O stanie zaawansowania prac związanych z realizacją projektu ?Budowa kanalizacji na obszarze Aglomeracji Wołomin-Kobyłka? w ramach Funduszu Spójności rozmawiamy z Jerzym Mikulskim, burmistrzem Wołomina.
– Na jakim etapie jest obecnie inwestycja?
– W Wołominie do chwili obecnej wykonano 34 km kanalizacji sanitarnej, 20 km sieci kanalizacji deszczowej oraz blisko 2 km sieci wodociągowej. W całości został już zrealizowany jeden z ośmiu kontraktów dot. ?Budowy Kolektora F i ul. Oleńki?. Zakończono również pracę w ramach kontraktu ?Budowa kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej w Wołominie Północnym cz. zachodnia?. W ramach rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków ?Krym?, którą w całości realizuje Gmina Wołomin, wykonano wszystkie projekty techniczne, 60% sieci technologicznych oraz obiekty kubaturowe na poziomie 90%.
– Jak stopień zaawansowania ma się do zaplanowanego wcześniej kalendarza?
– Stan zaawansowania budowy kanalizacji sanitarnej obecnie wynosi 73%, budowa kanalizacji deszczowej 94%, natomiast sieci wodociągowej 71%. Podobnie wygląda rozbudowa oczyszczalni ścieków ?Krym?, jej stopień zaawansowania wynosi obecnie 78%.
– Jakie sytuacje stwarzają najwięcej problemów?
– Największym problemem jest maksymalne wydłużanie czasu wydawania pozwoleń na budowę sieci, decyzji na zajęcie pasa drogowego oraz odbiór prac związanych z zagęszczeniem gruntu przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego, które powodują znaczne utrudnienia, a zwłaszcza wydłużają realizację Projektu.
– Trudno nie zauważyć że w Wołominie zaczynają być prowadzone inwestycje na ulicach – może warto powiedzieć co zrobiono w ramach prac po wykonaniu kanalizacji?
– W porozumieniu z wykonawcami realizującymi poszczególne kontrakty, przy udziale środków własnych gminy, po zakończeniu prac, ulice w centrum Wołomina zostaną wyremontowane. Oznacza to, że w utwardzonych ulicach, w których wybudowano sieci kanalizacyjne nie będą tylko odtworzone wycięte fragmenty po wykonanych pracach, ale nowe nawierzchnie a często i nowe chodniki, tak jak w ulicach: Sikorskiego, Daszyńskiego, Polnej, Sienkiewicza. W 2008r. opracowany został Plan Przebudowy Układu Drogowego w latach 2009-2011. W oparciu o ten plan wykonywane są dokumentacje dla przebudowy lub budowy 23 ulic. Do chwili obecnej wykonano przebudowę ul. 6 września, część ul.Miłej i Republikańskiej. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa ulicy: Broniewskiego (jej część), Długiej, Lwowskiej, Słowackiego, Tęczowej, Wiosennej i części ul. Reja. W 2010 planuje się budowę ul.Partyzantów i Lipiny B, na które uzyskano z RPO zapewnienie dofinansowania w kwocie 3.400.000 zł. Ogólnie w najbliższych trzech latach na ww. ulice planujemy wydatkować ok 45.000.000 zł.
– Jakie działania są przewidziane jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym?
– Do końca tego roku zgodnie z harmonogramem realizacji Projektu zakończone zostaną wszystkie prace związane z budową sieci kanalizacyjno-wodociągowej, czyli zakończeniem realizacji sześciu kontraktów: budowa kanalizacji sanitarnej na ulicach: Karpackiej, Westerplatte, Kilińskiego i Wiosennej – w terminie do końca października 2009r. oraz kanalizacja deszczowa na ulicach: Wiosennej, Geodetów, Łukasiewicza, Armii Krajowej, Batorego i Tęczowej z terminem do końca listopada 2009 r. Budowa sieci wodociągowej na odcinku pomiędzy ogródkami działkowymi oraz ul. 1-go Maja oraz włączenie ogródków działkowych – do końca września 2009r. W ramach kontraktu ?Budowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w m. Zagościniec oraz kanalizacji sanitarnej w ul. Willowej w Duczkach? do wykonania pozostało jeszcze przejście pod torami w Duczkach, planowane zakończenie prac to koniec listopada 2009r. W przypadku kontraktu ?Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Duczkach i Lipinach Nowych wraz z budową sieci wodociągowej w Duczkach?, do końca listopada 2009 planowane jest zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej na ulicach: Majdańskiej, Azaliowej, Ręczajskiej, Myśliwskiej oraz Wczasowej. Natomiast w grudniu zakończone zostaną prace w ulicach: Szosa Jadowska (wraz z ulicami przyległymi), Batalionów Chłopskich (wraz z ulicami przyległymi), Szkolnej, Lipowej, Ogrodowej, Długiej, Poprzecznej, Kolorowej, Wiśniowej i Sosnowej. Sieć wodociągowa w ul. Azaliowej, planowana jest do końca listopada. Kontynuowane będą prace związane z modernizacją oczyszczalni ścieków KRYM, oraz rozpoczną się we wrześniu prace na pompowni Gryczana z terminem zakończenia w listopadzie tego roku.
– Czy przewidujecie zakończenie inwestycji w terminie?
– Prace zostaną zakończone zgodnie z zawartymi kontraktami, do tego obliguje nas decyzja Komisji Europejskiej.
– Jak Mieszkańcy korzystają z wybudowanej sieci – czyli jak wygląda proces realizacji przyłączy?
– Wybudowanie sieci wodociagowo-kanalizacyjnej w ramach Projektu stwarza możliwość do podłączenia się do sieci dla ok. 8 000 gospodarstw domowych z terenu Wołomina. Rozpoczęto już proces wydawania warunków przyłączania do sieci. W celu ułatwienia formalności wydano dla Mieszkańców ulotkę informacyjną o procedurze. Do końca roku przedłużona została promocyjna cena za wykonanie projektu przyłącza do sieci w wysokości 500,00 złotych (standardowo koszt wykonania dokumentacji wynosi 1800,00 zł). W sierpniu PWIK zostało zasypane wnioskami od Mieszkańców Wołomina.
– Wstępne założenia związane z tą inwestycją na rok 2010?
– Prace realizacyjne na 2010 rok związane są jedynie z oczyszczalnią ścieków. Na 2010 rok zaplanowano zakończenie robót budowlanych i montażowych wyposażenia technologicznego stacji transformatorowej, centralnej dyspozytorni, rozdzielni elektrycznej, sieci elektrycznej oraz instalacji automatyki i sterowania. Wiosną 2010 r. zaplanowano najważniejszą rzecz – rozruch technologiczny oczyszczalni ścieków.
– Jakie tak naprawdę korzyści odniosą Mieszkańcy z wykonania tego Projektu?
– Gmina Wołomin realizując ten Projekt robi krok cywilizacyjny. Będziemy mieli jednocześnie rozwiązaną sprawę nowoczesnej oczyszczalni ścieków, odwodnienia większości ulic, stworzoną możliwość bezpośredniego podłączenia się do kanalizacji ok 4000 gospodarstw domowych oraz prostą możliwość dalszej rozbudowy sieci kanalizacyjnych tam gdzie nie powstała ona z Funduszu Spójności. Ale jest jeszcze jedna zasadnicza korzyść. Wykonanie pełnego uzbrojenia podziemnego umożliwi nam bardzo szybkie wykonywanie prac, które wpłyną na zmianę wyglądu miasta i naszych 15 sołectw. Będzie można docelowo przebudowywać ulice, budować skwerki i place zabaw. To właśnie z uwagi na brak uzbrojenia podziemnego wstrzymywaliśmy się z docelową przebudową wielu miejsc. Teraz będzie to możliwe, bo w końcu mamy to, co wiele Gmin miało od dawna.
Widać, że wójt prowadzi kampanię wyborczą w najlepsze. Spacyfikował (wyrzucił tych co się znali na inwestycji) wodociągi i przypisuje sobie wyłączny sukces zapominając, że za inwestycję odpowiada PWiK.Ale to u wójta normalne. W zeszłym roku robił za speca od ciepłownictwa (Olszowy siedział cicho i przytakiwał), ale nie wszystko poszło po wójta mysli to zmienił specjalizację. Wójt zapomniał o jednej ważnej rzeczy mianowicie o zdłużeniu Wodociągów. UE będzie miała udział w finansowaniu inwestycji w około 50 %. Tak się w tej chwili to szacuje choć może być gorzej. PWiK musiało zaciągnąc spore kredyty, które przekraczają o 50% wartość firmy(!). To grozi krachem finansowym, a w najlepszym przypadku wysokimi cenami wody i ścieków. Już w tej chwili sporo domów nie chce korzystać z kanalizacji miejskiej, bo tańsza jest przydomowa oczyszczalnia ekologiczna spełniająca wszystkie warunki unijne. Podobnie stało się z przyłączeniem do ciepłowni.Ludzie zrezygnowali z przyłączenia bo jest drogo.Nie jest tak pięknie jak wójt opowiada. Co do tej cywilizacji to też wójt przesadza. Dla kanalizacji jest jakaś alternatywa (szambo, oczyszczalnia przydomowa), ale miarą cywilizacji są drogi. W tym temacie to Wołomin jest Za…ie Górne. Tu obiecywał wójt przeróżne cuda i co się okazało a no król jest nagi. Nic nie usprawiedliwia nieudolności wójta. To poprostu jego przerosło. Gdyby wójt posłuchał co mówią kierowcy jadąc drogą 634 to by się zkopał ze wstydu.Ale wójt nasz kocha tylko władzę, a to jest za mało żeby być burmistrzem naszego miasta.
To, że nie wie o czym mówi świadczy różnica rodzin jakim stworzo możliwość podłączenia się do sieci. Raz jest to 8000 w innym miejscu 4000 rodzin (8 tyś. rodzin to ponad połowa mieszkańców Gminy). Storzenie możliwości to nie przyłączenie, jeśli przydomowa oczyszczalnia kosztuje 2000zł (taniej od oferty wodociągów – projekt + wykonawstwo). O wszystkim zadecydują koszty eksploatacyjne jakie w ostatnim okresie wzrosły niebotycznie przy udziale „wójta”. Już z „tanim ciepełkiem” się pożegnaliśmy teraz lanie w kanał wody ma dać cen ochłody.
Postępem cywilizacyjnym nie były i nie są działania na pokaz i ratowania własnej pozycji, „wójcie” Mikulski. W końcu dotrze to do wyborców. Doświadczenia jakich doznają manipulatorzy z SKW nie są do pozazdroszczenia. Doraźny pseudosukces pozostanie hucpą niezaspokojonych ambicji.
Zakresy prac jakimi chwali się Mikulski realizowane są na przestrzeni welu lat i kadencji. Różnica jest taka że inni robili to bez napastliwej reklamy, ale co ważniejsze racjonalniej no i taniej.
Mamy pierwszy krok,
jest nim cenowy szok.
Jaki będzie krok drugi ?
Oczywiście spłacać długi !
O trzecim nie wspomnę z grzeczności,
bowiem w czwartym kontrola zagości.
A w piątym ujawnią przyczyny,
ostatnim przegrana, wstyd i winy.
Ostatnio Wójt postawił na „CUD” i jak twierdzi za rok, może dwa a za dziesięć to się da otworzyć Wrota Bitwy Warszawskiej. Skąd my to znamy chyba z TRASY SIEKIERKOWSKIEJ przyłączonej do Wołomina ścieżką rowerowo- krosową Wajs-Tim.
Wójt hucznie i nie rzadko,
promując się wydaje gładko.
Nie z prywatnego płaci trzosa,
a kasy gminy choć goła i bosa.
Wyduma cosik, nie konsultuje,
a rozgrywa Czerepach i knuje.
By nie przygasł ten nasz niecnota,
czuwa ?kokoszka? i przycina knota.
Czy poratuje ich jakowy ?CUD?,
gdy wkurzyli hierarchów i lud ?
Hazardu ryzyko to nie na żarty,
w grze są zgrane i znaczone karty.
Wyborczy krupier rozumu nauczy,
a liczydło w protokole wykluczy.