Pamiątka po zimie to sucha i łuszcząca się skóra. Odwadnia się ona bardziej przy minusowych temperaturach, niż w lato podczas upału. Ułatwia to jeszcze różnica temperatur, zwłaszcza przejście z mrozu do ogrzewanych, suchych pomieszczeń, gdzie zapominamy o nawilżaczach powietrza. Suche powietrze dąży do wyrównania wilgoci, nasycenia się wodą i wyciąga ją m. in. z naszego organizmu.
Nawilżenie od wewnątrz, picie dużych ilości wody pomaga oczyścić organizm z toksyn, nie przekłada się jednak całkowicie na nawilżenie skóry. Dla niej ważniejsza jest zbilansowana dieta. Wyjątkowo niekorzystne jest gwałtowne odchudzanie, przez co skóra traci napięcie i wodę. Warto pokusić się czasem o nawilżające suplementy diety, by uzupełnić niedobór, ale nie zastąpią one codziennej pielęgnacji. Dużo ważniejsze jest kompleksowe działanie, czyli zbilansowana dieta, zabiegi pielęgnacyjne i odpowiednia dawka ruchu. Drastyczne monodiety dają radość z szybkiej utraty wagi, ale może zostać to przyćmione tym, że nasza skóra stanie się sucha i pomarszczona.
Jaki jest ratunek dla suchej skóry? By pozbyć się problemu, możemy wypróbować kosmetyki do pielęgnacji, których podstawą są niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Takie produkty nie mają już ciężkiej formuły, szybko się rozprowadzają i łatwo wchłaniają. Łagodzą podrażnienia, zmniejszają uczucie swędzenia i chronią skórę przed utratą wilgoci. Po kąpieli warto zastosować mleczko, które nawilży i wygładzi skórę.
Składniki, które dostarczą skórze cennych składników nawilżających to także mocznik, kwas mlekowy, gliceryna. Alantoina daje skórze ukojenie a masło Karite regeneruje i odżywia skórę.
Warto szczególnie zwrócić uwagę na zawartość mocznika, który nawilża i zmiękcza skórę, poprawia przepuszczalność warstwy rogowej naskórka, ułatwiając wnikanie składników aktywnych. Jest on jednym z głównych składników NMF ? naturalnego czynnika nawilżającego skórę. Do 10% spełnia funkcje nawilżające a powyżej złuszczające, czyli keratolityczne. Niższe stężenia stosuje się w kremach do twarzy i rąk, balsamach do ciała, wyższe w kremach do stosowania miejscowego skóry zrogowaciałej łokci, stóp. Preparaty z mocznikiem zaleca się osobom z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, rogowaceniem przymieszkowym.
Komfort nieustannego nawilżenia daje naszej skórze bogata w oligoelementy i składniki mineralne woda termalna. Warto ją zakupić, zwłaszcza jej izotoniczną formułę o naturalnym pH. Woda termalna polecana jest do codziennej pielęgnacji dla każdego rodzaju skóry, nawet dla skóry bardzo wrażliwej, gdzie dodatkowo łagodzi podrażnienia.
Każda część ciała wymaga troski, nawet ta, która skrywana jest pod ubraniem. Nasza skóra cały czas się odnawia, chociaż z wiekiem ten proces postępuje coraz wolniej. Tworzące się w głębszych warstwach naskórka nowe komórki przesuwają się ku górze, zastepując komórki obumierające, które ulegają złuszczeniu. Nie usunięte komórki, martwe komórki blokują pory i utrudniają skórze oddychanie. W efekcie skóra staje się ziemista i pozbawiona blasku. By złuszczyć martwy naskórek możemy zastosować peeling, który jest doskonały przed aplikacją preparatów nawilżających, wyszczuplających czy samoopalaczy. Peeling wybieramy w zależności do czego ma być przeznaczony, do twarzy czy ciała. Twarz jest bardziej wrażliwa, więc można zastosować peeling enzymatyczny, który nie zawiera ściernych granulek, tylko enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek. Do oczyszczania skóry ciała można użyć peelingu, np. typu gommage, który łączy dwie funkcje, chemiczne i mechaniczne. Taki peeling może zawierać przykładowo 10% mocznika i mikrokuleczki złuszczające, które rozpuszczają się podczas mycia. Można wybrać też peeling gruboziarnisty, jakim jest peeling cukrowy lub z solą morską, zwłaszcza do łokci, pięt, kolan. Regularne stosowanie peelingu znacznie poprawia koloryt skóry, zwłaszcza, gdy połączysz go z delikatnym masażem, co wpływa na mikrokrążenie. Skóra jest gładsza i pozbawiona zrogowaciałej warstwy, lepiej wykorzystuje składniki kremów i balsamów nawilżających, jest więc lepiej odżywiona i zdrowsza.
Jolanta Kaszper