Krew pilnie potrzebna – pomóż jednemu z nas

Oddaj krew naszemu koledze ? apelują członkowie Bractwa Strzeleckiego SALWA w Wołominie.W dniu 15 lutego na terenie OSiR Huragan można było oddać krew w krwiobusie, z tej możliwości skorzystała duża liczba znajomych i przyjaciół, która pospieszyła z pomocą choremu Andrzejowi Dardzińskiemu – „KRASNALOWI”. Andrzej i jego bliscy od lat związany jest z harcerstwem jak też z wołomińskim chórem „Echo” z którym wiele lat koncertował nie tylko w Wołominie.

Co zrobić, żeby oddać krew dla Andrzeja – to wygląda tak: trzeba jechać do stacji krwiodawstwa z bankiem krwi – taka placówka jest na warszawskiej Saskiej Kępie, gdy już się tam będzie trzeba podać imię i nazwisko Andrzeja Dardzińskiego oraz jego pesel i szpital w którym leży. Pobierana jest krew i wydane zaświadczenie, które trzeba oddać Żonie Andrzeja lub komuś z rodziny – można też dostarczyć do redakcji Życia Powiatu na Mazowszu (Wołomin Wileńska 36 A) w godzinach 9.00 – 18.00 i również dotrą do najbliższych, którzy zawiozą je do Instytutu Hematologii Transfuzjologii, krew będzie stanowiła specjalny zapas dla Andrzeja, którego czeka długie i żmudne leczenie. Grupa krwi nie musi być zgodna z grupą krwi chorego.

Dane Andrzeja Dardzińskiego:

ANDRZEJ DARDZIŃSKI

61050400295 – pesel

INSTYTUT HEMATOLOGII I TRANSFUZJOLOGII

02-776 Warszawa

ul. Indiry Gandhi

Kto może oddać krew?

Osoby od 18 do 65 roku życia: które ważą co najmniej 50 kilogramów; u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii); które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Trzeba być wyspanym i wypoczętym, zdrowym, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych.

Należy jednak poinformować lekarza kwalifikującego o wszystkich przyjmowanych suplementach diety oraz lekach. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.