W Radzyminie zaprezentowano projekt budowy Parku kulturowo-historycznego i Ołtarza Narodowego, które mają powstać obok Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 roku.
10 rocznica wizyty Ojca Świętego w Radzyminie stała się okazją do prezentacji projektu budowy, jak określono, ?Parku kulturowo – historycznego i Ołtarza Narodowego?, upamiętniającego miejsce walk w 1920 roku. Miejsce na budowę muzeum wyznaczono obok Cmentarza Żołnierzy Polskich poległych w tej wojnie. Jest to teren, na którym 13 czerwca 1999 roku wylądował papieski helikopter z Janem Pawłem II na pokładzie.
Po długich staraniach, miejsce to stało się własnością gminy Radzymin, która przeznacza je teraz pod budowę tego Muzeum. – Radzymin daje plac i projekt muzeum ? na więcej naszej gminy nie stać. Ta bitwa ocaliła nie tylko nasze miasteczko, ale również cały nasz kraj. Polska ma dług, który najwyższy czas spłacić budując to muzeum – zauważa burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski. Projekt muzeum, z lotu ptaka mającego wygląd orła, zaprojektował architekt Maciej Pawlikowski. Ma ono mieć powierzchnię około tysiąca metrów kwadratowych. W parterze zaprojektowano sale ekspozycyjne oraz pomieszczenia konferencyjne wraz z zapleczem gastronomicznym. Całe piętro ma zajmować panorama Bitwy Warszawskiej. Na namalowanie panoramy zostanie rozpisany specjalny międzynarodowy konkurs. Pomysłodawcy stworzenia panoramy nie kryją, że chcieliby, by mająca powstać w Radzyminie panorama stała się równie znana i sławna jak Panorama Racławicka. – Połączenie funkcji wystawienniczych z dydaktycznymi ma służyć kolejnym pokoleniom młodych Polaków, by przybywając tu podczas wycieczek szkolnych mogły one otrzymać wszechstronną i jakże cenną lekcję wychowania patriotycznego. Hasło pokoleń Polaków ?Bóg Honor Ojczyzna? będzie uzupełniał Ołtarz Narodowy znajdujący się na parterze muzeum i będący niejako integralną częścią Parku kulturowo – historycznego. Będzie to również miejsce religijnej części obchodów przyszłych rocznic Bitwy Warszawskiej w Radzyminie ? czytamy w materiale nadesłanym do redakcji przez Mirosława Błacha, odpowiedzialnego za promocję przedsięwzięcia. – Pomiędzy rocznicami ołtarz będzie zasłonięty czterema miedzianymi ruchomymi drzwiami na frontonie, na których będą przedstawione postacie osób związanych z Bitwą: Marszałka Józefa Piłsudskiego, dowodzącego odcinkiem frontu gen. Hallera i Witosa oraz Jana Pawła II ? kontynuuje opis Błach.
Nie bez powodu wybrano dzień 13 czerwca na prezentację projektu. Tego dnia minęła bowiem 10 rocznica wizyty Jana Pawła II w Radzyminie. Szacunkowy koszt budowy radzymińskiego Muzeum to kwota 4 miliony złotych. Władze Radzymina liczą na zbiórkę pieniędzy od prywatnych darczyńców, jak też na pomoc władz państwowych. Patronem programu ogólnopolskiego upamiętnienia Bitwy Warszawskiej jest marszałek Bronisław Komorowski. Pomysłodawcy chcą, by budowa obiektu rozpoczęła się na początku przyszłego roku.
Radzymińska inicjatywa to kolejny w naszym powiecie pomysł budowy dużego muzeum związanego z wydarzeniami 1920 roku. Wiosną tego roku w Wołominie zaprezentowana została koncepcja budowy Parku Kulturowego i muzeum w Ossowie współtworzona przez: Wołomin, Zielonkę, Kobyłkę i starostwo.