Słowa Wojtka Młynarskiego w kontekście najbliższych rachunków za ogrzewanie, energię energetyczną, węgiel zaczynają brzmieć coraz bardziej swojsko dla naszych kieszeni.
Ostatnia zima wraz z rosnącymi opłatami niestety w znacznym stopniu odbije się, czy też już odbiła na zasobności naszych portfeli. W ostatnim okresie mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen gazu ziemnego w sumie o ok. 9,5 % w skali roku, zaś cena węgla zgodnie z szacunkami wzrośnie o kolejne 15 %. W przypadku energii elektrycznej dystrybutorzy w ostatnim czasie zwrócili się do Urzędu Regulacji Energii o zgodę na podwyżkę w 2011 roku od 13 do 22 %.
Nie należy tłumaczyć jak te wydarzenia wpływają na nasze rachunki. Czy nasze wynagrodzenia równie szybko rosną jak powyższe ceny energii ? Oczywiście ? nie.
Zatem, idąc tropem słów jednego z byłych Ministrów ? ??najlepszym bodźcem do oszczędzania naszych pieniędzy są nasze własne wydatki, zapewne każdy z Nas pochyli się nad decyzją ? w co się bawić ? co zrobić aby po kolejnej zimie rachunki nie były aż tak wysokie. Oczywiście istnieje dekalog dotyczący podstawowych zasad czy też zaleceń, które powinniśmy brać pod uwagę walcząc o mniejsze rachunki zarówno przy projektowaniu i budowaniu nowych budynków jak i eksploatowaniu istniejących.
W przypadku budynków istniejących musimy pamiętać, iż w latach wcześniejszych budowano przede wszystkim tanio, szybko i niestety bez świadomości w zakresie potencjału energooszczędności. Mając świadomość roku oddania do użytkowania użytkowanego budynku możemy jednak ocenić poziom zużycia energii wraz z potencjałem zmniejszenia kosztów jego użytkowania.
W przypadku eksploatacji budynków, mieszkań mamy do czynienia z kilkoma prostymi zasadami:
1. Przykręćmy w piecach gazowych ustawienia temperatury o 1 stopień ? fizycznie nie odczujemy zmiany i tak zawsze chodzimy w ubraniach, odczujemy to natomiast w portfelach.
2. Zadbajmy o prawidłową wentylację w domu, czyśćmy kratki wentylacyjne, poprawiajmy obieg powietrza poprzez proste i tanie rozwiązania jak montaż nawiewników w oknach, dzięki temu nie będziemy musieli ich tak często otwierać i wypuszczać ciepłe powietrze.
3. Przyjrzyjmy się naszym oknom, szczególnie ich montażowi, źle zamontowane okno lub też nie staranne wykończenie to dodatkowe straty ciepła w postaci mostków termicznych.
4. Używajmy urządzeń AGD o wyższych klasach energetycznych (lodówki, pralki, kuchnie, piekarniki) o wyższych klasach np. A i wyższe – dzięki temu poniesiemy mniejsze koszty w codziennym życiu;
5. Przyjrzymy się naszemu oświetleniu w domu, a więc wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki typu LED lub kompaktowe z uwzględnieniem miejsca oświetlenia.
6. Nie pozostawiajmy urządzeń AGD w trybie oczekiwania (stand by) gdy z nich nie korzystamy. Ładowarki do telefonu podłączone do sieci zużywają energię pomimo, iż nie ładują telefonów.
7. Bierzmy prysznic zamiast kąpieli w wannie ? nie tylko zużywamy mniej samej wody ( 75 % mniej wody) ale również zużywamy mniej energii do podgrzania wody.
W co się bawić? W co się bawić? Daleka pora na pytanie to, czy bliska, Lecz w końcu przecież trzeba będzie je postawić, bo chleba dosyć, lecz rośnie popyt na igrzyska ?
Co nas kręci, co nas podnieca, USA 2009 Obsada:Larry David, Evan Rachel Wood, Patricia Clarkson
Reż.:Woody Allen Dystrybucja:Kino Świat, 92′