W dniach 13 – 20 czerwca w Kościele św. Trójcy w Kobyłce odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Perła Baroku ? Koncerty Mistrzów, który ponownie zaprosił do tego miasteczka gwiazdy światowego formatu. Podczas tegorocznej edycji zainauguruje swoją działalność Uniwersytet Kultury Europejskiej.Przed nami pięć fascynujących międzynarodowych spotkań, na które miłośnicy kultury czekają od kiedy ucichły brawa po finałowym koncercie w minionym roku. Corocznie przybywa na festiwal ponad cztery tysiące melomanów. W roku 2009 ? czyli już podczas II edycji ? zrealizowano o festiwalu film dokumentalny. Prasa pisała: ?to najważniejsze wydarzenie od dziesięcioleci?, ?brawom nie było końca…?, ?światowa Kobyłka?, ?Kobyłka stała się na tydzień centrum europejskiej kultury?.
III edycja Festiwalu odbędzie się w 90. rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii ? Bitwy Warszawskiej roku 1920, która rozegrała się nieopodal. Z tej okazji patronat honorowy objął nad festiwalem prof Norman Davies, którego fascynująca książka ?Orzeł Biały, Czerwona Gwiazda” była i pozostaje najpełniejszą analizą wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ta i inne znakomite pozycje literackie prof. Daviesa będą prezentowane podczas Festiwalu. Zostanie także zauważona jedna z najważnieszych w 2010 roku kulturalnych rocznic na świecie – 400 lat od śmierci Caravaggia, genialnego włoskiego malarza. Prezentować będą swoje wydawnictwa Znak i ?Charaktery”, a Uniwersytet Kultury Europejskiej zainauguruje swoje działania wykładem ?Muzyka Starożytnej Grecji ? Platon i jego naśladowcy?.
Po raz pierwszy w historii Festiwalu będziemy mogli uczestniczyć w multimedialnej prezentacji. Odbędzie się ona drugiego dnia Festiwalu ? 14 czerwca, w sali dolnego kościoła. Poznamy nie tylko fantastyczną symbolikę muzyki greckiej, ale także jej wpływ na rozumienie muzyki w czasach późniejszych. Zobaczymy instrumentarium: fletnię Pana, karimbę, cytrę akordową oraz lirę anglosaską. Pokaz multimedialny, pokaz instrumentów, wielka wiedza wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego Łukasza Szypkowskiego i jego pasja dla tego niezwykle ciekawego tematu ? stworzą fascynujące popularnonaukowe spotkanie, dzięki któremu można będzie odkryć niezbadane dotąd przez nas obszary muzyki, archeologii i greckiej filozofii.
Wykładu będzie mogło wysłuchać tylko ok.70 osób, co w porównaniu z liczebnością na koncertach zbliżoną często do 1000, jest gronem bardzo wąskim. Obowiązywać więc będą wejściówki ? symboliczne cegiełki w cenie 10zł, które będą wspierać organizowanie kolejnych wykładów. Można je będzie kupić już podczas koncertu ?Antonio Vivaldi? lub przed wykładem.
Tak więc przepiękna muzyka, wykłady o sztuce, literatura i psychologia składają się na niezwykłość przeżyć, odświeżają umysł, pogłębiają spojrzenie i pozostawiają wspaniałe wspomnienia, aż do następnego, jeszcze piękniejszego lata. Oczywiście także i w tym roku – podczas przerw czekać będzie na nas kawa i ciastko.
W każdym kolejnym wydaniu przybliżać będziemy czytelnikom sylwetki i treść kolejnych międzynarodowych koncertów w Kobyłce. Wszystkie wydarzenia rozpoczynać się będą o 19:15. Honorowy patronat nad Festiwalem 2010 objęli: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Norman Davies, Abp Henryk Hoser, Arcybiskup Diecezji Warszawsko ? Praskiej, Robert Roguski, burmistrz miasta Kobyłka. Wstęp na koncerty festiwalu jest bezpłatny. Wejściówki na wykłady w cenie 10 zł do nabycia podczas koncertów. Dyrektor Festiwalu: Anna Szarek-Lisiewicz. Mecenas Festiwalu: Bank Zachodni WBK, Sponsorzy główni: A.M.M, ARS Developer, Ziółkowski s.c., Hotel Trylogia, Klub Galop. Organizator: BestArtPromotion. Współorganizatorzy: Urząd Miasta Kobyłka; Parafia Św. Trójcy. Informacje: www.BestArtPromotion.com
jak milo poczytac ..:) Wielkie podziekowania dla Redakcji za piękne informacje, no i dla sponsorow- wyrazy szacunku. Na Festiwalu bede na pewo- jak co roku. :)