Manewry pod kryptonimem ?Ostrówek 2008″ odbyły się 26 kwietnia na terenie Leśnictwa Ostrówek w Nadleśnictwie Drewnica. W manewrach uczestniczyli:strażacy, służby leśne i policja. Działania zespołów obserwowali samorządowcy szczebla gminnego i powiatowego.
W ćwiczeniach Kompanii Gaśniczej wzięło udział 17 zastępów z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu wołomińskiego, Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie oraz Nadleśnictwa Drewnica. Ćwiczenia za każdym razem odbywają się w innym miejscu. To pozwala strażakom zapoznać się z terenem ewentualnych, przyszłych akcji.
W tym roku manewry były również podsumowaniem dwumiesięcznego szkolenia strażaków oraz ratowników ochotniczych straży pożarnych, które zorganizowała Komenda Powiatowa PSP w Wołominie. Zakończyły się one egzaminami i wręczeniem dyplomów dokumentujących zdobyte doświadczenia. Szkolenie zakończone pomyślnie zdanym egzaminem ukończyło 56 nowych druhów.
– Warto pamiętać, jak ważną rolę odgrywają strażacy ochotnicy w sytuacji nasilonych zdarzeń w powiecie – mówi Roman Gołębnik, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. – W sytuacji, kiedy na terenie powiatu występuje 6 lub więcej zdarzeń a PSP może, z powodu zbyt małej kadry, wysłać tylko 3 zespoły, koledzy z OSP są poważnym wsparciem dla jednostek państwowych – podkreśla komendant.
O zbyt małej liczbie strażaków przypadających na rozległy powiat wołomiński Roman Gołębnik informował wielokrotnie. – Według współczynnika 0,7 jaki obowiązuje na terenie całego Województwa Mazowieckiego wynika, że powinniśmy mieć 132 strażaków. A faktycznie mamy jedynie 83 etaty. Widać z tego, jaki mamy niedobór osobowy – podkreśla komendant.
W manewrach brały udział zespoły policji z Wołomina oraz Klembowa, które zabezpieczały miejsce ćwiczeń i drogi dojazdowe.
Do zadania Grupy Ratownictwa Chemicznego DJCHEM należało pozorowanie pożaru, ale nie tylko. – Podczas manewrów sprawdzono procedury postępowania z odpadami chemicznymi nieznanego pochodzenia. Znaleziono beczki z niezidentyfikowaną substancją, które zostały, przez Grupę Ratownictwa Chemicznego DJCHEM, zabezpieczone a następnie w asyście policji odwiezione na wyznaczone miejsce do zbadania – opowiada Michał Kurek, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Ratownictwa w powiecie.
Podczas ćwiczeń wykorzystano samochód wężowy SW 5000 z JRG nr 7 w Warszawie, który zapewnił zasilanie wodne dla jednego z odcinków bojowych. W sobotę został również zaprezentowany samochód SDŁ z KP PSP w Pruszkowie, który posiada na wyposażeniu m. in. sprzęt łączności satelitarnej, cyfrowej i konwencjonalnej.
Teresa Urbanowska