Liryka o niepodległej

Tegoroczna edycja powiatowego konkursu ?Liryka o niepodległej? odkryła przed nami po raz kolejny młodych i utalentowanych ludzi. Kiedy słucha się takich wierszy i takiej muzyki, ma się wrażenie, że ?patriotyzm? to pojęcie, które wbrew pozorom nadal istnieje.

Tegoroczna edycja powiatowego konkursu ?Liryka o niepodległej? odkryła przed nami po raz kolejny młodych i utalentowanych ludzi. Kiedy słucha się takich wierszy i takiej muzyki, ma się wrażenie, że ?patriotyzm? to pojęcie, które wbrew pozorom nadal istnieje.

Z rozstrzygnięciem konkursu zbiegły się obchody 11 listopada. W Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce podczas przemówień gości najczęściej cytowaną pracą był wiersz Krzysztofa Giziewicza ?Oda do niepodległej?. Jury było zachwycone umiejętnościami młodych artystów. Maria Aulich w swojej wypowiedzi przyznała: ? Kiedy otrzymałam zaproszenie do jury tego konkursu, miałam mieszane uczucia, bo pomyślałam, że cóż o niepodległej mogą wiedzieć dzieci urodzone w tejże Niepodległej i wychowane także w Niepodległej. Byłam zaskoczona, kiedy dostałam teksty i zaczęłam je czytać, zdziwiła mnie wiedza tych dzieci i to każda wiedza, nie tylko ta wyniesiona ze szkoły, lecz także ta serdeczna, prawdziwa, płynąca prosto z serca, którą się wynosi z rodzinnego domu, od rodziców, od dziadków. Różnie było z wykonaniem technicznym tych wierszy. Można się było czasem przyczepić do tego, że rym nie taki, że jedną sylabę za dużo, ale to praktycznie nie ma znaczenia.

Wiersz laureata w kategorii gimnazjum wyrecytował Marek Wysocki, wybitny aktor, znany m.in. z roli Spinozy w głośnym filmie Janusza Kidawy ?Ultimatum? i licznych ról teatralnych m.in. Dymitra w ?Braciach Karamazow? w inscenizacji Jerzego Krasowskiego w Teatrze Narodowym. ?Czasami?? w tym wykonaniu było niezwykłym przeżyciem. Myślę, że również dla samego autora.

Uczniowie zostali ocenieni przez jury w składzie: starosta Wołomina Piotr Uściński, redaktor czasopisma ?Głos Nauczycielski? Maria Aulich, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kobyłce Iwona Przybyłowska. Nagrody przyznawano w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum. Zwyciężyli Krzysztof Giziewicz z Kobyłki (szkoła podstawowa) i Piotr Włodarczyk z Zielonki (gimnazjum). Swoje nagrody przyznał również ks. Jan Andrzejewski, dziekan parafii Świętej Trójcy w Kobyłce.

Po rozdaniu nagród uroczyście otwarto Galerię MOK. Czerwoną wstęgę przecięli burmistrz Kobyłki Robert Roguski i ksiądz Jan Andrzejewski. Otwarcie galerii uświetniła wystawa Krzysztofa Michała Ćwika (pseudonim artystyczny Michał Abramowicz), znanego w naszym powiecie, mieszkającego w Markach malarza i grafika. Po obejrzeniu jego prac można było posłuchać niezwykłej muzyki. Uroczystość uświetniły występy pianisty Piotra Sałajczyka, laureata wielu konkursów i mezzosopranistki Joanny Bogdańskiej, która śpiewała przy akompaniamencie Marty Araszczuk.

Obecnie galerię można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-18.00.

Urszula Wysocka