Rewolucji nie było ? obeszło się bez zwolnień i afer. Znacznie lepsze efekty przyniesie wołominiakom ewolucja: łatwo dostępna informacja, przemyślana oferta i współpraca z aktywnymi mieszkańcami. O ofercie MDK na nowy sezon kulturalny opowiada dyrektor Marzena Małek.? W tym roku chyba nie mieliście wakacji?
? Ostatnie cztery miesiące były dość trudne ? zapoznawałam się z miastem, z ludźmi, z obiektem, jednocześnie wprowadzając niezbędne zmiany. To sezon urlopowy i było to zapewne nieco kłopotliwe, że pracownicy od razu po urlopie musieli się rzucić w wir pracy, ale wszyscy daliśmy radę. Udało się wykonać mały remont, udało się wygospodarować kilka nowych sal przez wykorzystanie nieużywanych magazynów czy podział zbyt dużych pomieszczeń, dzięki temu już we wrześniu rozpoczynamy współpracę z radiem Azyll czy herbaciarnią.
? To nie jedyni istotni partnerzy Domu Kultury…
? Zaczynamy ścisłą współpracę ze szkołami. Dyrekcje szkół i nauczyciele już wiedzą, że jeśli chcą zaprezentować swoją pracę szerszej publiczności, to MDK jest dla nich zawsze otwarty. Dla najmłodszych ogromnym przeżyciem jest występ na prawdziwej scenie w świetle reflektorów czy wernisaż w prawdziwej galerii. Mogą poczuć się wtedy jak prawdziwi artyści.
? Okazało się, że szkoły mogą się łatwo zrewanżować.
? Wołomiński Dom Kultury to miejsce, w którym do tej pory działo się naprawdę bardzo dużo ? i było to zdecydowanie źle wypromowane. Pierwszym naszym działaniem, jeszcze w czerwcu, było więc zainstalowanie w szkołach specjalnych tablic informacyjnych, z których rodzice i dzieci będą się mogli dowiedzieć o najbliższych wydarzeniach w MDK. Kolejnym działaniem promocyjnym będzie dzień otwarty w MDK. Już 16 września, w niedzielę, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkania z instruktorami i przykładowe, bezpłatne i niezobowiązujące zajęcia. Od września zmieniliśmy godziny pracy: instruktorzy na etatach objęli dyżury, więc zawsze ktoś jest do godziny 21.00, kasa jest czynna w godzinach popołudniowych, żeby rodzice mogli bez problemów opłacać zajęcia dzieci. Pracujemy w każdą sobotę ? zajęcia odbywają się w godz. 8.00?16.00, opracowujemy też schemat pracy w niedzielę, bo wtedy właśnie odbywa się większość imprez kulturalnych.
? Udało się zorganizować kilka nowych sekcji ? dla kogo są przeznaczone?
? Zupełną nowością będą niedzielne poranki teatralne i sprawdzone już w czasie wakacji animacje dla najmłodszych, zaś dla starszych zumba czy nordic walking. Rozpoczynamy regularne zajęcia teatralne prowadzone przez Piotra Stawskiego, który zaprasza do spróbowania swoich sił na deskach sceny dzieci w wieku 6?13 lat. Młodszych wołominiaków zapewne zainteresuje też Klub Młodego Einsteina, chłopców ? zajęcia z robotyki. Swoje studio planuje też udostępnić młodzieży internetowe radio Azyll.
? W ostatnim czasie dobrze rozwijała się w MDK edukacja muzyczna. Jakiej oferty możemy oczekiwać w tym sezonie?
? Chcemy mocno postawić na Miejską Orkiestrę Dętą! To prawdziwe dziedzictwo Wołomina, którym miasto może się śmiało chwalić na zewnątrz już od czasów Huty Szkła, więc należy dbać o jej rozwój ? stąd też tegoroczny nabór. Edukacja muzyczna to oczywiście nie tylko orkiestra, ale również instrumenty klawiszowe, skrzypce, gitara elektryczna i klasyczna czy perkusja oraz kontynuacja działań Studia Piosenki, ale z nowym instruktorem.
? Czy odczujemy w końcu, że mamy w mieście scenę i salę koncertową?
? Oczywiście! Oprócz wykorzystania jej do celów teatralnych planujemy wydarzenia muzyczne, w tym przynajmniej raz na kwartał koncert biletowany, a więc wykonawca ?z nazwiskiem?. Poważnie myślimy też o przeglądzie czy festiwalu, prawdopodobnie teatralnym, gdyż obserwujemy duże zainteresowanie taką tematyką ze strony młodzieży.
Rozmawiał Łukasz Rygało.