Zakończył się I Międzypowiatowy Konkurs Plastyczny: „Tęczowy Świat Krzysia”, poświęcony osobie tragicznie zmarłego młodego artysty i wychowanka Domu Dziecka w Równem ? Krzysztofa Karolkowskiego. Na finał dla uczestników konkursu oraz gości organizator przygotował liczne atrakcje.Finał I Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego ?Tęczowy Świat Krzysia? miał miejsce 16 mają, na terenie Domu Dziecka w Równem. Konkurs został objęty patronatem przez: Wojewodę Mazowieckiego – Jacka Kozłowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika, Starostę Powiatu Wołomińskiego – Macieja Urmanowskiego oraz Starostę Powiatu Mińskiego – Antoniego Jana Tarczyńskiego.
Przed ogłoszeniem wyników konkursu miała miejsce niezwykle wzruszająca chwila. Jolanta Prochacka ? Cyrych ( polonistka z Gimnazjum i LO w Łochowie, znajoma zmarłego Krzysia) przeczytała wiersz napisany zaraz po śmierci chłopca, przez jego nauczycielkę ze Specjalnego Ośrodka Szkolno ? Wychowawczego w Mińsku Mazowieckim – Danutę Karpińską. Po tym podniosłym wystąpieniu Jury, w którego skład wchodzili: artysta – Adam Józef Karpiński, artysta i pedagog z Siedlec ? Andrzej Budrecki oraz artystka i pedagog z Korytnicy – Edyta Wysokińska-Kulik, ogłosiło wyniki I Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego. Nagrodę Główną zdobyła Joanna Grygoruk z Domu Dziecka w Równem. W grupie najmłodszej, dzieci w wieku 6 ? 10 lat I miejsce przyznano Marii Polakowskiej ze Szkoły Podstawowej im. J. Kielaka w Postoliskach. W grupie dzieci w wieku 11 ? 15 lat, zwyciężył Krzysztof Orlicz z Domu Dziecka w Równem. W grupie najstarszej (16 ? 20 lat) I miejsce powędrowało do Wioletty Gołębiowskiej z Domu Dziecka w Równem.
Nagrody za przyznane trzy miejsca oraz wyróżnienia w każdej grupie wiekowej były wyjątkowo atrakcyjne, gdyż ich fundatorami byli: Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Starosta Powiatu Wołomińskiego – Maciej Urmanowski, Starosta Powiatu Mińskiego – Antoni Jan Tarczyński, Fundacja Przyjaciółka z Dyrektor Joanną Luberadzką, Stowarzyszenie ?Pomóż Dzieciom? z Prezesem Andrzejem Kamińskim oraz Dom Dziecka w Równem z Dyrektorem Janem Nowakiem. Nagrodą Główną była wieża Hi ? Fi, a pozostałe nagrody to: telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, odtwarzacze MP4 i MP3, pamięci przenośne USB, zestawy malarskie, zegarki, towarzyskie gry planszowe. Nagrody książkowe za przygotowanie dzieci do konkursu otrzymali także ich opiekunowie.
Ogłoszeniu wyników konkursu towarzyszyła impreza plenerowa. Atrakcji było sporo. Wystąpiła zaprzyjaźniona z Krzysztofem folkowo ? rockowa grupa TAMARYSZE, działająca przy Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim, gdzie Krzyś uczęszczał na zajęcia sekcji plastycznej i gdzie, na krótko przed śmiercią, został zatrudniony. Kolejną atrakcją był pokaz technik i walk bokserskich zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy RING z Mińska Mazowieckiego. Po pokazie organizatorzy zaprosili do ringu publiczność. Celem tego było pokazanie młodym ludziom, w jaki sposób można spożytkować nagromadzone emocje, rozwijać swoją tężyznę fizyczną, w sposób czynny i atrakcyjny spędzić swój czas wolny.
Jeszcze inną atrakcją był pokaz przeprowadzony przez strażaków z OSP Równe. Można było przymierzyć hełmy i mundury strażackie, rozwinąć i potrzymać węże, poprowadzić akcję gaśniczą, przejechać się dwoma wozami bojowymi na sygnale, czy nawiązać łączność radiową z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie.
Z powodu niesprzyjającej pogody nie odbyły się jedynie zaplanowane warsztaty graffiti. Zostały przeniesione i odbędą się przy okazji obchodów Dnia Dziecka prawdopodobnie 12 lub 13 czerwca.
Sylwia Kowalska
Dla wszystkich dzieci
Niech każde dziecko w Dniu Swego Święta
O najważniejszych rzeczach pamięta
Jest bardzo miło brykać w Bajlandii
Jechać daleko gdzieś do Holandii
Na dinozaury spojrzeć też z bliska
Zobaczyć kościół gdzieś w Pobiedziskach
Wygrać konkursy albo wyścigi
Dostać prezenty… nie żadne „figi”
Poprzez rok cały „pały” nie dostać
(By wymaganiom dorosłych sprostać)
Jednak się trochę przyłożyć trzeba
By to leciało jak „kaszka z nieba”
Aby wciąż szczęście dopisywało
Nieporozumień też ubywało
Trzeba humorem wszystkich zarażać
„Wszystko się uda” zawsze powtarzać
Nadzieję w sercu swym pielęgnować
Swe dobre chęci innym darować
Jeść zdrowe rzeczy i chętnie ćwiczyć
(Przy tym kalorii nie trzeba liczyć)
Tak jak dorośli co to nie wiedzą
I wciąż niezdrowe produkty jedzą
Ty jedz warzywa…wciąż… ile możesz
Swojemu zdrowiu tak tym pomożesz
Że gdy dorosłym kiedyś się staniesz
Na zawsze zdrowym już pozostaniesz
To jest największy prezent na świecie
Zdrowie na zawsze…. czy o tym wiecie?
TeSa
Dziękuję za piękny komentarz. Taki właśnie był nasz wychowanek Krzysio, którego pamięci poświęcony był konkurs. Zarażał wszystkich humorem, darował swoje dobre chęci, dawał nadzijeę innym. Chociaż nie potrafił czytac i pisac, był mądrym i dobrym człowiekiem.