?Korupcyjny zarzut dla wójta gminy Dąbrówka? – to tytuł komunikatu na stronie internetowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Za CBA powtórzyły ten komunikat lokalne gazety naszego powiatu jako najważniejszą informację dnia. Szkopuł w tym, że żadna z tych gazet nie zadała sobie trudu, by spytać się o zdanie drugą stronę, czyli wójta. Nikt go nie zatrzymał, więc rzetelność dziennikarska nakazywała, by to zrobić.
Oto przesłane oświadczenie
wójta Dąbrówki Tadeusza Bulika.
Szanowni Państwo
Odnosząc się do informacji pochodzącej od Pani Małgorzaty Matuszak z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA zamieszczonej w tygodniku ?Wieści Podwarszawskie? nr 27/2009 i dwutygodniku Fakty.wwl nr 13/2009 pragnę zwrócić uwagę, że z art. 42 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wynika nakaz traktowania każdego człowieka za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. Nakaz ten obowiązuje w szczególny sposób organy władzy publicznej.
Podawanie w prasie nieścisłych informacji na temat niesprawdzonych zarzutów postawionych w toczącym się postępowaniu, w praktyce jest równoznaczne z wydaniem wyroku skazującego. Tego rodzaju zachowanie CBA jest krzywdzące tym bardziej, że sprawa, która niezasadnie jest prowadzona z moim udziałem, nie została zakończona przez prokuraturę sformułowaniem przeciwko mnie aktu oskarżenia. Powyższa sytuacja zmusiła mnie do podjęcia obrony przy pomocy adwokata. Pomijając fakt, że zamieszczone przez CBA w prasie informacje na temat prowadzonego przeciwko mnie postępowania są nieścisłe, gdyż w ocenie mojego obrońcy nie oddają wiernie postawionych mi zarzutów, należy wskazać, że są one także niekompletne. W komunikacie prasowym wskazano bowiem, że toczy się przeciwko mnie postępowanie, lecz już pominięty został fakt, że zasadność stawianych mi zarzutów jest wątpliwa i jest kwestionowana we wniosku o umorzenie postępowania, w którym wskazuję błędy w dokonanych przez CBA ustaleniach faktycznych oraz ich prawną ocenę. Ponadto CBA nie nadmieniło nic na temat elementów materiału dowodowego wskazanych przeze mnie we wnioskach dowodowych, świadczących o mojej niewinności.
Kończąc niniejszy komunikat, oświadczam że nie przekroczyłem przysługujących mi uprawnień, nie zabiegałem o przekazanie mi własności pasa gruntu pod drogę ani nie uzależniałem od tego wydania decyzji podziałowej ani zezwolenia na budowę przyłącza energetycznego.
Liczę na to, że po przekazaniu sprawy pod osąd niezależnego i niezawisłego sądu, zostanę oczyszczony z bezpodstawnie stawianych mi zarzutów.
Tadeusz Bulik
Korupcyjny zarzut
dla wójta gminy Dąbrówka
Wójt gminy Dąbrówka Tadeusz B. usłyszał zarzut uzależnienia wykonania czynności służbowej od korzyści majątkowej. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w sprawie prowadzą funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Funkcjonariusze CBA od stycznia prowadzą śledztwo w sprawie żądania przyjęcia korzyści majątkowej przez funkcjonariusza publicznego. Ustalenia śledczych wskazują, że wójt gminy Dąbrówka wstrzymywał wydanie decyzji dotyczących pozwolenia na budowę przyłącza energetycznego i podziale dwóch działek położonych w Dąbrówce. Tadeusz B. uzależniał wydanie decyzji od podpisania aktu notarialnego przekazującego mu pas gruntów przeznaczonych pod drogę. Mężczyzna dążył w ten sposób do zwiększenia wartości swoich działek budowlanych położonych w Dąbrówce i uzyskania gruntów na wytyczenie drogi dojazdowej do tych nieruchomości.
Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga przedstawiła wójtowi gminy Dąbrówka Tadeuszowi B. zarzut uzależnienia wykonania czynności służbowej od korzyści majątkowej. Nieuczciwemu urzędnikowi grozi do 10 lat więzienia.
Małgorzata Matuszak,
Wydział Komunikacji Społecznej CBA