W Ślężanach ma powstać Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa. Pomysłodawcą i organizatorem tego miejsca jest Marian Pozorek.
Dziś nie ma już takich chlebów jak niegdyś. Pachnących, długo świeżych, z chrupiącą skórką… Świat dawnego pieczywa zginął pod tonami ulepszaczy, spulchniaczy i rozmaitych dodatków smakowych. Coraz częściej ludzie próbują samodzielnego wypieku chleba w domu. Jednak niewielu zna tajniki dawnego piekarnictwa, z czasów jego świetności. Tradycyjne metody pieczenia, sposób rozczynienia, zarobienia ciasta, użyte składniki, ręczne formowanie, magiczno-symboliczne przyrządy oraz kultywowane gesty stanowią o tym, że chleb staje się doskonały. Całe szczęście, że są jeszcze ludzie, którzy chcą ocalić od zapomnienia przedmioty i dokumentację związaną z piekarnictwem. Do takich osób należy Marian Pozorek ? prawdziwy pasjonata, aktywny członek warszawskiego Cechu Piekarzy. By kult chleba nie zaginął chce stworzyć w pobliskich Ślężanach Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa. Pana Mariana od dawna interesuje historia piekarstwa, zbiera ciekawe maszyny piekarskie, akcesoria i pamiątki, wszelkie przekazy pisane związane z zawodem piekarza. Sam jest od lat piekarzem, więc zna trudy tego zawodu.
Na jakim etapie są prace nad utworzeniem Muzeum? Obecnie zwozimy maszyny. Ponieważ prowadzę jeszcze piekarnię w Warszawie, mamy lekkie opóźnienie. Otwarcie muzeum przewidziane jest na rok 2010. Staną tam stare maszyny, stare urządzenia. Na ścianach zawisną dyplomy z XIX i XVIII wieku. Na miejscu będą wypiekane chleby regionalne. W tradycyjny sposób, na liściach chrzanowych, dzięki którym chleb nie pleśniał i miał specyficzny aromat. Sam jestem z zawodu piekarzem. W fachu pracuję już ponad 50 lat. Tworzymy to miejsce z myślą o przyszłych pokoleniach – tłumaczy pan Marian. – Obecne wypieki bardzo różnią się od tych sprzed 50 lat. To był inny smak i zapach. Piece opalane drewnem są już rzadkością. Stare maszyny nie zdają dziś egzaminu. Dlatego ich miejsce jest w muzeum.
Już dziś możemy zaprosić do odwiedzenia Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa w Ślężanach szkoły, przedszkola oraz zorganizowane grupy turystyczne.
Sylwia Kowalska