W dniach 5-6 lutego, w godzinach 11.00 ? 14.00, w Mareckim Ośrodku Kultury odbędą się nietypowe Warsztaty Plastyczne ?Preludium dla Čiurlionisa?. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla artystów plastyków, jak i amatorów oraz studentów i młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Marecki Ośrodek Kultury realizuje projekt ?Preludium dla Čiurlionisa?z okazji zbliżającej się setnej rocznicy Mikołaja Konstantego Čiurlionisa.
Kim był Čiurlionis? Najwybitniejszym litewskim malarzem i kompozytorem. O życiu i twórczości tego wszechstronnego artysty można by było pisać wiele, także i wiele książek i publikacji o nim napisano. Mikołaj Konstanty Čiurlionis dzieciństwo spędził nad Niemnem, w Druskiennikach. Kształcił się w Plunge, Warszawie i Lipsku. Trzecią część życia spędził w Warszawie. Był wychowankiem Warszawskiego Instytutu Muzycznego. Po rocznym pobycie w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Lipsku zmuszony był przerwać edukację muzyczną ze względu na śmierć dotychczasowego mecenasa i opiekuna. Jednak właśnie w Lipsku rozwinęłyo się jego zainteresowanie malarstwem. Gdy działalność rozpoczęła Warszawska Szkoła Sztuk Pięknych – Čiurlionis przeniósł się tam ze Szkoły Rysunkowej Kauzika. Artysta zdobywał nagrody na szkolnych wystawach, prezentował swe obrazy podczas wystaw poplenerowych w Warszawie, Petersburgu i Wilnie. Dalej jednak zajmował się muzyką. Zmarł w Pustelniku. Żył tylko 36 lat.
Dlaczego Marki tak żywo interesują się twórczością Čiurlionisa? Na pewno dlatego, że to postać fascynująca, a z samymi Markami mocno związana. Ten wielki artysta jest mieszkańcom Marek szczególnie bliski, albowiem ostatni rok życia spędził w sanatorium ?Czerwony Dwór? w Pustelniku (dziś Marki ul. Kasztanowa 21) gdzie zmarł 11 kwietnia 1911 roku. Dziś na froncie budynku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Čiurlionisowi.
Warto wziąć udział w przygotowywanych warsztatach plastycznych i w ten sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat samego Mistrza, a także podszlifować własny kunszt malarski. Program zajęć umieszczony jest na stronie www.marki.pl. Osoby zainteresowane warsztatami proszone są o telefoniczne zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach (22 781 14 06). Sylwia Kowalska