jakieś rozwiązania dla Ossowa?
? W tym czasie miałem okazję wiele razy spotkać się z mieszkańcami Ossowa. Potrzeb i problemów, które narastały w tym rejonie latami, jest dużo. Szukaliśmy takiego kompromisu, który w znaczący sposób rozwiązałby jak najwięcej z nich. W ubiegłym tygodniu miałem kolejne spotkanie z mieszkańcami. Tam poinformowałem o planowanym rozpoczęciu budowy ulicy Grabicznej. Na tę inwestycję mieszkańcy czekają od wielu lat, a realizacja tego przedsięwzięcia rozwiąże kilka ważnych kwestii. Brak tej ulicy powoduje, że miejscowość podzielona jest na dwie części, przez co część mieszkańców (od strony Kobyłki) nie ma dostępu do szkoły. To powoduje, że w szkole jest zbyt mało dzieci, które z powodu trudności komunikacyjnych uczą się w Kobyłce.
Budowa tej ulicy jest również ważna ze względu na dogodny dojazd i bezpieczeństwo podczas dorocznych uroczystości 15 sierpnia. Każdy, kto uczestniczy w obchodach, wie, o czym mówię. I aspekt kolejny ? równie ważny ? ta inwestycja przyczyni się do uatrakcyjnienia sąsiadujących z ulicą terenów pod kątem inwestycyjnym. Liczymy na to, że budowa tej drogi przyczyni się do wzrostu zainteresowania obszarem ze strony inwestorów. W bliskim sąsiedztwie jest droga 634 ? tak więc ulica Grabiczna może się wkrótce stać pięknym rejonem do zamieszkania.
? Grabiczna ma być panaceum na wszystkie ossowskie problemy?
? Myślę, że wiele z nich zostanie rozwiązanych dzięki tej inwestycji. Powinien ulec poprawie standard życia mieszkańców w kilku obszarach: poprawa komunikacji, lepszy dostęp do szkoły, uwolnienie terenów pod inwestycje. Ważną sprawą dla mieszkańców była też zmiana granic parku kulturowego, które uniemożliwiały rozbudowę. Dzięki determinacji i zaangażowaniu pracowników Urzędu Miejskiego udało się przesunąć granice parku i odblokować tysiące metrów kwadratowych okolicznych gruntów pod zabudowę jednorodzinną. Ale są jeszcze tematy których rozwiązanie leży po stronie administracji powiatu. Staramy się w rozmowach ze starostwem mieć głos doradczy i reprezentować interesy mieszkańców Ossowa.
? Po sierpniowych protestach, jesienią, w Ossowie wybrano nowego sołtysa. Jak układa się współpraca z nową Radą Sołecką?
? Jak już wspomniałem ? spotkałem się z mieszkańcami Ossowa w ubiegłym tygodniu. Było to chyba nasze czwarte z kolei spotkanie. Oceniam, że kontakt pomiędzy urzędem a mieszkańcami jest w tej chwili dobry. Mieszkańcy ? poprzez cykl spotkań ? otrzymali z pierwszej ręki wiele informacji dotyczących wszystkiego co dzieje się i będzie się działo w najbliższym czasie w ich miejscowości. Na bieżąco są informowani o postępie prac, widzą, że ich głos i potrzeby są dla nas istotne. Dzięki temu możemy prowadzić merytoryczny dialog.
? Umawialiśmy się na rozmowę o akcji ?Płać podatki w Wołominie? ale całkowicie zboczyliśmy z tego tematu. Czy uda się w dwóch zdaniach powiedzieć jeszcze o tej akcji?
? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że płacąc podatek dochodowy w miejscu zamieszkania, ma realny wpływ na rozwój swojej miejscowości. A większe wpływy z podatków to więcej środków na nowe inwestycje czy bieżące naprawy. Wpływ do budżetu gminy od jednego podatnika rocznie to ok. 1 tys. zł. Część osób mieszka w Wołominie, ale nie płaci u nas podatków. Chcemy to zmienić. Dodatkową zachętą będzie w tym roku loteria z nagrodami dla wszystkich podatników. Dlatego tych, którzy nie rozliczyli się jeszcze z fiskusem zachęcam do wpisywania w rozliczeniu podatkowym jako miejsca zamieszkania Wołomina.