Z okazji Roku Miłosza i 100. rocznicy urodzin tego znakomitego poety Galeria Przy Fabryczce w Wołominie i Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie zapraszają na wystawę ?Miłosz. Przenikania?. Swoje prace pokaże ponad 50 artystów. Rok Miłosza zobowiązuje do imprez kulturalnych związanych z postacią i twórczością poety. O życiu i wierszach tego wybitnego noblisty można pisać bez końca. Miał on niezwykły dar do wykorzystywania swoich doświadczeń życiowych, intelektualnych, artystycznych i humanitarnych. Był poetą, prozaikiem, eseistą, historykiem literatury, tłumaczem, prawnikiem i dyplomatą, profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Harvarda, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, kawalerem Orderu Orła Białego.
W trafny sposób sławnego emigranta określił inny noblista ? irlandzki poeta Seamus Justin Heaney. Napisał o Czesławie Miłoszu: ?Gdy po 50 latach odwiedził swą rodzinną Litwę, podszedł do wielkiego dębu i objął jego pień. To obraz człowieka, który czerpie siłę z miejsca, w którym się urodził?.
Można poezję uwielbiać, nudzić się nią albo po prostu jej nie znać, ale na pewno trzeba uznać niewątpliwy talent i geniusz pióra Czesława Miłosza. Jak założyli komisarze wystawy ?Miłosz. Przenikania? ? Jolanta Boguszewska (Ośrodek Dokumentacji Etnograficznej) i Jerzy Brukwicki (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki) ? wystawa ma opowiadać o sugestiach, inspiracjach i wpływie dokonań Miłosza na twórczość grupy polskich artystów średniego i młodego pokolenia. Ich obrazy, grafiki, rzeźby i obiekty zilustrują procesy przenikania, przemijania Miłoszowskich wyobrażeń i przemyśleń o sensie życia, człowieczeństwa, skomentują rzeczywistość i koloryt Miłoszowskiej ziemi, o której mówił, że ?bogactw jej żaden opis nie potrafi wyczerpać?.
Na wystawie będzie można podziwiać prace ponad 50 artystów. Wśród tylu nazwisk wyróżnić trzeba takie osobistości, jak: prof. Paweł Lewandowski-Palle ? autor ponad 600 obrazów na płótnie, obecnie prowadzący Zakład Technologii Malarstwa i Technik Malarskich; prof. Romuald Oramus ? malarz, grafik, autor esejów o sztuce; prof. Władysław Szczepański z Instytutu Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej, twórca rysunku, malarz, grafik; dr hab. Wiesław Przyłuski ? rzeźbiarz i grafik; prof. Arkadiusz Waloch ? malarz znany z ?cyklu papieskiego?. Spośród mieszkańców naszego regionu uczestnikami ekspozycji są rzeźbiarze Magdalena Karłowicz i Tomasz Iwanicki z Dąbrówki oraz Grzegorz Witek z Ząbek. Podczas sobotniego wernisażu w Galerii Przy Fabryczce własne kompozycje do tekstów Czesława Miłosza zaprezentuje Stanisław Klawe.
Wernisaż odbędzie się 22 października w przy ul. Orwida 22, o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 15 grudnia, od niedzieli do piątku w godzinach 10.00?16.00.
Sylwia Kowalska