Na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Kobyłce, która odbyła się z okazji Dni Kobyłki, Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Nowak przekazał burmistrzowi Robertowi Roguskiemu insygnia władzy. Przewodniczący przybliżył nam znaczenie i historię tego symbolu.
Jestem rdzennym mieszkańcem Kobyłki, tu się urodziłem i wychowałem. Chciałem dowiedzieć się czegoś więcej o historii miasta. Zwróciłem się z prośbą o odszukanie dokumentacji, która przybliżyłaby tę historię. Historia przekazywana ustnie nie jest tak dokładna jak dokumenty.
Towarzystwo Przyjaciół Kobyłki natrafiło na zdjęcia insygniów władzy, które były w posiadaniu pierwszego wójta Kobyłki. Dyrektor MOK w Kobyłce, Andrzej Zbyszyński, na podstawie fotografii medalu zlecił wykonanie jego repliki. Znając wzrost wójta, można było odtworzyć długość łańcucha, oraz wszystkie detale. Jeden z zakładów jubilerskich w Kobyłce podjął się tego zadania. Odtworzone insygnium zostało przekazane władzom miasta. Obecnie nie wiadomo gdzie znajduje się oryginał. Około pięciu lat temu, Michał Jakubowski, ówczesny burmistrz został zawiadomiony, że w jednym z poznańskich antykwariatów znajduje się kobyłkowskie insygnium władzy. Władze miasta zgłosiły ofertę kupna oryginału, cena była jednak zbyt wysoka. W końcu ktoś kupił medal. Podjęto działania by znaleźć nabywcę. Nie udało się tego jeszcze ustalić.
Wybrany w 1928 roku pierwszy wójt Gminy Kobyłka Józef Olszewski, który posiadał insygnia, miał ogromne uznanie mieszkańców i ówczesnego dziedzica Kobyłki Józefa Orszagha. Społeczeństwo uważało go za osobę szlachetną, uczciwą i oddaną miastu. Obecny Burmistrz choć jest osobą młodą, moim zdaniem również posiada te cechy. Jest osobą uznaną w mieście, świadczy o tym chociażby ponad 60% poparcia ludności. Uznałem, że należy przekazać ten symbol Burmistrzowi Robertowi Rogulskiemu. W 1969 roku nadano nam prawa miejskie, rok 1989 to czas zmian w państwie i kolejna rocznica. Rok 2009 został uznany rokiem jubileuszowym. Dni Kobyłki uznałem za odpowiedni czas na wręczenie medalu. Motywujemy go do dalszej służby miastu.
Wysłuchała Emilia Chąchira